• rozwiń

ZUS czy OFE? Okienko transferowe znów otwarte

"Okno transferowe" ZUS-OFE Odtwórz: "Okno transferowe" ZUS-OFE
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Oświadczenia można składać w ZUS osobiście, listownie, ale też elektronicznie | Video: "Okno transferowe" ZUS-OFE

Między 1 kwietnia, a 31 lipca znów można złożyć deklarację o zmianie przekazywania składek - częściowo do OFE i ZUS, czy jedynie do ZUS. Po raz pierwszy trzeba było o tym zdecydować przed dwoma laty, kolejne tzw. okienko transferowe otworzy się dopiero za cztery lata.

1 kwietnia otwiera się tzw. okienko transferowe, które pozwala zmienić już dokonany wybór. Można zdecydować, czy część składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń ewidencjonowana jest jedynie w ZUS, czy też ułamek trafia do Otwartego Funduszu Emerytalnego, a reszta zapisywana jest na koncie w ZUS.

Pamiętajcie o terminie

Oświadczenia można składać w ZUS osobiście, listownie, ale też elektronicznie - za pomocą swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Trzeba jednak zachować termin składania wniosków - nie będzie rozpatrzony wniosek przekazany przed 1 kwietnia i po 31 lipca.

Do ZUS trafia 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała cześć składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania w całości składki na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc. a do Funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.

Osoby rozpoczynające pracę od razu decydują czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana w ZUS. Jeśli nie zawrą umowy z OFE w pierwszych miesiącach zatrudnienia, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Zmienić to będą mogły na ogólnych zasadach - podczas kolejnych okienek transferowych.

Raport ZUS: w 2017 roku pojawi się o 600 tys. ludzi w wieku poprodukcyjnym:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane