Rząd otwiera gazoport. "Do działania komercyjnego jeszcze droga daleka"

Gazoport gotowy. "Przed nami miesiące testów" Odtwórz: Gazoport gotowy. "Przed nami miesiące testów"
Foto: polskielng.pl | Video: TVN24 BiS Foto: Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat | Video: Gazoport gotowy. "Przed nami miesiące testów"

- Do działania komercyjnego gazoportu jeszcze droga daleka. Prawdopodobnie gaz katarski będzie rozprowadzony poprzez gazoport dopiero w drugim kwartale 2016 roku - powiedział Piotr Maciążek z Defence24.pl. - Przed nami miesiące testów. Miesiące sprawdzania wszelkich urządzeń, rur, tłoczni, które znajdują się w gazoporcie - dodał gość "Otwarcia dnia".

Rozruch inwestycji potrwa jeszcze pięć miesięcy. To ostatnia prosta dla jednej z największych polskich inwestycji energetycznych. Zgodnie z zapowiedzią ministra skarbu Andrzeja Czerwińskego, dzisiaj gazoport zostanie oddany do użytku. Odwiedziny terminalu LNG w poniedziałek zapowiedziała także szefowa polskiego rządu Ewa Kopacz.

- To jest pewna żonglerka terminami. Prace budowlane wprawdzie zostały zakończone i będzie można teraz prowadzić pierwszy gaz za pomocą gazowca, który posłuży do uruchomienia gazoportu, przed nami miesiące testów - powiedział Maciążek.

- Miesiące sprawdzania wszelkich urządzeń, rur, tłoczni, które znajdują się w gazoporcie. Jest to oddanie do użytku, w tym sensie, że zostały zakończone prace budowlane. Nie jest tożsame z możliwościami gazoportu do obsługi kontraktów komercyjnych - zaznaczył gość TVN24 Biznes i Świat.

Uniezależnienie od Rosji

- Gazoport na pewno daje nam uniezależnienie od Rosji, ponieważ będziemy mogli liczyć na realną dywersyfikację - podkreślał Maciążek. - Nie będzie tak jak obecnie gaz pochodzący z Niemiec, a w istocie gaz rosyjsku z Nord Streamu, będzie to surowiec pochodzący z dowolnego rynku na świecie - wyjaśniał.

Zdaniem eksperta, będzie się to wiązało z wyższymi cenami surowca, jednak zyskamy pełną niezależność.

- Gaz powinien być droższy, ale musimy mieć świadomość, że decyzyjność będzie w pełni niezależna. Nie będziemy podatni w żadnym stopniu na szantaż ze strony Gazpromu - powiedział Maciążek.

Jak dodał, jest także szansa na zbilansowanie inwestycji. Jak poinformował w sobotę minister Czerwiński, budowa gazoportu kosztowała blisko 3,5 mld zł.

- Jeżeli będziemy zawierać odpowiednie kontrakty, to jest szansa, że obiekt będzie rentowny - zaznaczył Maciążek. Dodał jednak, że "nawet gdyby rentowny nie był, to jest to inwestycja niezbędna dla bezpieczeństwa kraju".

Potężna inwestycja energetyczna

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Początkowo zakładano, że terminal będzie gotowy w połowie 2014 r., potem termin ten przesunięto na koniec 2014 r. było to związane m.in. z bankructwami kilku podwykonawców, brakowało rąk do pracy, a generalny wykonawca nie realizował kolejnych etapów budowy na czas. Z tego powodu doszło do sporu między inwestorem a wykonawcą terminalu. W marcu 2015 r. NIK opublikowała raport, z którego wynikało, że przyczyną opóźnień była niewłaściwa realizacja zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ewefw
Dla mnie to jasne, a dla PIS i Szydło nie, chyba mają problemy z rozumieniem rzeczywistości, pomijam zwykłą zazdrość bo PO zrealizowało to o czym Kaczyński tylko mówił.
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
mańkowski
Kaczyński to UCHWALIŁ. Bez tego NIC by nie powstało. Nawiasem, przecież to miało być CAŁKOWICIE gotowe w 2014 a nie będzie działać co najmniej do 2016...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.