Jaguar wybrał Słowację. Piechociński: licytowanie się byłoby irracjonalne

Piechociński: licytowanie się byłoby irracjonalne Odtwórz: Piechociński: licytowanie się byłoby irracjonalne
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Piechociński: moglibyśmy przebić Słowację i dać 500 mln euro, ale wtedy zarzucono by nam, że obcym dajemy, a naszym przedsiębiorcom nie proponujecie nic | Video: Piechociński: licytowanie się byłoby irracjonalne

- Nie mogliśmy spełnić oczekiwań Jaguara, bo byłoby to irracjonalne. Słowacja zaoferowała ponad 1,5 mld zł za 3,6 tys. miejsc pracy. A my realizujemy projekty za 700 mln złotych, które przyniosą 40 tys. miejsc pracy - stwierdził Janusz Piechociński w TVN24 Biznes i Świat. I dodaje, że nadal Polska ma szansę na ważną inwestycję: - Prowadzimy negocjacje z dużym inwestorem z pierwszej światowej spółki w tym zakresie - powiedział Piechociński.

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki przypomniał, że rząd prowadzi 54 projekty, które mają zmienić polski przemysł.

Nie tylko Jaguar

- Wsparcie łączne na te 54 projekty wynosi ponad 700 mln złotych. W ramach tych 54 projektów w wielu miejscach w kraju powstało lub powstanie 40 tys. miejsc pracy, a łączne nakłady inwestorów wyniosą 16 mld zł. Dlatego w pewnym momencie musieliśmy przestać licytować się z Meksykiem i krajami Europy, bo byłoby to irracjonalnie duże wsparcie dla tej inwestycji. Z naszego punktu widzenia nie mogliśmy spełnić oczekiwań Jaguara, bo byłoby to irracjonalne. Słowacja zaoferowała ponad 1,5 mld zł za 3,6 tys. miejsc pracy. A my realizujemy projekty za 700 mln złotych, które przyniosą 40 tys. miejsc pracy - mówił Janusz Piechociński.

Za mało miejsc pracy

Wicepremier przypomniał również, że Polska niedawno pozyskała dużą inwestycję motoryzacyjną, czyli inwestycję Volkswagena we Wrześni. - To muszą być porównywalne zyski, straty i nakłady. Za 1,5 mld złotych wsparcia polski kapitał mógłby stworzyć dużo więcej miejsc pracy (niż Jaguar - red.). Moglibyśmy przebić Słowację i dać 500 mln euro, ale wtedy zarzucono by nam, że obcym dajemy, a naszym przedsiębiorcom nie proponujecie nic jeśli chodzi o wsparcie innowacji - dodał Piechociński.

Piechociński przyznał, że wcześniej mówił o sprowadzeniu do Polski dużej inwestycji motoryzacyjnej, ale rząd prowadzi negocjacje w sprawie "kilku inwestycji w tym zakresie". Dodał też, że informacje o tym, że chodzi o Jaguara pochodziły z wycieków medialnych, a nie od niego.

- Mówiłem to, co mówię dzisiaj, że prowadzimy negocjacje z dużym inwestorem z pierwszej światowej spółki w tym zakresie - powiedział Piechociński.

Jaguar wybrał Słowację

Producent luksusowych samochodów podał we wtorek, że podpisał list intencyjny ws. budowy nowej fabryki na Słowacji. Inwestycja będzie warta około miliarda funtów (5,93 mld złotych).

Nowa fabryka ma znaleźć się w czwartym największym mieście kraju, położonej 100 kilometrów na wschód od Bratysławy, Nitrze i produkować do 300 tys. samochodów rocznie, począwszy od 2018 roku. To będzie pierwsza fabryka Jaguara Land Rovera w Europie poza Wielką Brytanią. Brytyjska firma motoryzacyjna należy do indyjskiej grupy TATA.

Oprócz Słowacji i Polski, o przyciągnięcie inwestycji do swojego kraju starały się również rządy Węgier, Meksyku i Stanów Zjednoczonych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
qku
Loading...
qku
Piechociński ma rację. Chociaż raz. Nie ma co pozwalać na każdych warunkach firmom wchodzić na rynek - kosztem ulg podatkowych
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
PL2016
Te 54 projekty Piechocińskiego dadzą płacę na poziomie najniższej krajowej i prace typu sprzątaczka i stróż. inwestycja Jaguara to nowe technologie gdzie wynagrodzenia pracowników specjalistów są kilkukrotnie wyższe. PSL i PO won z tego kraju, mamy dość jałmużny którą rządzący nazywają wynagrodzeniem.
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
tadex4
Jaguar co to za pojazd ?? Polska za prezydentury Dudy i rządów PIS będzie produkować swoją narodową syrenkę i zdobędzie rynki europy a nawet świata !!!!
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.