Egipt niebezpieczny dla polskich turystów? "Odradzam podróżowanie z plecakiem"

Nykiel: Egipt jest bezpieczny Odtwórz: Nykiel: Egipt jest bezpieczny
Nykiel: Egipt jest bezpieczny "Źródło: TVN24 BiS"

Polscy turyści powinni uważać w Egipcie. - Mamy dwa Egipty - jeden polityczny i lokalny, skupiony w północnej części (...), drugi oddzielony od reszty świata, w których znajdują się ośrodki turystyczne i hotele - wyjaśniał Maciej Nykiel z Fly.pl. Uspokajał, że "port lotniczy Taba jest dla polskiego rynku czarterowego wyłączony od blisko trzech lat". Zdaniem dr Katarzyny Maniszewskiej z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, zorganizowana wycieczka "jest być może dobrym pomysłem, ale stanowczo odradzam podróżowanie na przykład z plecakiem do Egiptu".

W Niedzielę Palmową Państwo Islamskie (IS) przeprowadziło w Egipcie zamachy na dwa koptyjskie kościoły, w których zginęły co najmniej 43 osoby.

Władze Izraela zamknęły w poniedziałek przejście graniczne z Egiptem w miejscowości Taba w następstwie ostrzeżenia służb antyterrorystycznych o przeprowadzeniu tam wkrótce ataku przez bojowników.

Dwa Egipty

Nykiel, pytany w programie "Otwarcie Dnia", czy polscy turyści powinni omijać Egipt, mówił: Oczywiście, że nie. Mamy dwa Egipty: ten polityczny, lokalny, skupiony w północnej części kraju oraz tam gdzie są ogromne wielomilionowe miasta, takie jak Kair i Aleksandria, czyli cały pas wybrzeża Morza Śródziemnego.

- Drugi Egipt jest oddzielony od reszty świata. Są tam eksterytorialne enklawy nad Morzem Czerwonym, w których znajdują się ośrodki turystyczne i hotele - stwierdził.

- Sytuacja podwyższonego ryzyka utrzymuje się w Egipcie od trzech, czterech lat. Niemal codziennie mamy do czynienia z mniejszymi lub większymi incydentami. Ale to się dzieje w regionach odległych albo też w części wschodniej. Tam, gdzie w ostatnim czasie Izrael zamknął granicę. Lotnisko w Tabie jest wyłączone dla polskiego rynku czarterowego mniej więcej od trzech lat. Natomiast spokojnie latamy do Marsa Alam, które jest położone około tysiąca kilometrów na południe od Kairu. Latamy do Hurghady i Szarm-el Szejk - dodał Nykiel.

To dopiero początek?

Maniszewska podkreśliła, że Egipt jest państwem, który ma wysokie miejsce w rankingu zagrożenia terrorystycznego. - O tym trzeba pamiętać. Zorganizowana wycieczka jest być może dobrym pomysłem, ale stanowczo odradzam podróżowanie z plecakiem. Te zamachy, które miały ostatnio miejsce to może być tylko początek. Państwo Islamskie ostrzegło przed kolejnymi zamachami w Egipcie i stąd też reakcja Izraela. Moim zdaniem słuszna - powiedziała.

Program "Otwarcie dnia" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 10.00.