• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

W tych miastach na wynajmie mieszkania zarobisz najwięcej. Najnowszy raport

Mieszkania będą tanieć? "Jest pewna nadzieja" Odtwórz: Mieszkania będą tanieć? "Jest pewna nadzieja"
Mieszkania będą tanieć? "Jest pewna nadzieja" "Źródło: TVN24 BiS"

Średnio o 3 procent - o tyle wzrosły koszty najmu mieszkań w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale 2019 roku. Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, mimo wyższych cen nieruchomości takie inwestycje wciąż przynoszą jednak zdecydowanie wyższy zysk niż lokata bankowa. Najwięcej na wynajmie średniej wielkości mieszkań można zyskać w Sosnowcu i Częstochowie.

Jak czytamy w raporcie, w porównaniu z sytuacją przed rokiem, największe wzrosty kosztu najmu odnotowano w przypadku dużych mieszkań w Bydgoszczy (13 procent), średnich mieszkań w Białymstoku i Toruniu (10 procent) oraz małych w Łodzi (12 procent).

Miast, w których najem mieszkań staniał było niewiele i w większości przypadków obniżka była minimalna. Jedynym, zauważalnym jest spadek o 5 procent w przypadku dużych mieszkań w Lublinie.

Średnio najem w Polsce zdrożał o około 3 procent, a więc w znacznie mniejszym stopniu niż wzrosły ceny mieszkań. Bartosz Turek, ekspert rynku nieruchomości, mówił pod koniec lutego w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS, że cały czas mamy do czynienia z sytuacją, w której mieszkania drożeją rok do roku o 10-15 procent.

Autorzy raportu Expandera i Rentier.io podkreślili jednak, że rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem wciąż utrzymuje się na atrakcyjnym poziomie.

Najem mieszkań w Polsce

W przypadku małych (do 35 metrów kwadratowych) i średnich mieszkań (35-60 metrów kwadratowych) jest to średnio około 7 procent brutto rocznie, a w przypadku dużych (powyżej 60 metrów kwadratowych) około 6 procent brutto, przy założeniu, że mieszkanie jest wynajmowane przez 12 miesięcy w roku.

"Największe mieszkania są mniej rentowne, ale istnieją sposoby na poprawę zyskowności. Wielu właścicieli takich mieszkań uzyskuje wysoką rentowność dzięki dzieleniu ich na mikrokawalerki lub wynajmując różnym najemcom poszczególne pokoje" - wskazał, cytowany w raporcie, Anton Bubiel z Rentier.io.

Najwyższą rentowność, przekraczającą 9 procent brutto, można uzyskać w przypadku średniej wielkości mieszkań w Sosnowcu i Częstochowie oraz małych mieszkań w Łodzi.
"Tam, gdzie rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem jest największa, najemcom najbardziej opłaca się przenieść do własnego mieszkania. W przypadku małych mieszkań w Łodzi i średnich w Sosnowcu, koszt najmu jest aż o około 70 procent wyższy niż rata kredytu zaciąganego na zakup podobnego mieszkania. Gdy tylko stanie się to możliwe warto więc przenieść się do własnego mieszkania - wyjaśnił, cytowany w raporcie, Jarosław Sadowski z Expandera.


Prezentowana rentowność jest wartością brutto, czyli przed odliczeniem odpowiednich podatków oraz bez dodatkowych kosztów. Nie uwzględniono między innymi kosztów ewentualnego kredytu, zaciąganego na zakup mieszkania, kosztów okresowych napraw i remontów, kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników.

Wyliczenia sporządzono na podstawie 71 751 ogłoszeń najmu oraz 130 204 ogłoszeń cen sprzedaży mieszkań. Te dane wykorzystano od oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem.

W połowie lutego informowaliśmy o raporcie Home Broker oraz Domiporta.pl, którego autorzy wskazywali, że rentowność najmu mieszkania spadła w skali roku z 5,3 procent do 5,03 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdzichkom1
wynajmujacy sa w amoku. juz nie wiedzą ile zaśpiewać. niedługo skończy się im eldorado
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane