• rozwiń
  • WIG20 2358.97 -0.22%
  • WIG30 2686.02 -0.21%
  • WIG 59894.90 -0.15%
  • sWIG80 11009.49 +0.40%
  • mWIG40 4072.62 -0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

W Dubaju powstaje najwyższy budynek świata. Pobije poprzedni rekord

Wyższa od Burdż Chalifa. W Dubaju powstanie kilometrowa wieża Odtwórz: Wyższa od Burdż Chalifa. W Dubaju powstanie kilometrowa wieża
Wyższa od Burdż Chalifa. W Dubaju powstanie kilometrowa wieża "Źródło: Emaar Properties PJSC"

Najwyższy wieżowiec świata, czyli mieszczący się w Dubaju Burdż Chalifa niedługo zostanie zdetronizowany. Wszystko za sprawą budowanego drapacza chmur, którego wysokość zbliży się do tysiąca metrów.

Wieżowiec Dubai Creek Tower ma być gotowy w 2020 roku. Wtedy też stanie się najwyższą budowlą na świecie. Obecnie ten tytuł należy do wieżowca Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów. Nowy rekordzista ma być o kolejne 100 metrów wyższy.

Ogromna inwestycja

Budynek zaprojektowała hiszpańsko-szwajcarska pracownia architektoniczna Santiago Calatrava. Wieża wyglądem ma przypominać smukły kwiat lilii i kojarzyć się z minaretem, czyli wieżą stawianą przy meczecie. Realizacja inwestycji pochłonie miliard dolarów.

Według planów w wieży znajdą się m.in. luksusowy hotel, restauracje, czy sale konferencyjne. Na szczycie budynku będzie zaś taras widokowy, z którego ma być widać teren słynącego z flamingów parku narodowego Ras Al Khor. Budynek będzie otoczony innymi, mniejszymi wieżowcami, w których ma zamieszkać  ponad 400 tysięcy osób.

Rywalizacja drapaczy

Warto przypomnieć, że na rok 2020 planowane jest również ukończenie budowy wieżowca Jeddah w Arabii Saudyjskiej, który w założeniu architektów ma pobić wszelkie rekordy wysokości. Choć dokładna wysokość jest trzymana w tajemnicy, wielu uważa, że ostatecznie wysokość konstrukcji przekroczy 1000 metrów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane