• rozwiń

Bonifikaty na przekształcenie użytkowania wieczystego w kolejnych latach. Resort wyjaśnia

Soboń: nie ma użytkowania wieczystego, nie ma opłaty Odtwórz: Soboń: nie ma użytkowania wieczystego, nie ma opłaty
Soboń: nie ma użytkowania wieczystego, nie ma opłaty "Źródło: tvn24bis"

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w czwartek, że użytkownicy wieczyści, którzy zaświadczenie potwierdzające przekształcenie otrzymają w 2020 roku i w następnych latach, będą mogli skorzystać z preferencyjnych bonifikat od opłat jednorazowych obowiązujących w roku przekształcenia.

Resort zaznaczył, że nie wszyscy dotychczasowi użytkownicy wieczyści, którzy nabyli własność gruntu 1 stycznia 2019 roku, do końca tego roku otrzymają zaświadczenia potwierdzające przekształcenie.

"Osoby, którym zaświadczenie zostanie doręczone w 2020 roku i w latach następnych, będą mogły skorzystać z preferencyjnych bonifikat od opłat jednorazowych obowiązujących w roku przekształcenia" - wskazano. W tym celu powinny zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania tego zaświadczenia.

"Aby skorzystać z najwyższej bonifikaty, należy uiścić opłatę jednorazową, która uwzględnia tę bonifikatę, w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania od organu informacji o wysokości opłaty jednorazowej, w tym o wysokości udzielonej bonifikaty" - czytamy.

Według resortu rozwiązanie to eliminuje - niekorzystne dla nowych właścicieli - "skutki opieszałości organów w procesie powszechnego uwłaszczenia na gruntach mieszkaniowych".

"Po 31 grudnia 2019 roku organy w dalszym ciągu będą zobowiązane do potwierdzania faktu przekształcenia, zaś wydane w 2020 roku i w latach następnych zaświadczenia będą miały pełną moc prawną" - wyjaśniono.

Użytkowanie wieczyste

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwiła ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 roku we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przekształcenie musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Na gruntach Skarbu Państwa, w przypadku jednorazowej spłaty, bonifikata sięgnie 60 procent. Szacuje się, że w takiej sytuacji jest około 500 tysięcy właścicieli nieruchomości.

Kolejne około dwa miliony właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych. W tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane