• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Dwa miliony mieszkań i brak prawa własności gruntu. Ważny apel do samorządów

Mateusz Morawiecki o końcu użytkowania wieczystego Odtwórz: Mateusz Morawiecki o końcu użytkowania wieczystego
Mateusz Morawiecki o końcu użytkowania wieczystego "Źródło: tvn24"

Szybkie wydanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego będzie zależało od sprawności samorządów - przyznał wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, blisko 2 miliony właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a tylko około 500 tysięcy na gruntach Skarbu Państwa.

Jak przypomniał Artur Soboń, "1 stycznia 2019 roku zniknie użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi, na przykład blokami i domami jednorodzinnymi".

- Stanie się tak w wyniku wejścia w życie ustawy uchwalonej przez Sejm w lipcu, z inicjatywy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju - podał wiceminister.

Kluczowa rola samorządów

Jak zauważył Soboń "samorządy mają kluczową rolę przy przekształceniu, dlatego, że tylko jeden na pięciu użytkowników ma ustanowioną umowę na gruncie Skarbu Państwa". - Wierzę, że samorządy efektywnie zorganizują wydawanie zaświadczeń i akcja przebiegnie bardzo sprawnie - podał.

- Co najmniej od lipca tego roku samorządy mogą się przygotowywać do tej operacji - zauważył wiceminister. - Co roku wysyłają setki tysięcy decyzji podatkowych i korespondencję związaną z użytkowaniem wieczystym. Prowadzą publiczne wykazy nieruchomości oddanych do użytkowania wieczystego. Spodziewam się, że w interesie swoich mieszkańców będą chcieli jak najszybciej wydać zaświadczenia - stwierdził Soboń.

Zgodnie z ustawą urzędy mają na to 4 i 12 miesięcy (krótszy termin obowiązuje w przypadku zaświadczenia wydawanego na wniosek właściciela).

Jak dodał "przekształcenie użytkowania wieczystego to korzyści dla użytkowników, ale i dla samorządów". - Znikną konflikty między urzędami a użytkownikami o wysokość podwyżek opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. To odblokowanie wydziałów gospodarki nieruchomościami, które skoncentrują się teraz na dobrym zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi - powiedział.

Soboń przypomniał, że "opłata roczna jest zapisana w umowie".

- Jej wysokość to stawka procentowa wynikającą z ustawy, naliczana od wartości nieruchomości. Nowa wycena jest możliwa nie częściej niż raz na trzy lata. W zakresie opłaty samorząd nie wydaje decyzji, a jeśli urząd zamierza zaktualizować opłatę roczną, powinien ją wypowiedzieć na piśmie - powiedział wiceminister.

KONIEC UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO. WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ

Bonifikaty przy jednorazowej spłacie

Tuż po uchwaleniu ustawy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaapelowało do samorządów o wprowadzenie bonifikat przy jednorazowej spłacie opłaty przekształceniowej.

"Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zachęca samorządy do przygotowania bonifikat przy przekształceniu użytkowania gruntów mieszkaniowych. Mogą to być bonifikaty podobne do tych, które już w tej chwili przy przekształceniu obowiązują w gminach. Zmieni się tylko podstawa prawna do ich wydania, trzeba więc będzie ponownie wydać takie uchwały" - poinformowało biuro prasowe MIiR.

Na ten temat mówił również wiceminister. - Samorządy zgodnie z konstytucyjną zasadą mają autonomię. Dlatego kieruję apel do samorządów, aby rozpoczęły prace nad korzystnymi dla mieszkańców warunkami przekształcenia - powiedział Soboń.

Na gruntach Skarbu Państwa zniżki są ustawowe - w przypadku wpłaty w pierwszym roku to 60 procent zniżki za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. W każdym kolejnym roku zniżka będzie o 10 procent mniejsza.

Resort zapowiedział, że pracuje nad likwidacją użytkowania wieczystego także dla gruntów komercyjnych, ale to wymaga dalszych uzgodnień, także z Komisją Europejską.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
j8fzgnzplwv6
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marik1973
po wypowiedzi wiceministra widać że nie wie o czym mówi, ta ustawa to totalny bubel robiony pod dużych deweloperów i jako kiełbasa wyborcza
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane