• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Temat: USA

A może dom w sąsiedztwie Apple i Facebooka? Tanieją nieruchomości w Dolinie Krzemowej

A może dom w sąsiedztwie Apple i Facebooka? Tanieją nieruchomości w Dolinie Krzemowej
Foto: Silicon Valley Real Estate Foto: Nieruchomość w Atherton, Dolina Krzemowa

Ponad 2,5 mln dolarów, tyle według portalu Zillow wynosi mediana cen domów w prestiżowym Palo Alto. To tam swoje siedziby mają największe potęgi technologiczne Apple, Cisco, eBay, Facebook, Google, HP, Intel czy Yahoo! Nieruchomości należą do najdroższych w całych Stanach Zjednoczonych, jednak w ostatnim czasie wzrosty wyhamowały. To może być dobry moment na inwestycję.

Dane portalu Zillow sugerują, że mediana cen domów w prestiżowym Palo Alto wynosi 2,54 mln dolarów. Co oznacza, że połowa domów jest tam droższa, a połowa tańsza od tej kwoty.

Dla porównania przeciętna cena domu w San Francisco to 1,1 mln dolarów, czyli ponad dwa razy mniej. Idąc dalej, przeciętny dom w Nowym Jorku wyceniony jest na 616 tys. dolarów, a w Miami na zaledwie 290 tysięcy.

Wzrosty wyhamowały

Gdyby tego było mało, dane Zillow sugerują, że w Palo Alto ceny nieruchomości wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 10 proc., choć należy podkreślić, że od początku roku dynamiczny wzrost cen zamarł.

Czemu? Zdaniem analityków Lion's Banku, wytłumaczeniem mogą być grupowe zwolnienia, które dotknęły sporą część krzemowych firm. Portal DataFox na początku roku informował o spowolnieniach w 23 firmach, które pozbyć się mają nawet kilkunastu tysięcy pracowników.

Zmianę na rynku odczuli też pośrednicy. Ci z Keller Williams Palo Alto potwierdzają, że ceny domów w Dolinie Krzemowej mogły już osiągnąć swoje maksimum. Pojawiają się także przypuszczenia o zbliżającym się pęknięciu bańki spekulacyjnej na tym lokalnym rynku. Czas pokaże czy nie są to przewidywania na wyrost.

Trzeba bowiem podkreślić, że wciąż oznaki pogorszenia na tamtejszym rynku nieruchomości są subtelne. Ceny przestały dynamicznie rosnąć, a czas oczekiwania na nabywcę domu się wydłużył, ale wciąż jest bez porównania krótszy niż krajowa średnia.

Jak podkreśla Bloomberg, sprzedaż domu w Dolinie Krzemowej zajmuje 16 dni. To o 5 dni dłużej niż w analogicznym okresie przed rokiem, ale wciąż aż 4 razy krócej niż przeciętny czas oczekiwania na nabywcę domu w USA.

Nieruchomość tygodnia

Jak czytamy w raporcie Lion's Bank, nieruchomością tygodnia wybrano współczesną rezydencję położoną na działce o powierzchni ponad 1 ha w prestiżowej części Doliny Krzemowej.

W budynku znajduje się 7 sypialni, pokój dzienny, reprezentacyjny salon, pokój bilardowy, jadalnię, piwnicę na wina, siłownię i basen. Na terenie oprócz zadbanego ogrodu z basenem i strefą rekreacji znajduje się też dom dla gości.

Nieruchomość wyceniana jest na 39,8 mln dolarów.

 

Nieruchomości za bezcen. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane