• rozwiń
  • WIG20 2351.83 -0.03%
  • WIG30 2705.11 -0.13%
  • WIG 60788.38 0.00%
  • sWIG80 12036.44 +0.32%
  • mWIG40 4265.91 +0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rząd szykuje dopłaty do czynszów. Nowy pomysł w sprawie programu Mieszkanie plus

Stasiak: należy oczekiwać dopłat do mieszkań Odtwórz: Stasiak: należy oczekiwać dopłat do mieszkań
Stasiak: należy oczekiwać dopłat do mieszkań "Źródło: TVN24 BiS"

Dopłaty do najmu mają być jednym ze sposobów na rozruszanie rządowego programu Mieszkanie plus. - To bardzo dobre rozwiązanie. Wsparcie byłoby kierowane bezpośrednio do tych, którzy najbardziej tego potrzebują - powiedział w programie "Bilans" Włodzimierz Stasiak, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości.

Temat dopłat do kosztów najmu dla lokatorów Mieszkania plus został poruszony we wtorek na Radzie Mieszkalnictwa. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń tłumaczył, że chodzi o zbudowanie mechanizmu, który wspierałby najemców poprzez dopłaty do czynszu, ale wymagane byłoby spełnienie pewnych warunków. - Kryteria te muszą zostać określone, wstępna dyskusja na ten temat już się odbyła - mówił.

Dodał, że w celu opracowania m.in. szczegółowych zasad dopłat do czynszu, została powołana grupa robocza, w skład której weszli przedstawiciele departamentu mieszkalnictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Finansów.

Rynkowe zasady

Włodzimierz Stasiak z BGK Nieruchomości przyznał w programie "Bilans", że "jest taki pomysł, aby te dopłaty były kierowane do tych osób, które będą korzystać z mieszkań powstających w nowych inwestycjach". - Oczekuję tutaj dużego bodźca (do budowy nowych mieszkań w ramach programu - red.) - zaznaczył.

Dopytywany, kto może liczyć na dopłaty, odpowiedział, że "prace na tym jeszcze trwają, ale należy oczekiwać kryterium dochodowo-majątkowego".

Podkreślił, że mieszkania mają być budowane na zasadach rynkowych. - Jesteśmy przekonani, że takie podejście rynkowe umożliwi szeroką aktywizację kapitału prywatnego - mówił.

- Mamy nadzieję, że te rozwiązania pójdą w takim kierunku, żeby na zasadach rynkowych powstawało jak najwięcej mieszkań, żeby były jak najtańsze i żeby osoby, które miały problem z dostępnością mieszkań otrzymały wsparcie w postaci dopłat - tłumaczył.

- Cel jest taki, żeby efekt łączny, czyli czynsz pomniejszony o dopłaty, zmieścił się w przedziale 10-20 złotych za metr kwadratowy - powiedział.

Czynsz w pierwszych mieszkaniach

Jak podało jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS), całkowity koszt wynajmu 55-metrowego lokalu w ramach Mieszkania plus w Jarocinie wraz z opłatami (także z ogrzewaniem) wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się w połowie kwietnia.

Dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka ocenił, że jarocińska oferta z programu Mieszkanie plus jest droższa od tych dostępnych na lokalnym rynku komercyjnym. - Należy jednak zwrócić uwagę, że mieszkania oferowane w ramach programu są nowe i wybudowane wedle nowoczesnych technologii, a oferta komercyjna to głównie mieszkania używane - mówił.

Także według dyrektora generalnego HRE Think Tank Michała Cebuli "opłaty za Mieszkanie plus w Jarocinie są za wysokie". Jego zdaniem czynsze na rynku komercyjnym bywają niższe.

Dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki stwierdził, że "koszty najmu w ramach Mieszkania plus w obecnym kształcie nie będą znacznie odbiegały od stawek rynkowych, co związane jest z kosztami budowy i kosztami użytkowania".

Zdaniem Płochockiego "jeżeli realizacja programu nabierze tempa i lokale będą oferowane na naprawdę atrakcyjnych warunkach - to ważne, aby przyznawane były osobom, których sytuacja materialna rzeczywiście nie pozwala na nabycie mieszkania na wolnym rynku".

- Uważamy także, że lokale te powinny pozostać w zasobie mieszkaniowym państwa i służyć najbardziej potrzebującym. Nie powinny być oferowane z opcją dojścia do własności - podsumował.

Pomoże specustawa

Sytuację na rynku ma poprawić także specustawa mieszkaniowa, która - wedle zapowiedzi Jerzego Kwiecińskiego -  zacznie obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Jak tłumaczył Kwieciński "specustawa mieszkaniowa ma zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy".

Minister wskazał, że obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. 5 lat. - Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do około pół roku, do roku - dodał.

Podkreślił, że specustawa będzie przygotowywana jako projekt rządowy. Rząd chce, by przeszedł on całą ścieżkę legislacyjną i został zatwierdzony jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane