• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Mieszkania w miejscach Poczty. Plan budowy tanich lokali

Minister o Mieszkanie plus: około połowy 2019 roku pierwsze klucze Odtwórz: Minister o Mieszkanie plus: około połowy 2019 roku pierwsze klucze
Minister o Mieszkanie plus: około połowy 2019 roku pierwsze klucze "Źródło: tvn24"

Poczta Polska znajdzie się wśród spółek, które będą mogły przekazywać swoje grunty do programu Mieszkanie Plus. W ubiegłym roku wstrzymano sprzedaż nieruchomości Poczty.

- W najbliższym czasie przedstawimy projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. Będzie to swego rodzaju bank ziemi. I chcemy w tym banku gromadzić ziemię, którą będziemy wykorzystywali w programach rządowych. I między innymi również grunty, które są w Poczcie Polskiej - powiedział Smoliński na konferencji w sprawie nowej strategii rozwoju Poczty Polskiej na lata 2017-2021.

Nieruchomości Poczty

Jak zastrzegł, grunty Poczty Polskiej będą przekazywane do Funduszu po wartości rynkowej.- Chodzi o to, żeby po stronie Poczty nie zaszła jakakolwiek strata bilansowa, i żeby nie było działania na szkodę tej spółki. Te grunty mogą wychodzić tylko i wyłącznie w wartości rynkowej. Będą wykorzystywane do programów rządowych, w głównej mierze do programu mieszkaniowego - powiedział wiceminister.

Dodał, że grunty te mogą być także przeznaczane pod budowę powierzchni potrzebnych dla administracji państwowej.

Smoliński poinformował, że w ubiegłym roku wstrzymano sprzedaż nieruchomości Poczty Polskiej.

- W ostatnich latach zmierzała ona do zasypywania dziury budżetowej i nie było to związane z racjonalnym gospodarowaniem tymi nieruchomościami - ocenił.

Projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe trafił do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych w grudniu ubiegłego roku.  Jak wynika z informacji zawartych na stronach Rządowego Centrum Legislacji, konsultacje społeczne projektu zakończyły się w lutym tego roku, obecnie jest on opiniowany.

Mieszkanie Plus

Uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) rząd przyjął pod koniec września br. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej. Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program Mieszkanie plus, zgodnie z którym powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności.

Prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni BGK Nieruchomości.

Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec 363 mieszkań obecnie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane