• rozwiń

Rząd dorzuci się do budowy mieszkań komunalnych

Morawiecki o programie Mieszkanie Plus Odtwórz: Morawiecki o programie Mieszkanie Plus
Morawiecki o programie Mieszkanie Plus "Źródło: tvn24"

Do 2025 roku w budżecie państwa zostanie zapewnione ponad 6 miliardów złotych na dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych - zapowiedział wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Kazimierz Smoliński. Jego zdaniem to może wystarczyć na wybudowanie 170 tysięcy takich lokali.

Senatorowie we wtorek debatowali o noweli ustaw o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń, o ochronie praw lokatorów, o mieszkaniowym zasobie gminy, a także zmiany Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

Jak mówił w Senacie wiceminister inwestycji i rozwoju Kazimierz Smoliński, proponowane zmiany zakładają rezygnację z tworzenia gminnego zasobu mieszkań socjalnych, na rzecz mieszkań komunalnych.

Smoliński tłumaczył, że gminy były zobowiązane wydzielić taki zasób, a lokale te zamieszkiwały osoby, których nie stać było na wynajem mieszkania komunalnego. Zdarzały się przypadki, że sytuacja materialna najemcy mieszkania komunalnego pogorszyła się i gmina miała obowiązek przenieść taką osobę do lokalu socjalnego.

Nowe przepisy

Po wprowadzeniu nowych przepisów - jak wyjaśnił wiceminister - gmina nie będzie musiała eksmitować takiego najemcy, tylko najemca za ten sam lokal zapłaci mniejszy czynsz - socjalny.

Podkreślił, że podobny mechanizm zostanie zastosowany w przypadku poprawy sytuacji materialnej najemcy, np. w związku ze wzrostem dochodów. Wtedy czynsz najemcy zostanie podwyższony do rynkowego. - Jeżeli ktoś będzie chciał ten czynsz płacić, nadal ma prawo zamieszkiwać. Jeżeli uzna, że za ten czynsz rynkowy nie chce zamieszkiwać w tych warunkach - wiadomo warunki w mieszkaniach komunalnych są różne - to zwolni ten lokal - opisywał.

W związku z tym - jak tłumaczył - po wejściu w życie ustawy wprowadzone zostaną wymogi dla gmin związane ze sprawdzaniem majątku lokatorów. - Gmina będzie miała prawo, nie częściej niż co 2,5 roku, żądać od lokatora przedstawienia swojego stanu majątkowego, czyli zarówno dochodów w postaci PIT-u, jak i oświadczenia majątkowego - powiedział wiceminister.

- Polacy się bogacą, ich dochody rosną, a gmina nie posiadała żadnego instrumentu, aby takie dochody weryfikować. Ustawa daje taką możliwość, ale tylko w zakresie nowych umów - zauważył Smoliński.

- Zwiększamy też dofinansowanie z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych. Chcemy tymi dopłatami objąć również remonty - do tej pory gminy dostawały dopłaty tylko na budowę nowych mieszkań - powiedział Smoliński, dodając, że niektóre lokale ze względu na stan techniczny były wyłączone z zasobu mieszkań komunalnych. - W tej chwili gmina dostanie finansowanie również na remont, czy przebudowę tego typu lokali - dodał.

Rezerwa na mieszkania

Wiceszef w MIiR wskazał, że w myśl noweli "od przyszłego roku będzie tworzona w budżecie państwa rezerwa celowa na to, żeby zwiększać dofinansowanie w Banku Gospodarstwa Krajowego - docelowo jest to ponad 6 mld zł". W 2019 i w 2020 roku ma być to po 500 mln zł, a w latach 2021-2025 rezerwa ta wyniesie po 1 mld zł rocznie.

- Zakładamy, że do 2025 roku te środki powinny wystarczyć na wybudowanie ok. 170 tys. lokali komunalnych - wskazał, dodając, że w tej chwili właśnie tyle wynosi deficyt mieszkań komunalnych. Zaznaczył, że w tych mieszkaniach będzie mogło zamieszkać nawet pół miliona ludzi.

Powiedział, że "gdyby było bardzo duże zainteresowanie (po stronie gmin - red.), można będzie robić pewne przesunięcia, by wcześniej to finansowanie uruchomić". Zaznaczył jednak, że będzie to decyzja BGK.

Smoliński dodał, że zwiększone zostaje także dofinansowanie dla gmin przy zakupie mieszkań zakładowych - do tej pory było to 30 proc. W nowelizacji zaproponowano, aby było to 50 proc. - Jest już kilka miast bardzo tym zainteresowanych (...). Dajemy możliwość gminom, aby mogły sprzedać te mieszkania. Do tej pory był zakaz ich sprzedaży - tłumaczył.

Wskazał, że na "Śląsku są gminy, które jeszcze w tym roku chciałyby skorzystać z możliwości zakupu takich mieszkań". - Myślę, że ok. tysiąca mieszkań będzie mogło zostać kupionych na podstawie znowelizowanej ustawy tylko na Śląsku - dodał.

Nowe prawo powinno wejść w życie 1 marca 2018 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach – zmiany dotyczące zasad gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy wejdą w życie po 12 miesiącach od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Senatorowie zgłosili do noweli kilka poprawek, wszystkie o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane