• rozwiń

"Nie ma nic za darmo". Właściciele zapłacą za przekształcenie nieruchomości

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność Odtwórz: Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność "Źródło: tvn24"

Było użytkowanie wieczyste - będzie własność. Z nowym rokiem wejdzie nowe prawo, choć nie wszystko jest w nim jasne. Największym znakiem zapytania są ceny za przekształcenie, bo stawka za nieruchomość ustalana jest przez samorządy. Materiał programu "Polska i Świat".

Dla dwóch i pół miliona rodzin zbliżający się Sylwester oznaczać będzie nie tylko koniec starego roku, ale też nowe przepisy.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

- Jeżeli ktoś teraz co roku uiszcza użytkowanie wieczyste, ponieważ jego blok, dom lub kamienicę wybudowano na użytkowaniu wieczystym, od pierwszego stycznia stanie się właścicielem lub współwłaścicielem tego gruntu - poinformował Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości Home Broker.

"Nie ma nic za darmo"

Miliony Polaków mieszkają dziś w domach i mieszkaniach stojących na działkach, których właścicielem jest Skarb Państwa albo samorząd. Za użytkowanie wieczyste mieszkańcy muszą co roku płacić. 1 stycznia lokatorzy automatycznie staną się właścicielami działek.

- Nie ma nic za darmo - zapowiedział Marcin Krasoń, mówiąc o opłacie przekształceniowej. - Co do zasady jest płacona przez 20 lat w wysokości ostatniej opłaty za użytkowanie wieczyste. Czyli mamy jakby dwudziestokrotność użytkowania - powiedział.

Jeśli ktoś co roku płaci tysiąc złotych za użytkowanie wieczyste, będzie musiał płacić tysiąc złotych przez najbliższe dwadzieścia lat. Bardziej opłacalne ma być uiszczenie pełnej kwoty od razu. - Osoby objęte ustawą będą mogły skorzystać z 60-procentowej bonifikaty pod warunkiem wpłaty jednorazowej - powiedział Marek Jóźwiak z Urzędu Miasta Łodzi.

Mieszkaniec, który płacił co roku tysiąc złotych za użytkowanie, będzie miał wybór: albo w ciągu dwudziestu lat spłaci dwadzieścia tysięcy złotych, albo skorzysta z promocji i raz wyda osiem tysięcy złotych.

O wysokości zniżek decydują samorządy

Wszystkie miasta i gminy same decydują czy, a jeżeli tak, to ile dadzą zniżki. Przykładowo w Warszawie zniżka wyniesie 98 procent, w Poznaniu 95 procent, a w Krakowie 60 procent.

- Przykładowy użytkownik wieczysty, który rocznie płaci tysiąc złotych za użytkowanie wieczyste, w Krakowie za wykupienie działki zapłaci osiem tysięcy złotych, w Poznaniu tysiąc złotych, a w Warszawie 400 złotych. To jest bardzo duża różnica - stwierdził Marcin Krasoń.

Wielu mieszkańców wciąż żyje w niepewności, bo wciąż nie wie jaką dostanie zniżkę. Wiele miast nie podjęło jeszcze decyzji. Między innymi podwarszawski Pruszków.

Piotr Bąk, wiceprzewodniczący rady tego miasta, wytłumaczył, że wpływ na brak decyzji miały wybory samorządowe, ale przyznał że radni będą skłaniali się w stronę około 90 procent zniżki.

Niektóre miasta z jednej strony kuszą zniżkami, ale jednocześnie podwyższają opłatę za użytkowanie wieczyste. To oznacza, że wykup gruntu będzie po 1 stycznia droższy.

- Czymś dla mnie zupełnie niezrozumiałym są opłaty wzrastające kilkukrotnie. Na przykład w Warszawie trwa przeszacowanie nieruchomości. Opłaty rosną nawet czterokrotnie w różnych dzielnicach, a jednocześnie Warszawa jest właśnie tym miastem, które uchwaliło 98 procent bonifikaty - powiedział Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Koniec użyczania terenu na zawsze, to dla miast poważny cios. Stracą gigantyczne zastrzyki pieniędzy, na zawsze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Michałezjk
Pomysł na jednorazowe podratowanie skarbu państwa.
Sama ustawa jest logiczna. Dlaczego mam płacić podatek od swojego bloku? za co i komu?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
madzia_tygrysekn4qj
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
FFF
Loading...
FFF
Nieuzasadnione rozdawnictwo. Poza tym, stracą na tym miasta, czyli ich mieszkańcy. Miasta stracą część dochodów i będą musiały to z czegoś pokryć, lub zrezygnować z części wydatków. Nie wiem też jak poczują się ci, któzy swego czasu wykupywali mieszkania i przekształcali grunty na własność.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pisarski_mateusz_175473
Taki projekt w obecnej formie to nieprzemyślane nieporozumienie. Z przykrością patrzę na to, co "Partia" wyprawia na wielu płaszczyznach, akceptując projekty których negatywne skutki odczujemy wszyscy dopiero za kilkanaście lat.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dgen
najtaniej będzie w Warszawie, tam juz od dawna kamienice "chodziły" po 2.000 pln
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane