• rozwiń

Ważna zmiana dla właścicieli mieszkań. Użytkowanie wieczyste do likwidacji

Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Resort infrastruktury kończy prace nad ustawą Odtwórz: Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Resort infrastruktury kończy prace nad ustawą
Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Resort infrastruktury kończy prace nad ustawą "Źródło: TVN24 BiS"

Ministerstwo infrastruktury kończy prace nad projektem nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym. - Proponowane rozwiązanie ma na celu automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności - wskazuje mecenas Przemysław Buczkowski z Kancelarii Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci. Przeciwne szybkiemu wejściu nowych przepisów mogą być jednak samorządy.

Ustawa, która ma wejść w życie od lipca tego roku, ma na celu ułatwienie procesu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.

Co się zmieni

- Obecnie problem jest w przypadku wspólnot, w których jest wiele mieszkań. Żeby wystąpić z wnioskiem o przekształcenie, do tej pory musieliśmy zgodnie jako wszyscy mieszkańcy złożyć odpowiedni wniosek - wskazywał gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

W sytuacji, gdy chociaż jeden z właścicieli lokali sprzeciwi przekształceniu, wówczas sprawa trafia do sądu, co skutkuje znacznym spowolnieniem procesu. To jednak ma się zmienić. - Rozwiązanie proponowane przez ministerstwo (infrastruktury - red.) ma na celu automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności - wskazywał mecenas Buczkowski.

Ustawa ma objąć osoby fizyczne, które mają mieszkania w blokach. Ponadto nowe przepisy obejmą przedsiębiorców, którzy mają swoje lokale usługowe na parterach budynków.

Co z opłatami

Wraz z wejściem w życie ustawy nie znikną jednak opłaty. - Skarb Państwa nie chce bardzo szybko pozbywać się przychodów z tego tytułu, więc proponuje, by od momentu wejścia w życie ustawy przez 20 lat płacić takie opłaty jak obecnie z tytułu użytkowania wieczystego - wyjaśniał gość Roberta Stanilewicza. W przypadku posiadaczy lokali komercyjnych okres obowiązkowych opłat ma wynosić 33 lata.

Nowa ustawa ma dawać też możliwość udzielania bonifikat. Na 50-procentową zniżę mogą liczyć rodziny, gdzie miesięczny dochód na głowę nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Na 50 proc. zniżki będą mogli liczyć także ci, którzy zdecydują się zapłacić z góry za cały 20-letni okres. Taka bonifikata jednak dotyczy tylko gruntów należących do państwa. W przypadku terenów samorządu - to on będzie ustalał wysokość zniżki.

Co ważne, wysokość opłat będzie się mogła zmieniać w czasie. - Projektowana ustawa zakłada mechanizm waloryzacji opłat, ale na innych zasadach niż obecnie. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, takie opłaty będą mogły być waloryzowane na nasz wniosek jako mieszkańców albo na wniosek gminy nie częściej niż raz na 3 lata - tłumaczył mecenas Przemysław Buczkowski.

Ekspert wskazywał, że nie ma jednak gwarancji, iż ten mechanizm zahamuje wzrost opłat.

Samorządy mają obawy

Podnoszenie opłat może leżeć szczególnie w interesie samorządów, które uzyskują największe przychody z tytułu użytkowania wieczystego. To one, a nie Skarb Państwa, są bowiem właścicielami większości nieruchomości.

Zdaniem gościa TVN24 BiS, "z punktu widzenia samorządów ustawa nie do końca jest korzystna".

- Dlatego sugerują, żeby jej tak szybko nie wprowadzać. Ministerstwo ma odmienne stanowisko - zauważał mecenas Buczkowski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
snakevenom
Przed nowelizacją zapłace za działke 3500zł po nowelizacji 3500 z bonikfikata to zapytam po żydowsku Jaki ja mam w tym interes?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Yaspi
Kolejny bubel legislacyjny.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Macc
taaa, istna tragedia, przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, czekam na manifestację KOD-u, czarną sobotę, lany poniedziałek i co tam jeszcze komu do głowy przyjdzie...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kaczdonald
No, ale jak można płacić opłatę użytkowania wieczystego za coś, co jest własnością? Albo komuna albo kapitalizm.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
Przeczytaj dokładnie:
-co to jest użytkowanie wieczyste,
-jakie są opłaty,
-za co się płaci,
-kryteria opłat( lokale mieszkalne,użytkowe,garaże ),
-waloryzacja opłat,
-kto korzysta z tych środków finansowych.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane