• rozwiń
  • WIG20 2285.08 -1.58%
  • WIG30 2649.94 -1.61%
  • WIG 60391.42 -1.25%
  • sWIG80 14454.84 -0.31%
  • mWIG40 4753.70 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: 2018-03-16 17:15

Dostosuj

Program Mieszkanie Plus. Tak wyglądają modelowe domy

Podsumowanie programu Mieszkanie Plus. Prezes BGK na forum w Krynicy "Źródło: TVN24 BiS"

W konkursie na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus, zorganizowanym przez BGK Nieruchomości, przyznano cztery równorzędne nagrody. Autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień na projekty pierwszych inwestycji Mieszkania Plus.

- Sąd konkursowy przyznał cztery równorzędne nagrody dla pracowni: S.A.M.I. Architekci, Kuryłowicz & Associates, EMA Studio, Mateusz Herbst - powiedziała rzecznik BGK Nieruchomości Ewa Syta. Pracowniom przyznano po 35 tys. zł.

Do etapu finałowego zakwalifikowano 12 prac. Architekci mieli w tej części za zadanie dopasować swoją koncepcję do uwarunkowań konkretnej działki. - Dostaliśmy 11 projektów, jeden z architektów nie nadesłał pracy - powiedziała Ewa Syta.

Nowatorskie rozwiązania

Autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówień, których przedmiotem będzie opracowanie projektów stanowiących podstawę do realizacji pierwszych inwestycji w ramach programu wdrażanego przez BGK Nieruchomości. Do tej pory domy budowane w ramach Mieszkania plus powstawały w oparciu o istniejące projekty architektoniczne.

- Mogliśmy je jedynie dostosować - powiedział prezes BGKN Mirosław Barszcz, który był przewodniczącym sądu konkursowego.

Celem konkursu, który ruszył 23 marca, jest - jak informował BGKN - "promowanie właściwych standardów kształtowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowej, a także nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Modelowe domy mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt budowy nie może przekroczyć 2 tys. złotych netto za m kw.".

Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus składa się z części komercyjnej, realizowanej przez BGK Nieruchomości, oraz części regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), która weszła w życie 11 września.

W części komercyjnej jest przygotowywanych obecnie ponad 10 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest w budowie. Wartość inwestycji przygotowywanych przez BGK Nieruchomości przekracza 2 mld zł. Obecnie BGKN ma do dyspozycji 5 mld zł, ale według deklaracji to dopiero początek - potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Według zapowiedz, pierwszych 96 mieszkań zostanie oddanych w marcu 2018 roku w Jarocinie, kolejne 186 - w czerwcu przyszłego roku w Białej Podlaskiej. Ponadto BGKN realizuje inwestycje m.in. w Wałbrzychu, Pruszkowie i Gdyni.

Oto nagrodzone projekty:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane