• rozwiń
  • WIG20 2339.41 +0.78%
  • WIG30 2676.56 +0.77%
  • WIG 60721.83 +0.88%
  • sWIG80 11894.30 +0.23%
  • mWIG40 4035.88 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:19

Dostosuj

Polacy kupują klitki. Mieszkania na rynku coraz mniejsze

Polacy wolą mniejsze mieszkania Odtwórz: Polacy wolą mniejsze mieszkania
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Deweloperzy stawiają na mniejsze metraże | Video: Polacy wolą mniejsze mieszkania

Przeciętne mieszkanie deweloperskie zmalało w ostatnich siedmiu latach o blisko osiem metrów kwadratowych - informują analitycy Open Finance.

O tym, że mieszkania, które budują deweloperzy, są coraz mniejsze świadczą dane GUS o pozwoleniach na budowę. "W odróżnieniu od informacji o lokalach oddawanych do użytkowania i rozpoczętych budowach, to pozwolenia właśnie najszybciej pokazują zmiany trendów na rynku" - wskazują analitycy Open Finance.

Jak piszą, "jeszcze w 2010 roku deweloperzy otrzymywali decyzje administracyjne, które pozwalały budować lokale o przeciętnej powierzchni 64,6 m kw.". W 2016 roku było to już o 7,7 m kw. mniej (56,9 m kw.). Do obliczeń przyjęto tylko takie pozwolenia, które dotyczyły budynków z przynajmniej trzema lokalami, aby domy jednorodzinne nie zawyżały przeciętnej powierzchni.

Mniejsze o pokój

"Różnica jest spora, biorąc pod uwagę, że niezmiennie od lat najpopularniejszymi w Polsce mieszkaniami są lokale dwupokojowe. Te prawie 8 metrów to już niemal pełnoprawny pokój, który może pełnić rolę skromnej sypialni. Przy czym pamiętajmy, że preferencje rodaków odnośnie liczby pokoi nie zmieniają się tak dynamicznie. Nabywcy szukają po prostu lokali bardziej kompaktowych" - czytamy w raporcie Open Finance.

Analitycy dodają, że znacznie bardziej wyraźne zmiany dotyczą Warszawy. "W stolicy przeciętne mieszkanie, na którego budowę deweloperzy otrzymali pozwolenie w 2010 roku miało 69,6 m kw. powierzchni. Ubiegłoroczna średnia to już niecałe 53,9 m kw., czyli o 15,7 m kw. mniej" - podkreślają.

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Zapotrzebowanie na rynku. "Polacy chcą kupować bardziej kompaktowe mieszkania, bo tak jest taniej" – wskazują analitycy. Spadek powierzchni mieszkania o 8 m kw. oznacza średnią oszczędność na poziomie 85 tys. zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane