• rozwiń

Koniec z programem "MdM". Co w zamian?

Koniec "MdM". Ale rząd ma nowe pomysły Odtwórz: Koniec "MdM". Ale rząd ma nowe pomysły
Foto: TVN24BiŚ Foto: "MdM" już wykorzystany. Ale będą nowe propozycje | Video: Koniec "MdM". Ale rząd ma nowe pomysły

Bank Gospodarstwa Krajowego przestał przyjmować wnioski na program "Mieszkanie dla Młodych" na 2016 rok, ponieważ wykorzystano już 90 proc. przeznaczonych na ten rok środków. W kwietniu rząd przedstawi jednak dwie inne propozycje wsparcia - są to: kasy oszczędnościowo-budowlane oraz budowa tanich mieszkań.

Pierwszy pomysł dotyczy utworzenia kas oszczędnościowo-budowlanych. Projekt zakłada przyjmowanie wkładów od osób fizycznych, które będą dalej deponowane. Po roku państwo dopłacałoby do nich kilkadziesiąt proc. premii. Cały proces ma być zwolniony z opodatkowania. To miałoby zachęcić Polaków do oszczędzania pieniędzy, które zostałyby spożytkowane na zaciągnięcie kredytu hipotetycznego. Prace nad kasami trwały już w poprzedniej kadencji parlamentu.

Druga koncepcja polega na budowie tanich mieszkań. To propozycja dla tych, których nie stać na zaciąganie kredytu. Osoby te opłacałyby miesięcznie czynsz. Na część takiej comiesięcznej opłaty składałaby się rata mieszkaniowa. Po 20-30 latach osoba taka będzie mogła wykupić nieruchomość na własność.

MdM zawieszony

Choć program "Mieszkanie dla Młodych" został już zawieszony na ten rok, to wciąż można składać wnioski o dofinansowanie na rok 2017 i 2018. Później program zostanie wygaszony.

Program nie od początku cieszył się aż tak dużą popularnością. W pierwszym roku funkcjonowania wykorzystano zaledwie 35 proc., w kolejnych 70 proc.

Zainteresowanie programem "Mieszkanie dla Młodych" wzrosło w 2016 rok głównie dlatego, że we wrześniu 2015 roku zmieniły się przepisy. Oprócz mieszkań z rynku pierwotnego, można było zakupić mieszkanie także z rynku wtórnego. Dodatkowo, zostały zwiększone limity dopłat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane