• rozwiń
  • WIG20 2177.37 -0.78%
  • WIG30 2470.65 -0.78%
  • WIG 57590.53 -0.75%
  • sWIG80 11612.77 -0.13%
  • mWIG40 3715.64 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:07

Dostosuj

Młodzi polują na mieszkania bez pokoju dla dziecka

Millenialsi nie wykorzystują urlopu Odtwórz: Millenialsi nie wykorzystują urlopu
Millenialsi nie wykorzystują urlopu "Źródło: TVN24 BiS"

Pokolenie millenialsów stanowi obecnie dominującą grupę nabywców mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym - wynika ze statystyk dużego biura nieruchomości. Choć są bardziej mobilni niż ich rodzice, nadal chęć posiadania własnego lokum jest w Polsce silniejsza niż wynajem.

Millenialsi to pokolenie ludzi urodzonych między 1980 a 2000 r.  Z rynkowego punktu widzenia millenialsi są najbardziej pożądaną grupą klientów.

W Polsce to prawie 10 milionów osób. Ze względu na  osiągany przez nich popyt i wysoki poziom wydatków są podstawową grupą docelową dla największych korporacji. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń  są pewni siebie, świadomi swoich wartości i kompetencji oraz elastyczni w podejściu do pracy i prowadzonego stylu życia.

Millenialsi na rynku

Według statystyk sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse 46 proc. klientów, którzy w ostatnich 12 miesiącach nabyli mieszkania z pośrednictwem ich agentów, to właśnie przedstawiciele pokolenia millenialsów. Burzy to nieco powszechną opinię o millenialsach, którzy są bardziej aktywni na rynku  wynajmu.

– Z pewnością pokolenie millenialsów nie ma żadnych oporów przed długoterminowym wynajmowaniem mieszkania. Jesteśmy coraz bardziej mobilni, często zdarzają się zmiany pracy, przeprowadzki między miastami. Własne mieszkanie może stać się w takich przypadkach niepotrzebnym balastem utrudniającym relokację. Jednak musimy pamiętać, że w Polsce mamy silnie utrwaloną potrzebę posiadania nieruchomości na własność, dlatego też millenialsi stanowią tak istotną grupę nabywców mieszkań, co wyróżnia ich na tle rówieśników z Europy zachodniej - mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Potrzeba stabilizacji

Z kolei Ewelina Strzałkowska z olsztyńskiego oddziału Metrohouse podkreśla, że millenialsi po 30. roku życia czują potrzebę stabilizacji i szukają nieruchomości do zakupu.

- Z naszych obserwacji wynika, że nie mają wygórowanych potrzeb. Poszukują małych mieszkań dwupokojowych lub kawalerek, tanich zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Co ciekawe, w lokalach najczęściej nie ma miejsca np. na pokój dla dziecka. Większą uwagę zwracają na kwestie lokalizacyjne i komunikacyjne - twierdzi Strzałkowska.

Jak finansują zakup? Zwykle są to klienci kredytowi, chętnie wspierający się dopłatami w ramach wygaszanego już programu Mieszkanie dla Młodych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane