• rozwiń

Prezes PiS odsyła frankowiczów do sądu. Jak zwiększyć swoje szanse na wygraną?

Jak frankowicze mogą zwiększyć swoje szanse w sądzie? Odtwórz: Jak frankowicze mogą zwiększyć swoje szanse w sądzie?
Foto: Shutterstock | Video: tvn24bis Foto: Co mogą zrobić frankowicze? | Video: Jak frankowicze mogą zwiększyć swoje szanse w sądzie?

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości poradził frankowiczom, aby "brali sprawy w swoje ręce" i walczyli o przewalutowanie kredytów przed sądami. Jak się do tego przygotować? Wyjaśniał Paweł Blajer w programie „Biznes dla ludzi”.

Jak frankowicze mogą zwiększyć swoje szanse w sądzie? 

1. Przygotowanie

Nie możemy składać pozwu bez przygotowania. Na początek należy dokładnie przeczytać umowę kredytową. Jeżeli w dokumentach kwota kredytu wyrażona jest we franku szwajcarskim, to otwiera nam drogę do procesu sądowego - tłumaczył Paweł Blajer.

2. Reklamacja

Następny krok to złożenie reklamacji w banku. - W reklamacji powinniśmy napisać, że naszym zdaniem kredyt powinien być wyrażony w złotych po stopie oprocentowania tej, która jest we frankach - wyjaśniał Paweł Blajer.

Odpowiedź banku zapewne będzie negatywna. Bank będzie uzasadniał, że nasza umowa nie przewiduje takiej opcji. - Następnie należy odwołać się od tej decyzji - dodawał Blajer.

3. Rzecznik Finansowy

Gdy i odwołanie nie przyniesie skutku, w dalszej kolejności należy zwrócić, się do Rzecznika Finansowego, który ma możliwość wszczęcia postępowania polubownego. Jego zaletą jest konieczność uczestnictwa w takim postępowaniu podmiotu finansowego oraz fakt, że jeżeli nie uda się nawiązać porozumienia z instytucją finansową i nie dojdzie do zawarcia ugody, Rzecznik Finansowy ma obowiązek sporządzenia protokołu - opinii, w której zawrze ocenę stanu faktycznego, co może być przydatne na dalszym etapie ewentualnego procesu.

Trzeba przypomnieć, że w czerwcu rzecznik finansowy wydał korzystną dla frankowiczów opinię. Uznał, że banki osiągały wysokie zyski oferując szeroko rozumiane „walutowe" kredyty hipoteczne i teraz powinny część z tych zysków zwrócić klientom. Dlaczego? W ocenie RF waloryzowanie kredytu kursem walut jest niezgodne z przepisami prawa bankowego i kodeksu cywilnego. Ponadto interesy konsumentów naruszają też zapisy pozwalające na uznaniowe ustalanie przez banki kursów walut czy też oprocentowania kredytów - pisał RF. Instytucja Rzecznika Finansowego została utworzona w 2015 r. Zajmuje się reprezentowaniem interesów klientów z rynku finansowego. Pomaga rozwiązywać problemy w relacjach z instytucjami finansowymi, ubezpieczycielami czy bankami.

4. Pozew

Kiedy otrzymamy odpowiedź Rzecznika Finansowego, następnym krokiem jest już pozew i domaganie się sprawiedliwości przed sądem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Obi Wattel
"Jeżeli w dokumentach kwota kredytu wyrażona jest we franku szwajcarskim, to otwiera nam drogę do procesu sądowego - tłumaczył Paweł Blajer."

a nie odwrotnie??? Jeśli w umowie jest kwota w PLN to znaczy, że bank pożyczył PLN a nie mityczne CHF.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
maxymco
A ja poradzę Prezesowi aby zrzekł się władzy - my sobie świetnie poradzimy sami.
Dziwię się tylko wszystkim tym co zaufali w tej sprawie Prezydentowi i całej reszcie. Przecież kogo obchodzą cudze kredyty? Wzięliście sami to sami spłacajcie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
unk
Loading...
unk
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane