• rozwiń

Temat: Gospodarka

Nadchodzi budowlany boom. Ekspert: mieszkania będą coraz droższe

Bartosz Turek o tym, jak zarobić na mieszkaniu Odtwórz: Bartosz Turek o tym, jak zarobić na mieszkaniu
Bartosz Turek o tym, jak zarobić na mieszkaniu "Źródło: TVN24 BiS"

Rosną ceny materiałów budowlanych, coraz więcej trzeba płacić także za mieszkania – powiedział dyrektor do spraw rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka. Ekspert zauważył, że problemem dla branży jest także coraz dłuższe oczekiwanie na towar.

Jak podały Polskie Składy Budowlane, tegoroczny popyt na materiały w budownictwie mieszkaniowym indywidualnym wzrośnie o kilkanaście procent. A ceny najpopularniejszych materiałów w ciągu ostatniego roku wzrosły nawet o 30 proc.

Budowlany boom

- Liczba rozpoczętych budów oraz intencja budowy kolejnych jest tak duża, że możemy spodziewać się w perspektywie kolejnych dwóch kwartałów dalszych wzrostów cen - powiedział Górka.

Jak zauważył ekspert, ceny materiałów budowlanych rosną zarówno z powodu "wzmożonego eksportu, jak i ogromnej produkcji mieszkań w Polsce, zarówno tych realizowanych przez inwestorów indywidualnych jak i deweloperów". - Dla przypomnienia: sami deweloperzy w 2017 roku rozpoczęli budowę ponad 105 tysięcy lokali oraz zgłosili zapotrzebowanie na budowę kolejnych - w ilości prawie 130 tysięcy - powiedział Górka.

- W samym styczniu 2018 roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 10 tysięcy lokali, a dla ponad 14 tysięcy zostały wydane pozwolenia na budowę - powiedział Górka. - Te dane świadczą o ogromnej produkcji nowych mieszkań, która sprawia, że popyt materiałowy przewyższa obecną podaż, w związku z tym ceny materiałów rosną, a dostawy wydłużają się w czasie - zauważył.

Ceny mieszkań

Zdaniem Górki "problemów z dostawą materiałów nie powinni mieć tylko najwięksi deweloperzy, którzy zakontraktowali swoje zapotrzebowanie materiałowe odpowiednio wcześniej".

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa w 2017 roku ceny większości materiałów budowlanych wzrosły o 20-30 proc. W wielu przypadkach zagrożona jest realizacja projektów, bo brakuje dostatecznej liczby środków transportu.

Według danych GUS w całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 94 tys. 483 mieszkań. To więcej o 13 proc. niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 6 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
johnny75
Boom? Towarzystwo wzajemnej adoracji może sobie bdować ile zechce tylko jeszcze komuś to trzeba sprzedać...Będzie drożej? Super - niech budują...pustostany:)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
bartek_kopytowski
Tylko, że mimo cen materiałów cena wybudowania m2 mieszkania jest co najmniej dwukrotnie niższa, niż cena którą musi za tem m2 zapłacić nabywca, deweloperzy od dawna przesadzają z ceną mieszkań szczególnie w dużych miastach,a teraz będą mieli kolejne wytłumaczenie,dlaczego tak drogo.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane