• rozwiń

Globalne firmy otwierają biura nad Wisłą. "Polska daje doskonałe warunki"

Premier: Polska wspiera podatek od firm cyfrowych Odtwórz: Premier: Polska wspiera podatek od firm cyfrowych
Premier: Polska wspiera podatek od firm cyfrowych "Źródło: TVN24 BiS"

Znane, globalne firmy chętnie otwierają w Polsce biura, z których prowadzą działalność międzynarodową w zakresie IT, HR czy księgowości - powiedział dyrektor do spraw transakcji w biurowej spółce Skanska Adrian Karczewicz, komentując podwyższenie kapitału GPRE na rozwój portfela nieruchomości w Polsce o 400 milionów euro.

Griffin Premium RE N.V.(GPRE), to fundusz nieruchomości biurowych, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka inwestycyjna Globalworth, główny akcjonariusz GPRE, zaproponowała podwyższenie kapitału na rozwój portfela nieruchomości biurowych w Polsce o 400 mln euro.

"Polska daje doskonałe warunki"

Zdaniem Karczewicza nowy gracz na polskim rynku to zawsze pozytywna informacja i w tym przypadku dobre posunięcie strategiczne.

- Znane globalne marki chętnie otwierają i rozwijają u nas biura, z których prowadzą działalność międzynarodową w zakresie IT, HR czy księgowości. To naturalny dla nich wybór, bo Polska daje doskonałe warunki do rozwoju nie tylko w stolicy, ale także w miastach regionalnych - powiedział dyrektor ds. transakcji w biurowej spółce Skanska, aktywnej w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech.

- Ta potencjalna skala ekspansji wyróżnia nas wśród pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. To z kolei stymuluje aktywność deweloperów - powiedział Karczewicz.

- Globalworth z pewnością będzie poszukiwał nowoczesnych biurowców do kupienia w stolicy i w pozostałych największych polskich miastach. Jak pokazują analizy agentów nieruchomości, takie rynki biurowe jak Trójmiasto, Kraków, Wrocław czy Łódź najszybciej się rozwijają - zauważył ekspert.

"Bardzo dobre wieści"

Dyrektor zarządzający JLL w Polsce Tomasz Trzósło ocenił, że "to bardzo dobre wieści, że Globalworth zwiększa moce zakupowe, planując dalsze zakupy w Polsce". - Wiemy, że Globalworth, wraz ze swoim głównym akcjonariuszem - Growthpoint - mają duże plany co do Polski i planują zostać wiodącym dywidendowym funduszem biurowym w naszym kraju - powiedział Trzósło.

Dyrektor zarządzający JLL zauważył, że polskiemu rynkowi nieruchomości przyda się dodatkowy kapitał. Jego zdaniem to dobra wiadomość "także dla inwestorów indywidualnych w Polsce, którzy poprzez tę spółkę mają możliwość inwestycji w zdywersyfikowany portfel nieruchomości biurowych w Polsce".

Tomasz Trzósło powiedział, że "takie plany inwestycyjne są oparte na wierze w długoterminowy potencjał polskiego rynku nieruchomości i w mocne zainteresowanie najemców rozwijaniem swojej obecności w Polsce".

- Powtórzę, to dobre wieści dla rynku w Polsce - większa płynność rynku powinna stanowić dodatkowy pozytywny impuls dla jego dalszego rozwoju - podsumował dyrektor.

Kolejne zakupy

GPRE w grudniu 2017 roku kupił trzy nieruchomości biurowe w Polsce o wartości 160 mln euro, obecnie negocjuje zakup kolejnych projektów o wartości około 300 mln euro. Jak podano, GPRE po zatwierdzeniu decyzji zarządu przez akcjonariuszy, przyjmie nazwę Globalworth Poland Real Estate N.V. i zacznie działać pod marką Globalworth Poland.

Globalworth jest spółką inwestycyjną notowaną na giełdzie w Londynie, działającą na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Zyskała pozycję wiodącego inwestora w rumuńskim sektorze nieruchomości biurowych, a od 2017 roku zarządza portfelem biurowym w Polsce, poprzez 72-procentowy udział w spółce Griffin Premium RE.

Globalworth kupuje, buduje oraz bezpośrednio zarządza wysokiej jakości nieruchomościami biurowymi, a także aktywami logistyczno-przemysłowymi znajdującymi się w najlepszych lokalizacjach. Zarządza portfelem nieruchomości o wartości 1,8 mld euro.

Największym udziałowcem Globalworth jest Growthpoint - spółka typu REIT, notowana w RPA. Zarządza portfelem aktywów o wielkości 9 mld euro, a wartość giełdowa spółki wynosi 6 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane