• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Mieszkania nie były tak drogie od sześciu lat. Sprawdź, gdzie ceny pędzą najszybciej

Polacy pożyczają coraz więcej na mieszkanie Odtwórz: Polacy pożyczają coraz więcej na mieszkanie
Polacy pożyczają coraz więcej na mieszkanie "Źródło: TVN24 BiS"

Rekordowe wyniki aktywności i sprzedaży deweloperów musiały w końcu odbić się na cenach mieszkań. Systematyczne wzrosty doprowadziły do tego, że aktualnie ceny nieruchomości znajdują się najwyżej od dokładnie sześciu lat - zauważają analitycy Home Broker i Open Finance.

Ceny mieszkań w największych polskich miastach wzrosły o 3,4 proc. w ciągu roku - informują analitycy. Największa roczna zmiana zaszła w Gdańsku i Łodzi, gdzie wzrost wyniósł odpowiednio 11,5 proc. i 28,1 proc.

Wartość przeciętnej transakcji rośnie, bo nabywcy lokali częściej kupują nowe mieszkania, w dobrych lokalizacjach  - wynika z raportu.

Rośnie też cena za metr kwadratowy kupowanych lokali. "Poza wspomnianymi Gdańskiem i Łodzią, po stronie wzrostów warto zauważyć Poznań (+7,5 proc.), Kraków (+4,3 proc.), Warszawę (+3,5 proc.) i Wrocław (+1,6 proc.)" - piszą eksperci.

Na czele najdroższych miast pozostaje stolica. "Piąty miesiąc z rzędu w górę poszła przeciętna cena w Warszawie, na początku roku było to poniżej 7 tys. zł za mkw., aktualnie zaś wartość ta przekracza 7350 zł za mkw."

Aktywni deweloperzy

"Główny Urząd Statystyczny regularnie informuje o kolejnych rekordach w działalności deweloperów. W okresie styczeń-lipiec tego roku wystąpili oni o ponad 80 tys. pozwoleń na budowę mieszkań, o prawie 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku." - napisano w raporcie.

Liczba rozpoczętych budów wzrosła o 28 proc. w stosunku do ubiegłego roku, a oddanych lokali - o 10.

Jak zauważają eksperci, wysoka aktywność deweloperów jest bez wątpienia podbijana ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów. Popyt na mieszkania wciąż przewyższa podaż.

Polacy kupują mieszkania za gotówkę i na kredyt. "Jeśli chodzi o rynek kredytowy, to rośnie zarówno przeciętna kwota, jak i liczba pożyczek. Jest to efektem korzystnej sytuacji gospodarczej, w której przy niskich stopach procentowych spada bezrobocie, rosną pensje, a pracownicy czują się bezpieczniej na swoich stanowiskach." - wyjaśniają analitycy.

Zagrożenia

Ale eksperci przypominają, że taka sytuacja nie może trwać wiecznie. Wśród czynników wpływających na obniżkę popytu na mieszkania wymieniają m. in. program Mieszkanie Plus, dzięki któremu na rynek trafią mieszkania z niskim czynszem. To może zniechęcić kupujących do nabycia własnego lokalu. "Do tego z każdym dniem coraz bliższa staje się perspektywa podwyżek stóp procentowych, przez które kredyty mogą zdrożeć, a oprocentowanie lokat wzrosnąć stając się znowu realną alternatywą dla inwestowania w mieszkania.Takie ruchy z łatwością mogą schłodzić rozgrzany rynek mieszkaniowy." - napisano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Angry bull
Ludzi stać to drożeją a stać bo ludziom żyje się lepiej-proste.
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Jak ludzi nie stać i nie kupują, to ceny są obniżane aby deweloperzy zarobili cokolwiek. Jak cena rośnie to jest dobra informacja. To oznacza że jest ruch na rynku.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane