• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Od dziś nie pracujesz już na kredyt. Widać też efekt 500 plus

Od dziś nie pracujesz już na kredyt. Widać też efekt 500 plus
Foto: Shutterstock Foto: Dzień Wolności Hipotecznej wypada w tym roku w 24 maja.

Aby zarobić na obsługę kredytu mieszkaniowego przez rok, statystyczny obywatel musiał pracować 145 dni. To o ponad tydzień krócej niż w 2015 roku, a także najkrócej od 8 lat. Dodatkowo, świadczenia z programu Rodzina 500 plus skróciłyby oczekiwanie na wolność hipoteczną przynajmniej o kolejne dwa tygodnie.

We wtorek przypada Dzień Wolności Hipotecznej. Jest to symboliczna data, od której przeciętny obywatel przestaje w danym roku zarabiać na obsługę kredytu, a zaczyna na siebie.

Z obliczeń Lion’s Bank wynika, że w 2016 roku zajęło to 145 dni. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2012 roku, aby spłacić należne za ten rok raty kredytowe trzeba było zarabiać aż 179 dni, czyli 34 dni dłużej.

Pozytywne dla kredytobiorców zmiany to efekt obniżania przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych. To dzięki temu oprocentowanie kredytów hipotecznych udzielanych w rodzimej walucie może być dziś nawet o ponad połowę niższe niż w 2012 roku.

Dzięki temu raty kredytowe wyraźnie spadły pozostawiając więcej wolnych środków w domowych budżetach. Gorzej jest w przypadku długów walutowych. Ich oprocentowanie spadło, ale przeciętny dług walutowy był pod koniec ubiegłego roku wyższy niż rok wcześniej, czemu winne jest osłabienie złotówki wobec helweckiej waluty. Niemniej biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, to statystyczny zatrudniony zarobił już wystarczająco dużo, aby pokryć wszystkie raty przeciętnego kredytu hipotecznego aż do końca roku.

Po kredyt przeważnie z rodziną

Z danych Eurostatu, o gospodarstwach domowych zamieszkujących własne domy i mieszkania, wynika, że w 2014 roku w Polsce tylko 6,1 proc. singli, 6 proc. rodzin bezdzietnych i aż 34,4 proc. rodzin z jednym dzieckiem posiadało kredyt hipoteczny.

Gdyby więc przyjąć, że w rodzinie pracują dwie osoby i każda zarabia średnią krajową, to na raty zarobiłyby już pod koniec pierwszego kwartału (13 marca). Na 12 rat kredytu hipotecznego przeciętna rodzina mogłaby zarobić w 73 dni, a więc mniej niż 3 miesiące.

Efekt 500 plus

W opłaceniu comiesięcznych rat części kredytobiorców pomóc może też program 500 plus. Według danych Eurostatu rodzin z kredytem i dwójką dzieci jest w Polsce 380,1 tys., a przynajmniej trzy pociechy ma kolejne 126,7 tys. rodzin. Zakładając zachowawczo, że każda z nich ubiegałaby się o świadczenie pieniężne tylko na drugie i trzecie dziecko, to skróciłoby oczekiwanie na Dzień Wolności Hipotecznej o 15 dni, czyli ze 145 dni do 130 dni. W takim wypadku dłużnicy hipoteczni przestaliby zarabiać na raty już 9 maja 2016 roku.

Najemca będzie wolny dopiero za miesiąc

Przeciętny kredytobiorca może się dziś cieszyć nie tylko z Dnia Wolności Hipotecznej, ale też z faktu, że nie jest już najemcą. Gdyby bowiem odwlókł decyzję o zakupie własnego „M” i pozostał najemcą, to płaciłby znacznie więcej.

Nie powinno to nadmiernie dziwić w chwili, gdy stopy procentowe w Polsce są na najniższym poziomie w historii, a więc kredyty są rekordowo tanie. Niewykluczone, że za kilka lat proporcje się odwrócą, ale dziś to przeciętny kredytobiorca jest w lepszej sytuacji niż statystyczny najemca mieszkania. Ten drugi, aby zarobić na roczny czynsz najmu musi przepracować 171 dni. Tak przynajmniej wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o dane GUS na temat wynagrodzeń oraz informacje o przeciętnych cenach ofertowych wynajmu mieszkań 45-metrowych z serwisu oferty.net.

Oczywiście trzeba pamiętać, że zaprezentowane wyżej szacunki oparte o ceny najmu, a te informacje są łatwo dostępne jedynie dla największych miast w Polsce. Poza tym arbitralnie przyjęto, że ceny ofertowe zostaną obniżone o 10%, a modelowym mieszkaniem będzie lokal 45-metrowy (wg. badań preferencji jest to najpopularniejszy metraż wśród najemców). Nie uwzględniono też, że spłacając raty kredytu na zakup mieszkania część raty przeznaczana jest na spłatę zaciągniętego długu, tym samym tworząc majątek nabywcy. Mechanizm taki nie działa na korzyść najemcy płacącego co miesiąc czynsz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marian_pazdzioch_syn_jozefa
Bzdura bo za to 500+ każdy z nas zapłaci w kolejnych latach z nawiązką płacąc za produkty i usługi, które będą droższe prze kolejne podatki i opłaty.

Jeżeli ktoś myśli, że to 500 zł spadło mu z nieba to jest kompletnym idiotą bo odda to państwu z nawiązka.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zajadacz
Ale za to na państwo dalej pracujesz, bo dzień wolności podatkowej wypada jakoś w połowie czerwca. Chyba, że pracujesz na umowach bez ZUS-u, to masz go dużo wcześniej. A jak pracujesz na etacie z pełnym ZUS-em, to twój dzień wolności podatkowej wypada jakoś we wrześniu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jaku5
I ten statystyczny obywatel przez 145 dni nic nie jadł, nie pił i nie musiał płacić rachunków i nic kupować.
Istne Eldorado!
Patrząc z drugiej strony można powiedzieć, że statystyczny bank przez 145 dni doił obywatela i pozbawiał środków do życia.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane