• rozwiń

Ruszają dopłaty do czynszu. Zobacz, kto będzie mógł je otrzymać

Soboń o "ogromnej roli" samorządów w programie dopłat do czynszu Odtwórz: Soboń o "ogromnej roli" samorządów w programie dopłat do czynszu
Soboń o "ogromnej roli" samorządów w programie dopłat do czynszu "Źródło: TVN24 BiS"

Od Nowego Roku ruszył rządowy program Mieszkanie na Start. Dzięki niemu niektóre osoby, wynajmujące mieszkanie, będą dostawały dopłaty do czynszu z budżetu państwa.

Zgodnie z ustawą dopłaty będą przyznawane na 15 lat osobom wynajmującym mieszkania wyłącznie w nowym budownictwie i tylko po zawarciu stosownej umowy z gminą. To oznacza, że dopłaty nie będą przyznawane osobom, które wynajmują używane mieszkanie od osób prywatnych. Dopłaty będą mogły otrzymać zarówno rodziny z dziećmi, jak i single, a warunkiem ich otrzymania będzie kryterium dochodowe.

Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, program dopłat do czynszów jest kierowany do ludzi, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, a ich dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne.

Dla kogo?

Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (wg GUS w 2017 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4271,51 złotych).

Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc.

Beneficjenci będą weryfikowani pod kątem tego, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat co roku. Jeśli nie będą spełniać kryteriów uczestnictwo w programie zostanie zawieszone lub wygaszone. Dodatkowo jeżeli dochód rodziny się powiększy, dopłaty nie będą wstrzymywane. Zamiast tego będą pomniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę". Z dopłat będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy wybierze się opcję najmu mieszkania z dochodzeniem do własności czy tylko najem.

Jak uzyskać dopłatę?

Wysokość dopłaty będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym, powierzchni mieszkania i

od lokalizacji. Wskaźnik cenowy będzie różny dla gmin - chodzi o tzw. "średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych".

Warunkiem uzyskania dopłaty do czynszu będzie zawarcie umowy z gminą. Następnie gmina wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o zawarcie umowy zabezpieczającej środki na przyszłe dopłaty do najmu mieszkań objętych realizowaną inwestycją. Gmina ponadto przeprowadzi wstępny nabór mieszkańców, wykorzystując zapisany w proponowanej ustawie katalog kryteriów pierwszeństwa.

Ostateczna decyzja o zawarciu umów najmu będzie zależała od inwestora. To on bowiem dokona oceny zdolności czynszowej.

W 2019 roku na dopłaty ma być przeznaczone 200 mln zł. W latach 2020-2033 co roku kwota z poprzedzającego roku będzie powiększana o kolejne 200 mln zł. Od 2034 roku dopłaty będą wynosiły co roku tyle samo, czyli 3,2 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane