• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Polacy kupują mieszkania na potęgę. Rekordowa liczba nowych inwestycji

Polak długo pracuje na nowe mieszkanie Odtwórz: Polak długo pracuje na nowe mieszkanie
Polak długo pracuje na nowe mieszkanie "Źródło: TVN24 BiS"

Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym deweloperzy nie zwolnili tempa. Dane o ich aktywności na rynku budowlanym przez ostatnie 12 miesięcy znów są rekordowe. Rynek nie zwalnia tempa, a entuzjazmu deweloperów nic nie jest w stanie zatrzymać.

Budowę prawie 102 tys. lokali mieszkalnych rozpoczęli deweloperzy w ostatnim roku. To nowy rekord w tej kategorii, tylu mieszkań firmy działające na rynku nie budowały jeszcze nigdy. Co znamienne, na najwyższym w historii poziomie jest też liczba mieszkań oddanych do użytkowania (86 tys.) oraz pozwoleń na budowę kolejnych (129,5 tys.) – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego przeanalizowanych przez Home Brokera.

Coraz więcej

Sam wrzesień był dla firm działających na polskim rynku okresem wysokiej aktywności. W stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku liczba rozpoczętych budów wzrosła o 10 proc., uzyskanych pozwoleń na budowę o 24,5 proc., a lokali oddanych do użytkowania o 6,5 proc. Widać jasno, że w każdej z trzech kategorii dzieje się sporo.


Dane o aktywności deweloperów poprawiają się z kwartału na kwartał, prawie każdy odczyt danych GUS to nowe rekordy.

Polacy kupują mieszkania na potęgę, nic więc dziwnego, że deweloperzy próbują zaspokoić tę potrzebę. Z danych NBP wynika, że ponad 60 proc. lokali kupowanych jest za gotówkę, której w okresie niskich stóp procentowych na rynku nie brakuje. Kwartalnie na nowe mieszkania w największych miastach Polacy wydają obecnie ok. 4 mld zł.

Nierzadko nabywców znajdują mieszkania na pierwszych etapach budowy, znalezienie gotowego lokalu w dobrej lokalizacji dużego miasta może być trudne. Wiele mieszkań od deweloperów od razu trafia na rynek najmu, który szybko je chłonie. Polacy coraz częściej wybierają najem zamiast zamieszkiwania we własnym lokalu. Doceniają przede wszystkim łatwą możliwość zmiany miejsca zamieszkania i brak obowiązku zaciągania kredytu na wiele lat.


Własny dom

Dane GUS pokazują też, że rośnie nie tylko aktywność deweloperów, ale i inwestorów indywidualnych, którzy budują domy na własne potrzeby. Przez ostatni rok Polacy rozpoczęli budowę 93,6 tys. domów, to o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Rosnąca liczba pozwoleń na budowę (18 proc. rok do roku) sugeruje, że trend ten zostanie utrzymany i w kolejnych kwartałach liczba nowych budów nadal będzie rosła.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane