• rozwiń
  • WIG20 2338.20 +0.79%
  • WIG30 2671.62 +0.87%
  • WIG 59814.26 +0.78%
  • sWIG80 11575.73 +0.61%
  • mWIG40 4089.33 +0.89%

Ostatnia aktualizacja: 2019-02-15 17:15

Dostosuj

Raport o wielkiej płycie. "Chcę uspokoić 12 milionów Polaków"

Wiceminister Soboń o budynkach z wielkiej płyty Odtwórz: Wiceminister Soboń o budynkach z wielkiej płyty
Wiceminister Soboń o budynkach z wielkiej płyty "Źródło: Polskie Radio / Jedynka"

Chcę uspokoić 12 milionów Polaków, którzy mieszkają w wielkiej płycie, że nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o możliwość korzystania z tych budynków - mówił w radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Zaznaczył jednocześnie, że "jak o każdy budynek, także o budynek z wielkiej płyty trzeba odpowiednio dbać".

Instytut Techniki Budowlanej przebadał na zlecenie rządu budynki wykonane w różnych technologiach prefabrykowanych. Wniosek? Są bezpieczne.

- Bloki z wielkiej płyty są konstrukcyjnie niezagrożone, ale jak o każdy budynek, także o budynek z wielkiej płyty trzeba odpowiednio dbać - powiedział Soboń w programie "Sygnały Dnia".

4 mln mieszkań w blokach z wielkiej płyty

Jak dodał, przy "dobrym, solidnym zarządzaniu wielką płytą te budynki mogą nam jeszcze spokojnie służyć długie lata".

- I chcę uspokoić 12 milionów Polaków, którzy mieszkają w wielkiej płycie, że nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o możliwość korzystania z tych budynków - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył też, że budynki z wielkiej płyty znajdują się często w dobrej lokalizacji. - Często bardzo blisko centrum, blisko komunikacji publicznej, blisko szkoły, przedszkola, zieleni, usług - wymieniał.

- Bardzo często jest tak, że one w ogóle mają też swoją wartość i ta wartość rośnie, więc nie ma żadnego powodu, żeby ktoś, kto dzisiaj mieszka w wielkiej płycie, się obawiał - dodał Soboń.

Szacuje się, że w naszym kraju jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty (około 4 mln mieszkań) w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych bez przeprowadzonej termomodernizacji.

- W ostatnich dwóch latach dociepliliśmy 150 tysięcy mieszkań w ramach funduszu termomodernizacji i remontów. Jest premia termomodernizacyjna, z której mieszkańcy tych bloków korzystają - wyjaśniał Soboń.

Dofinansowanie połączeń w blokach z wielkiej płyty

Wiceminister przypomniał, że jego resort pracuje nad nowelizacją ustawy termomodernizacyjnej. Chodzi o dofinansowanie połączeń w blokach z wielkiej płyty.

- Dajemy taki pomysł, że będziemy dawali 50 proc. premię na te łączenia w przypadku termomodernizacji - mówił.

- Czyli jeśli mniej więcej połowa kosztów termomodernizacji to są te dodatkowe łączenia, to w połowie tych kosztów jesteśmy gotowi je dofinansować, tak aby przy okazji docieplenia można było również wzmocnić te budynki - tłumaczył.

Zobacz też: Ruszają dopłaty do czynszu. Zobacz, kto będzie mógł je otrzymać

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane