• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pieniądze na mieszkanie od państwa. Szykuje się rekord

Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programu Odtwórz: Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programu
Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programu "Źródło: TVN24 BiS"

Mniej niż miesiąc - w takim czasie według prognoz analityków skończą się pieniądze z Mieszkania dla Młodych w 2018 roku. W tym roku program został uśpiony 7 kwietnia.

Jak wskazują, od tego momentu będziemy mieli sytuację, w której program będzie teoretycznie działał do końca grudnia przyszłego roku, ale w praktyce skończy się już w styczniu.

Udogodnienia banków

Jak przypomniano, w styczniu tego roku chętni złożyli wnioski o dopłaty w samym 2017 roku na łączną kwotę 350 mln zł, wyczerpując niemal dokładnie w miesiąc całą dostępną pulę. Zdaniem analityków, w przyszłym roku roku tempo będzie jednak jeszcze szybsze. "Spodziewamy się, że zainteresowanie dopłatami w przyszłym roku będzie jeszcze większe i komunikat o zaprzestaniu przyjmowania wniosków ujrzy światło dzienne wcześniej niż w tym roku" - czytamy w raporcie Home Broker.

Wskazano, że od tego momentu będziemy mieli sytuację, w której program MdM będzie teoretycznie działał do końca grudnia 2018 roku, ale w praktyce skończy się już w styczniu. Zgodnie z ustawą program MdM będzie działał jeszcze ponad 19,5 miesiąca, ale w praktyce wnioski o dopłaty składać będzie można tylko przez kilka tygodni stycznia, a obowiązywać będzie zasada "kto pierwszy ten lepszy".

To oznacza, że potencjalni chętni powinni przygotować się do stycznia najlepiej jak się da, by dofinansowanie nie uciekło im sprzed nosa.

Już w ubiegłym roku część banków wdrożyła w grudniu specjalne procedury umożliwiające kredytobiorcom wcześniejszą weryfikację dokumentów i wstępne badanie zdolności kredytowej, dzięki czemu gotowy wniosek można było złożyć zaraz na początku stycznia.

Dla kogo

Dofinansowanie w programie Mieszkanie dla Młodych przysługuje nabywającym swoje pierwsze mieszkanie, którzy nie skończyli jeszcze 35. roku życia pod warunkiem, że kupują lokal mieszczący się w limitach powierzchniowych i cenowych.

Łatwiej mają rodziny wielodzietne, ich bowiem nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogą też kupić większe mieszkanie i otrzymać wyższą dopłatę.

Wysokość dopłat w programie Mieszkanie dla Młodych zależna jest od wielkości i lokalizacji nieruchomości. Dofinansowanie wyliczane jest na podstawie ogłaszanej przez wojewodów wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zmieniają się one co pół roku i decydują zarówno o wysokości dopłat, jak i limitów cenowych, w których trzeba się zmieścić przy zakupie mieszkania.

Najwyższe dopłaty uzyskać można naturalnie w Warszawie, gdzie nieruchomości są najdroższe. Rodzina z co najmniej trójką dzieci może w stolicy dostać nawet 113,5 tys. zł, pod warunkiem, że kupuje lokal o powierzchni 65 mkw. lub większej. Dla porównania, singlom i parom bezdzietnym przysługuje najwyżej 29 tys. zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tołdi0
To nie są pieniądze od państwa, państwo nie ma swoich pieniędzy. To pieniądze zabrane pracownikom i konsumentom w podatkach, które państwo re dystrybuuje, wspomagając banki.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bazar
Jakie to pieniądze od Państwa. Kredyt musi być pobrany na 10 lat i ani dnia mniej. W związku z tym oprocentowanie i inne opłaty powoduja, że w okresie tych 10 lat trzeba oddać jeszcze prawie tyle samo co kredyt no i o jakich tu pieniądzach mówimy
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane