• rozwiń

Temat: Gospodarka

"Mieszkanie dla Młodych" kończy się? Wkrótce zabraknie pieniędzy, ale rząd szykuje nowy program

Coraz mniej pieniędzy na "MdM" Odtwórz: Coraz mniej pieniędzy na "MdM"
Foto: tvn24 | Video: TVN24 BiS Foto: Coraz mniej pieniędzy w programie "MdM" | Video: Coraz mniej pieniędzy na "MdM"

Kończą się pieniądze na program "Mieszkanie dla Młodych". W marcu okaże się, na jak długo wystarczy środków na ten rok. Według ekspertów pieniędzy może zabraknąć już w kwietniu. Przedstawiciele rządu informują, że wkrótce powstanie nowy program.

W lawinowym tempie topnieją środki finansowe na "Mieszkanie dla Młodych". Polacy, którzy liczą na dopłaty przy kupnie swojego pierwszego mieszkania mają czas tylko do kwietnia. Tak wynika z analiz ekspertów Lion's Banku oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ogromne zainteresowanie

Program zyskał na popularności, od kiedy młode osoby mogą uzyskać dopłatę także na używane mieszkanie. Odkąd w życie weszły nowe przepisy, dopłaty wzrosły ze średniego poziomu około 35 mln zł miesięcznie do ponad 110 mln zł miesięcznie.

Jak wynika ze styczniowych danych BGK. w puli dofinansowania na rok 2016 pozostało jeszcze ponad 320 mln zł. Oznacza to, że jeśli wysoki średni poziom wykorzystywania odpłat utrzyma się, to środki skończą się za trzy miesiące, czyli w kwietniu.

Nowelizacja

1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca programu "Mieszkanie dla Młodych". Dzięki niej dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego. Ponadto nowela zwiększyła dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci (20 proc. dla rodzin z dwójką dzieci oraz do 30 proc. dla rodzin z trójką lub więcej pociech).

Zniesiono także limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci, którzy chcą wziąć udział w programie (do tej pory limit wynosił 35 lat). Złagodzone zostały także warunki otrzymywania kredytu - dowolne osoby, a nie tylko najbliższa rodzina, mogą wystąpić w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy", co ma duże znaczenie dla uzyskania zdolności kredytowej.

Nie będzie kontynuacji

W połowie stycznia wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu "Mieszkanie dla Młodych", który obowiązuje do końca 2018 r. Zapowiedział jednocześnie powstanie nowego programu. - Nie zakładaliśmy wydłużenia programu MdM - on jest przyjęty na określony czas (do końca 2018 r.). Natomiast, oczywiście, nie pozostawimy rodzin polskich bez możliwości pozyskiwania środków na własne mieszkania - powiedział.

Smoliński mówił także, że ministerstwo nie wyklucza powrotu do popularnych niegdyś ulg podatkowych - odliczania VAT za materiały budowlane.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kubat
"...Wkrótce zabraknie pieniędzy )...", dać 40 milionów dla o. T.R. , czemu tylko 20, a jak. A młodzi pod namiot, jeśli i na to będzie ich stać.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane