• rozwiń

Ceny mieszkań w Polsce nadal rosną

Wyższe ceny mieszkań. Komentarz eksperta Odtwórz: Wyższe ceny mieszkań. Komentarz eksperta
Wyższe ceny mieszkań. Komentarz eksperta "Źródło: TVN24 BiS"

Choć wydaje się, że największe wzrosty mamy już za sobą, to ceny mieszkań nie przestają rosnąć. Jak zauważają analitycy, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się kredyty hipoteczne.

Według najnowszego raportu Expandera i Rentier.io - w którym zbadano 16 największych miast w Polsce - tylko w tym roku ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wzrosły już o 7 proc. W 2018 roku były obserwowane kilkunastoprocentowe wzrosty.

"Zarówno sprzedający na rynku wtórnym, jak i deweloperzy nie mają zamiaru obniżać cen. Wręcz przeciwnie" - dodano.

Kredyty

Zwłaszcza że nie słabnie zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Według wtorkowych danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu 2019 r. wzrosła w Polsce o 18,0 proc. w stosunku do kwietnia 2018. W ujęciu liczbowym w kwietniu banki udzieliły łącznie 21,5 tys. kredytów, co stanowi wzrost o 7,9 proc.

Jak oceniają eksperci, takie dane są niespodzianką, ponieważ w poprzednich miesiącach liczba kredytów spadała i wydawało się, że rynek stopniowo spowalnia.

"Ciekawostką jest to, że wypłacanych jest bardzo dużo kredytów hipotecznych, pomimo że banki ograniczają ich dostępność. Zdolność kredytowa dla 3-osobowej rodziny z dochodem 5000 zł netto wynosi średnio 320 tys. zł. To najniższa wartość, odkąd zbieramy informacje dla tego przypadku (od 2013 r.). Dla porównania dokładnie 4 lata temu taka rodzina mogła liczyć średnio na 466 tys. zł. Oznacza to spadek aż o jedną trzecią. Trzeba jednak dodać, że w tym czasie wiele osób otrzymało podwyżki wynagrodzenia, co częściowo rekompensuje negatywne zmian" – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Rekord

Duży ruch na rynku nieruchomości widać także w najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w okresie styczeń-kwiecień 2019 r. oddano do użytkowania 63,9 tys. mieszkań, czyli o 9,3 proc więcej niż przed rokiem. Sami deweloperzy przekazali do eksploatacji 39,3 tys. mieszkań.

Jak wylicza Marcin Krasoń, ekspert rynku nieruchomości z obido.pl, oznacza to, że w ostatnich 12 miesiącach działający na polskim rynku deweloperzy oddali do użytkowania 116 376 lokali mieszkalnych. To wartość wyższa o 4,9 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

"Liczba oddanych mieszkań, które wybudowano na sprzedaż lub wynajem (tak GUS definiuje mieszkania deweloperskie) jest najwyższa w historii" - stwierdził analityk.

Nic nie wskazuje też na to, by liczba mieszkań deweloperskich oddawanych do użytkowania miała w najbliższych kwartałach zacząć spadać. Powstaje coraz więcej budynków - w 2017 r. było rozpoczętych 105,5 tys. budów, aktualnie (po zagregowaniu danych w okresach 12-miesięcznych) jest to niemal 140 tys. "W niespełna półtora roku liczba ta wzrosła o jedną trzecią" - podkreślił Krasoń.

Zdaniem eksperta pewnym sygnałem stabilizacji na rynku może być jednak porównanie cen z pierwszego kwartału 2019 z ostatnim kwartałem 2018. "Średnia stawka za metr kwadratowy nowego mieszkania na sześciu największych rynkach była o 0,7 proc. niższa. Wygląda więc na to, że okres największych wzrostów mamy już za sobą" - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane