• rozwiń

Miasto zamków widmo pośrodku niczego. Deweloper zbankrutował

Miasto zamków stoi puste Odtwórz: Miasto zamków stoi puste
Miasto zamków stoi puste "Źródło: ADEM ALTAN/AFP/East News,"

Stojące w równych rzędach luksusowe wille, budowane na głębokiej tureckiej prowincji, przypominają połączenie francuskich zamków z Doliny Loary z zamkami w stylu Walta Disneya. Dla dewelopera i inwestorów nie jest to jednak bajka, tylko zły sen.

Miasto zamków, na które składają się 732 domy w stylu chateau, powstaje wśród malowniczych gór prowincji Bolu, w północno-zachodniej Turcji. Zbudowano je z myślą o bogatych arabskich inwestorach, głównie z Kuwejtu, Kataru, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Na osiedlu miały też powstać m.in. meczet, baseny, centra zdrowia i urody, centrum handlowe i łaźnie tureckie.

Projekt nazwany Burdż al Babas realizował turecki deweloper Sarot Group za 205 mln dolarów. Jak informuje Bloomberg, sprzedano na razie 350 willi w cenie od 370 do 530 tysięcy dolarów.

Niewypał

Inwestorzy zacierali ręce, ale wygląda na to, że - przynajmniej na razie - muszą obejść się smakiem. Nic nie wskazuje bowiem na to, aby w najbliższym czasie ktokolwiek tam zamieszkał.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat Turcja odnotowała ogromny wzrost gospodarczy, któremu towarzyszył boom budowlany i duże projekty infrastrukturalne. Jednak od kilku miesięcy gospodarka znajduje się w zastoju. Wszystko przez kryzys inflacyjny i walutowy oraz politycznie zawirowania, które negatywnie odbiły się na rynku mieszkaniowym.

Bankructwo

Ogromne problemy dotknęły też Sarot Group. Zadłużony na 27 mln dolarów deweloper został zmuszony do złożenia wniosku o ochronę przed wierzycielami. Sąd ogłosił jednak bankructwo firmy i nakazał jej natychmiast zejść z budowy. Do momentu złożenia wniosku o ochronę przed upadłością ukończono budowę 587 domów.

Prezes Sarot Group, Mehmet Emin Yerdelen nie poddaje się. - Musimy sprzedać tylko 100 willi, żeby spłacić nasz dług. Uważam, że możemy przezwyciężyć ten kryzys w ciągu czterech, pięciu miesięcy i częściowo zainaugurować projekt - przekonywał pod koniec ubiegłego roku w rozmowie z Bloombergiem.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane