• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Bez sąsiada domu nie wybudujesz. Ministerstwo infrastruktury wyjaśnia

Kto będzie miał pierwszeństwo w Mieszkaniu Plus? Wiceminister wyjaśnia Odtwórz: Kto będzie miał pierwszeństwo w Mieszkaniu Plus? Wiceminister wyjaśnia
Kto będzie miał pierwszeństwo w Mieszkaniu Plus? Wiceminister wyjaśnia "Źródło: TVN24 BiS"

Jeżeli działka nie graniczy z inną już zagospodarowaną, postawienie na niej domu będzie niemożliwe - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Propozycje zmian w tej sprawie zgłosiło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jak wskazuje resort w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl, szacowanym terminem wejścia nowych przepisów w życie to marzec-kwiecień 2018 roku.

"Zmiana ma na celu przywrócenie decyzji o warunkach zabudowy jej pierwotnej roli, tj. narzędzia uzupełniania zabudowy na terenach zurbanizowanych, nie wyposażonych w plan miejscowy - nie zaś przyczynku do wprowadzania nowej zabudowy na tereny rolnicze" - wyjaśnia ministerstwo.

Projekt nowelizacji

O sprawie jako pierwszy napisali dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". Jak wskazano w artykule, szacuje się, że tylko 30 procent powierzchni Polski jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takich planów nie ma, to jedynym sposobem na wybudowanie czy to domu jednorodzinnego, czy całego osiedla, jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, czyli popularnej wuzetki.

Dzisiaj wydaje się je nawet wtedy, gdy na żadnej z działek bezpośrednio graniczących z nieruchomością nie ma zabudowań. Wystarczy, że znajdują się w okolicy.

Teraz ma się to jednak zmienić. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W ostatni piątek minął termin zgłaszania uwag do nowych przepisów. "Obecnie trwa analiza uwag oraz oczekiwanie na podmioty, które poprosiły o nieznaczne wydłużenie terminu" - wskazuje resort infrastruktury w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Jakie zmiany

Z dokumentu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji wynika, że po zmianach, jeśli choć jeden bok naszego terenu o długości co najmniej 4 metrów nie graniczy bezpośrednio z zabudowaną już działką, nie będzie szans, by móc się na nim pobudować.

"Projekt ustawy zawiera propozycję, aby realizacja nowej zabudowy (na dotychczas nie zagospodarowanej działce) w przypadku braku planu miejscowego była możliwa tylko w przypadku, gdy działka bezpośrednio sąsiadująca jest zabudowana" - wyjaśnia resort infrastruktury.

Jednocześnie przypominając, że "taka była również intencja autorów ustawy z 2003 r., którą zmienił Naczelny Sąd Administracyjny orzekając, że >>działka sąsiednia<< to działka położona w bliżej nieokreślonym sąsiedztwie (szerokim)".

Ministerstwo podaje, że stanowisko dotyczące konieczności likwidacji decyzji o warunkach zabudowy niezmiennie wyraża również środowisko samorządowe. Jak wskazano, chodzi między innymi o stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich ws. projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Ponadto, ministerstwo uzasadniając zmiany zauważa, że "obecnie w planach miejscowych przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową pozostają tereny przekraczające łącznie potrzeby rozwojowe kraju". "Nie ma zatem deficytu terenów mieszkaniowych. Ustawa nie wygasi wydanych decyzji o warunkach zabudowy, przewiduje jednak, że będą one miały czasowy charakter" - wyjaśniono w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Od kiedy

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie wyklucza zmian w projekcie. "Po analizie uwag projekt z pewnością podlegać będzie modyfikacjom, m.in. w zakresie szczegółowych warunków uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy - wówczas uwzględnione mogą zostać m.in. sytuacje, gdy działka bezpośrednio sąsiadująca przeznaczona jest pod drogę wewnętrzną" - czytamy.

Według założeń, projekt ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

"Ostateczny termin wejścia w życie ustali parlament w toku prac. Jeżeli zaproponowany termin nie ulegnie zmianie, to szacowanym terminem wejścia w życie ustawy jest marzec/kwiecień 2018 r. (do końca roku projekt powinien zostać skierowany do Sejmu)" - wskazuje resort infrastruktury.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Brzęczyszczykiewicz
Przecież to jest szaleństwo. Posiadając działkę graniczącą z nieużytkiem jednym bokiem właściciel nie będzie mógł postawić domu?! Ktoś myślał nad tym co robi? Czasem do właścicieli nie można dotrzeć przez zawiłości spadkowe czy inne skomplikowane przypadku, bo życie to niestety nie tylko proste i jasne sytuacje.
  • 0
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Reth
to jakiś idiotyzm...
mam działkę i 2 sąsiadów po bokach, a od tyłu działka stoi jeszcze nie zabudowana, to nie dostane pozwolenia na budowę, ani właściciel tej działki, z która graniczymy plecami też nie dostanie, bo moja jest niezabudowana, haha ,długo myśleli ąz wymyslili
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Krajewson
  • 9
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane