• rozwiń
  • WIG20 2257.22 -0.74%
  • WIG30 2607.19 -0.77%
  • WIG 59436.36 -0.71%
  • sWIG80 14335.95 -0.19%
  • mWIG40 4611.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Więcej i częściej pożyczamy na mieszkanie. Nowe dane

Polacy pożyczają coraz więcej na mieszkanie Odtwórz: Polacy pożyczają coraz więcej na mieszkanie
Polacy pożyczają coraz więcej na mieszkanie "Źródło: TVN24 BiS"

Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty na kupno własnego mieszkania. Popyt na kredyty hipoteczne w stosunku do zeszłego roku wzrósł o 7,4 procent - podało w czwartkowym komunikacie Biuro Informacji Kredytowej.

Dynamika zainteresowania kredytami i tak była w sierpniu dwukrotnie niższa niż w czerwcu i lipcu - poinformowało BIK.

- Popyt na kredyty mieszkaniowe w sierpniu, w przeliczeniu na dzień roboczy, był o 7,4 procent wyższy niż rok wcześniej. Oznacza to 2-krotnie niższą dynamikę wzrostu zainteresowania kredytami mieszkaniowymi niż w czerwcu i lipcu, jednak wynik sierpniowy należy ocenić pozytywnie, ponieważ jest wyraźnie dodatni - zauważa Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Średnia wartość indeksu BIK - Popyt na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, od początku 2017 r. wyniosła 14,8 proc.

Wartość przeciętnego wniosku kredytowego w stosunku do sierpnia zeszłego roku wzrosła niewiele, bo o 0,6 procent.

Przyczyny i prognozy

- Oceniając przyczyny wzrostu zainteresowania kredytami mieszkaniowymi, korzystne otoczenie makro-ekonomiczne i dobra sytuacja na rynku pracy, spodziewamy się dobrych informacji o wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w bieżącym kwartale oraz w całym drugim półroczu - uważa Grzybek.

Już pod koniec sierpnia, kiedy BIK publikował dane za pierwsze 7 miesięcy roku zauważał, że za ogólny dynamiczny wzrost kredytów odpowiadają zwłaszcza kredyty mieszkaniowe. Liczba zaciągniętych zobowiązań hipotecznych wzrosła wtedy w stosunku do lipca 2017 rok o 12,8proc., a ich wartość aż o 21 proc.

W lipcu 2017 r. udzielono 17 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 3,95 mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane