• rozwiń
  • WIG20 2283.15 +1.16%
  • WIG30 2630.17 +0.89%
  • WIG 59628.04 +0.65%
  • sWIG80 13953.11 -0.77%
  • mWIG40 4558.08 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Młodzi ruszyli po mieszkania, pieniądze topnieją. Ten bank wstrzymuje nabór wniosków

Młodzi ruszyli po mieszkania, pieniądze topnieją. Ten bank wstrzymuje nabór wniosków
Foto: Shutterstock Foto: Środki "Mieszkania dla Młodych" rozchodzą się w bardzo szybkim tempie

Z początkiem 2017 roku banki wznowiły nabór wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM), z którego można dostać dofinansowanie do zakupu pierwszego lokum. Zainteresowanie MdM jest tak duże, że już dziewięć dni później Bank Zachodni WBK ogłosił, że wstrzymuje przyjmowanie wniosków. Wsparcie można jeszcze dostać w innych bankach, ale pieniędzy nie starczy na długo.

"BZ WBK podjął decyzję o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o kredyty mieszkaniowe Mieszkanie dla Młodych z planowaną datą wypłaty dofinansowania na 2017 r. począwszy od środy 11 stycznia br. z uwagi na ryzyko wyczerpania się w najbliższych dniach limitu środków na wypłaty dofinansowania" - poinformowała tvn24bis.pl Agnieszka Nachyła, menadżer ds. produktów hipotecznych w Banku Zachodnim WBK.

"Bank nie jest w stanie przewidzieć dokładnego terminu wyczerpania limitu, nie mniej jednak ze względów operacyjnych przyjmowanie wniosków po 10 stycznia wpływa na zwiększenie ryzyka, że dofinansowanie nie zostanie przyznane" - czytamy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Jednocześnie przedstawicielka banku wyjaśnia, że w wyjątkowych sytuacjach wniosek o dofinansowanie MdM może być przyjęty po 10 stycznia. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy np. klient był już wcześniej w trakcie kompletowania dokumentów i umówił się z bankiem na złożenie wniosku po tym terminie pod warunkiem, że limit będzie dostępny.

Mieszkanie dla Młodych

Początkowo prognozowano, że dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych wyczerpią się w lutym czy marcu. Tymczasem, wiele wskazuje na to, że fundusze mogą "rozejść się" już w styczniu.

Po wyczerpaniu puli pieniędzy na 2017 r., kupujący mieszkanie w ramach MdM do dyspozycji będą mieli jednak jeszcze możliwość skorzystania z połowę puli na 2018 r.

"W ustawie na ostatni rok działania MdM (po 2018 r. zostanie on wygaszony) wpisano 762 mln zł, czyli do 1 stycznia 2018 r. wykorzystać można 381 mln zł, z czego 138 mln już zostało zablokowane. To oznacza, że w drugiej połowie 2017 roku program będzie martwy, a potencjalni chętni na dofinansowanie będą musieli czekać na początek 2018 roku" - wskazali w swojej analizie eksperci Home Broker.

Ponad 8 tys. wniosków

We wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego na swoim koncie na Twitterze poinformował, że topnieje limit na 2017 rok. Do 9 stycznia wpłynęło 8078 wniosków na łączną kwotę 224,3 mln zł.

Pula dofinansowania zakupu mieszkania w ramach MdM na 2017 rok to łącznie 746 mln zł. Zgodnie z zasadami programu, przed 1 stycznia danego roku można wykorzystać jedynie 50 proc. pieniędzy z puli określonej na dany rok. Druga część puli przewidziana na ten rok wynosi 370 mln zł.

Kto może skorzystać z MdM

Mieszkanie dla Młodych polega na dofinansowaniu do wkładu własnego (od 10 do 30 proc.) oraz na udzieleniu dodatkowego finansowania na spłatę części kredytu. O wsparcie mogą się ubiegać osoby do 35. roku życia, kupujące swoje pierwsze mieszkanie, które - oprócz spełnienia warunku cenowego - powinno mieścić się w limicie powierzchniowym. Wprowadzono ułatwienia dla rodzin wielodzietnych, których nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania. Mogą kupić większą nieruchomość i otrzymać znacznie wyższą dopłatę.
Limity określają maksymalny pułap cen, którego kupujący nie mogą przekroczyć. "Wyliczane są co pół roku na podstawie wskaźników wartości odtworzeniowej publikowanych przez wojewodów, dla woj. pomorskiego publikacja ma miejsce na początku stycznia i początku lipca, na pozostałym obszarze kraju jest to przełom marca i kwietnia oraz września i października" - wyjaśniają analitycy Home Broker.

Chętni na dofinansowanie mogą składać wnioski kredytowe w jednym z 14 banków, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Program MdM po 2018 roku ma zostać wygaszony.

Michał Krajkowski o programie Mieszkanie dla Młodych. Zobacz rozmowę z programu "Biznes dla Ludzi" (03.01.2017):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane