• rozwiń
  • WIG20 2290.04 -0.01%
  • WIG30 2606.92 +0.08%
  • WIG 59138.93 +0.06%
  • sWIG80 11645.46 +0.16%
  • mWIG40 4167.70 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:57

Dostosuj

Planujesz zakup mieszkania? Prognozy analityków mogą rozczarować

Morawiecki o programie Mieszkanie Plus Odtwórz: Morawiecki o programie Mieszkanie Plus
Morawiecki o programie Mieszkanie Plus "Źródło: tvn24"

W 2018 roku ceny mieszkań wzrosną o kilka procent, a sprzedaż na rynku pierwotnym nieco spadnie - wynika z raportu przygotowanego przez BGŻ BNP Paribas.

- W 2018 roku powinniśmy obserwować dalsze kilku procentowe wzrosty cen mieszkań, szczególnie tych z inwestycji nowo wprowadzanych do sprzedaży. Przy czym w I półroczu mogą one być wyższe względem II połowy 2018 roku - mówi, cytowana w raporcie, Monika Orłowska, analityk w Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak czytamy w raporcie "Stan i perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w 2018 roku", bank nie spodziewa się, aby nowe programy rządowe istotnie wpłynęły na relację podaży i popytu na rynku mieszkaniowym. - Pierwsze projekty z programu Mieszkanie plus będą zlokalizowane poza dużymi miastami, stąd nie będą aż tak silnie wpływać na cały rynek - tłumaczy Orłowska.

Jakie prognozy

Eksperci oceniają jednak, że w 2018 roku problemem dla branży deweloperskiej będą rosnące koszty materiałów budowlanych i zatrudnienia oraz coraz wyższe ceny ziemi pod budowę nowych inwestycji.

- Nowelizacja ustawy dotycząca obrotu ziemią rolną z 2016 roku praktycznie zamknęła w dużych miastach możliwość zakupów ziemi rolnej przez deweloperów - dodaje Orłowska.

Bank BGŻ BNP Paribas oczekuje stabilizacji sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym na poziomie nieco niższym od rekordowego 2017 roku.

Ekonomiści banku są zdania, że w 2018 roku osiągniecie wyższej sprzedaży mieszkań od ubiegłorocznej historycznie najwyższej, jest na rynku pierwotnym mało prawdopodobne. Popyt powinien się ustabilizować na zbliżonym poziomie.

Jak wskazano, w strukturze nabywców istotny, bo na poziomie 55-60 procent, pozostanie udział nabywców gotówkowych i zakupów inwestycyjnych. Ponadto - zdaniem ekspertów - rosnąć powinna liczba kredytobiorców spłacających w całości kredyt z dofinansowaniem z programu Rodzina na Swoim.

Monika Orłowska wskazuje, że "część z tych gospodarstw domowych może być zainteresowana zakupem nowej - większej nieruchomości".

Z analizy planów deweloperów wynika, że w 2018 roku notowane będą kolejne rekordy w podaży nowych mieszkań. - Niemniej utrzymywanie dobrej kondycji branży kolejny rok z rzędu, przy jej wysokiej cykliczności, skłania ponownie do pytań o wzrost prawdopodobieństwa przeinwestowania - zastrzega Orłowska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane