Nieruchomości

Nieruchomości

Rządowy program powoli nabiera tempa. Pierwsze mieszkania w 2018 roku

Od 11 września do 31 grudnia w ramach rządowego programu Mieszkanie plus podpisano porozumienia na budowę blisko 6 tysięcy mieszkań. Pierwsze lokale, na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, mają powstać w 2019 roku. Wcześniej, w 2018 roku, mają być gotowe mieszkania w ramach, będącego częścią Mieszkania plus, programu Mieszkanie dla Rozwoju.

Młodzi kupują pierwsze mieszkanie. "Największą barierą jest wkład własny"

Zniesienie wkładu własnego na pierwsze mieszkanie byłoby lepsze dla młodych polskich rodzin niż dopłaty do kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych - uważa dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Odniósł się także do nowego programu Mieszkanie plus. W jego ocenie, wpłynie on między innymi na "zwiększenie dostępności mieszkań".

Wielkie odliczanie przed wyścigiem po rządowe dopłaty

To już ostatnia szansa na skorzystanie z cieszącego się ogromną popularnością programu Mieszkanie dla Młodych. Przyjmowanie wniosków potrwa zapewne tylko kilka dni. Ci, którzy nie załapią się na dopłaty, mogą stracić zadatek wpłacony na mieszkanie.

Koło zamachowe czy kula u nogi? Sztandarowy program PiS czeka na ożywienie

Dwa dni po expose Mateusza Morawieckiego, w którym nowy premier położył nacisk na przyśpieszenie programu Mieszkanie plus, resort infrastruktury poinformował o podpisaniu 28 listów intencyjnych na budowę tanich mieszkań. Tak naprawdę nic się nie dzieje, program cały czas jest w blokach startowych – oceniają eksperci.

Nawet sto tysięcy złotych dopłaty do wzięcia. W styczniu ostatnia okazja

W styczniu rusza ostatnia transza pieniędzy na dopłaty do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Środki najpewniej skończą się w ciągu kilku-kilkunastu dni. Szacuje się, że pula 381 mln zł wystarczy dla około 15 tysięcy osób. O tym, kto dostanie dopłatę, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Tani kredyt podbija cenę. Mieszkania są coraz droższe

Rynek nieruchomości w Polsce jest rozgrzany. Zainteresowanie kupujących sprawia, że ceny mieszkań w niektórych polskich miastach są wyższe nawet o 10 procent niż w ubiegłym roku. Zdaniem ekspertów obecne poziomy nadal jednak pozwalają przeciętnemu Kowalskiemu na zakup własnych czterech kątów z pomocą kredytu.

Kapitał płynie nawet z Afryki. Eldorado w polskich nieruchomościach

Fundusze z Republiki Południowej Afryki, Malezji, Korei Południowej i Singapuru coraz chętniej inwestują na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. W tym roku łączna wartość transakcji może przekroczyć rekordowe 4,6 miliarda euro - szacuje firma doradcza Colliers International. Do Polski może też napłynąć nowy strumień kapitału z Kanady i Australii.

Poczta Polska stawia na nieruchomości. Powstanie tysiące mieszkań

Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości w ramach programu Mieszkanie plus może wybudować kilka tysięcy lokali na gruntach należących do Poczty Polskiej - powiedział członek zarządu Poczty Paweł Skoworotko. Dodał, że bank może skorzystać obecnie z 16 hektarów gruntów między innymi w Warszawie, Lublinie, Gdańsku czy we Wrocławiu.

Rząd ustanawia minimalną powierzchnię mieszkań. "Ograniczamy możliwość przewałek"

25 metrów kwadratowych jest tym minimum, które daje możliwość funkcjonowania jednej osobie - mówi o limicie metrażu mieszkań Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Jak zapewnia, rząd nie wprowadza martwego prawa. - Mówimy wprost, kiedy coś można nazwać mieszkaniem, a kiedy nie - podkreśla gość programu "Bilans" w TVN24 BiS. Wiceminister zapowiada, że nowe przepisy ograniczą "możliwość przewałek".

Deweloperzy znaleźli lukę w rozporządzeniu. "Wielu Polaków jest zainteresowanych małymi mieszkaniami"

Przepis dotyczący minimalnej powierzchni mieszkania jeszcze nie wszedł w życie, a deweloperzy już znaleźli sposób na obejście rządowych ograniczeń. Nic dziwnego, bo - jak zauważył w programie "Biznes dla ludzi" analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek - istnieje popyt na mniejsze lokale. - Chodzi o prostą kalkulację. Nie łożymy na czyjeś, tylko kupujemy własne - wyjaśnił.

Duża liczba nowych mieszkań. "Rynek jest bardzo rozgrzany"

Najnowsze dane GUS na temat budownictwa mieszkaniowego w Polsce pokazują, że rynek jest bardzo rozgrzany i generuje niespotykaną w ostatnich dwóch latach podaż nowych mieszkań - ocenił dyrektor ds. rozwoju w serwisie e-bazanieruchomości.pl Maciej Górka.

Od stycznia zmiany w budowie mieszkań. Pięć rzeczy, jakie warto wiedzieć

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce określić w rozporządzeniu minimalną powierzchnię mieszkania. Znikną za to stare przepisy dotyczące projektowania aneksu kuchennego czy miejsca na pralkę. - To było takie kuriozum jeszcze z czasów PRL- u - ocenił w rozmowie z TVN24 BiS Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zwrot nieruchomości. Ministerstwo proponuje ograniczenia

Ograniczenie w czasie możliwości domagania się zwrotu wywłaszczonej nieruchomości przewiduje nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. To rozwiązanie korzystne z punktu widzenia interesu publicznego, ale może negatywnie odbić się na prawach osób, którym przysługują roszczenia – ocenia ekspert.

"Polacy budują najwięcej domów jednorodzinnych od ośmiu lat"

Polacy budują najwięcej domów jednorodzinnych od 8 lat – powiedział Bartosz Turek, analityk Open Finance. - Trudno się dziwić, jeżeli w dużym mieście za cenę 2 czy 3-pokojowego mieszkania można na obrzeżach zbudować dom - skromny - o powierzchni ok. dwukrotnie większej niż mieszkanie - dodał.