Nieruchomości

Nieruchomości

Użytkowanie wieczyste do likwidacji

Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne, we współwłasność tych terenów - to cel ustawy, którą w piątek uchwalił Sejm. Ustawa zakłada, że takie przekształcenie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Lekka zadyszka na rynku mieszkaniowym. Co z cenami?

W drugim kwartale 2018 roku deweloperzy sprzedali o blisko 14 procent mniej mieszkań niż przed rokiem. Zdaniem Bartosza Turka, analityka Open Finance, nie ma co jednak liczyć w najbliższym czasie na dużo tańsze nieruchomości. - Nie mamy do czynienia z jakimś przesileniem, mam wrażenie, że hossa jeszcze trochę potrwa - powiedział gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Sejm uchwalił specustawę mieszkaniową

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z 5 lat do roku, oraz określenie standardów dla tych inwestycji - to cel specustawy mieszkaniowej, którą w czwartek uchwalił Sejm. Standardy dotyczą odległości budowanych inwestycji od szkół, czy przystanków komunikacji miejskiej. Do projektu zgłoszono kilka poprawek, jednak akceptację Sejmu uzyskała tylko jedna - przyspieszająca wejście w życie zapisów dotyczących najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.

Nawet 15 lat z dopłatami do czynszów. Posłowie poparli poprawki

Przyznawanie na 15 lat dopłat do najmu mieszkań - to jedna z poprawek do ustawy, którą w czwartek przegłosował Sejm. Rządowy projekt zakładał, że dopłaty miałyby być udzielane przez dziewięć lat. Sejm wprowadził też poprawkę, która pozwala, by nie tylko pierwsi najemcy lokalu dostawali dopłaty.

Chcą kagańca dla wynajmujących mieszkania turystom. Apele do ministra

Samorządowcy chcą kontrolować wynajem mieszkań na doby dla turystów. Stanowisko w tej sprawie zajęli już radni z Sopotu, w środę tematem zajmą się radni Krakowa. Za wprowadzeniem ograniczeń jest też Związek Miast Polskich. Ministerstwo już pracuje nad odpowiednimi przepisami. - Kaganiec nie może być zbyt ciasny - przestrzega część ekspertów.

W tych polskich miastach najszybciej odłożysz na własne mieszkanie. Warszawa daleko

Ceny mieszkań w poszczególnych miastach bardzo istotnie się od siebie różnią. Tam, gdzie są one wyższe, zwykle lepiej się zarabia, ale nie zawsze rekompensuje to różnice w cenach nieruchomości. Z wyliczeń Expandera wynika, że najszybciej, bo w ciągu 10 lat, można zebrać oszczędności na mieszkanie w Łodzi, Szczecinie i Kielcach. Najdłużej, bo nawet 14 lat, trwałoby to we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.

Mieszkania schodzą na pniu. Ponad 70 procent kupowanych za gotówkę

Ponad 70 procent kupujących mieszkania w Polsce płaci za nie gotówką. Jak wynika z najnowszej analizy Open Finance, hossa na rynku mieszkaniowym ma się dobrze. Polacy wciąż szturmują biura sprzedaży deweloperów, kupując mieszkania zarówno na własne potrzeby, jak i z myślą o czerpaniu zysków z wynajmu.

Analityk: koszty budowy mieszkań w Polsce rosną bardzo wolno

Koszty budowy mieszkań w Polsce według europejskich statystyk rosną bardzo wolno - zauważył ekspert portalu RynekPierwotny.pl Andrzej Prajsnar. Z danych Eurostatu wynika, że od czwartego kwartału 2015 roku do czwartego kwartału 2017 roku indeks kosztów wznoszenia budynków mieszkalnych wzrósł jedynie o 1,9 procent. Dużo większe koszty Eurostat odnotował w Rumunii i na Węgrzech.

Likwidacja użytkowania wieczystego. Ekspert wskazuje na problem

Użytkownicy wieczyści nie wiedzą tak naprawdę, ile mogą zapłacić w przyszłym roku. Ceny gruntów w sąsiadujących gminach mogą mieć bardzo różne wartości. Rozbieżność może dochodzić do kilku tysięcy złotych - powiedział w programie "Biznes dla Ludzi" Maciej Górka, dyrektor ds. rozwoju w ebazanieruchomości.pl.

Rząd przyjął projekt specustawy mieszkaniowej

Skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do jednego roku i wprowadzenie ustawowych standardów urbanistycznych - to niektóre z założeń projektu specustawy mieszkaniowej, który w środę został przyjęty przez Radę Ministrów.

Nawet dziewięć lat z dopłatami do czynszów. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o dopłatach do najmu. Projekt zakłada, że dopłaty będą wypłacane w równej wysokości przez dziewięć lat, a kryteria dla beneficjentów określi rada gminy. - Liczymy, że programem dopłat zostanie objętych 30 tysięcy polskich rodzin każdego roku funkcjonowania tego programu - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Dopłaty do czynszów. Ile można dostać? Ministerstwo przedstawia wyliczenia

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawiło wyliczenia dotyczące projektowanych dopłat do czynszów. Jeśli przepisy wejdą w życie, w przyszłym roku pięcioosobowa rodzina z Warszawy może liczyć nawet na 690 złotych miesięcznej dopłaty do najmu. Z kolei samotny mieszkaniec stolicy dostanie maksymalnie 173 złotych. Najniższe dopłaty będą obowiązywały w województwie opolskim.

Mieszkaniowa gorączka. Spektakularne wzrosty cen

Za domy w Ameryce trzeba już płacić więcej niż u szczytu ostatniej hossy. Podobnie jest w Niemczech, Francji, Chinach, Kanadzie czy Australii – wynika z danych zebranych przez Open Finance. W Polsce wciąż "za metr" płacić trzeba mniej niż w 2007 roku, ale już niedługo może się to zmienić.

Co dalej z Mieszkaniem plus? Wiceminister tłumaczy

Projekt ustawy o dopłatach do czynszu oraz specustawa mieszkaniowa w poniedziałek mogą trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów - powiedział w TVN24 BiS wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że w czerwcu oba projekty powinny trafić do Sejmu.

Ceny mieszkań w dół? Wiceminister: taki może być efekt specustawy

Specustawa jest kluczowa, jeżeli chcemy uruchomić pod inwestycje mieszkaniowe nowe tereny Skarbu Państwa lub przekształcić szybko tereny samorządowe - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że efektem projektowanej specustawy może być spadek cen mieszkań. Projekt lada dzień ma zostać skierowany do parlamentu.

Raport: ceny mieszkań na rynku wtórnym wciąż rosną

Od 4 do nawet 11 procent - o tyle w ciągu roku wzrosły ceny mieszkań na rynku wtórnym w sześciu największych miastach w Polsce. Jak wskazano w raporcie Metrohouse i Expandera, zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki wzmaga sytuacja na rynku deweloperskim, gdzie próżno szukać ofert gotowych do odbioru "od ręki".

Wiceminister: od nowego roku dopłaty do czynszów

W 2019 roku powinny być uruchomione pierwsze dopłaty do czynszów - zapowiedział w rozmowie z TVN24 BiS Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Jak tłumaczył, gospodarstwo domowe jednoosobowe będzie mogło ubiegać się o dopłatę, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku każdego kolejnego członka gospodarstwa domowego próg dochodowy będzie rósł. Wiceminister wyjaśnił ponadto, że nie ma planów wiązania szans na uzyskanie dopłat do czynszów z faktem zawarcia związku małżeńskiego. - Kwota dopłat będzie liczona na gospodarstwo - wskazał Artur Soboń.