Najnowsze

Najnowsze

Inflacja górą w 2009

Założona w projekcie do przyszłorocznego budżetu inflacja średnioroczna na poziomie 2,9 proc. jest niemożliwa do osiągnięcia - uważa członek RPP Marian Noga. Dziś rząd omawia projekt budżetu.

Stanęła największa giełda Europy

Największa europejska giełda stanęła w poniedziałek z powodu awarii komputera. London Stock Exchange wstrzymała notowania po zaledwie dwóch godzinach od rozpoczęcia handlu.

Mieszkania tanieją...

Deweloperzy nie mieli dobrego lata. Słaba sprzedaż nowych lokali powoduje dalsze obniżki ich cen. Licząc od drugiego kwartału w największych polskich miastach ceny spadły już o kilkanaście procent.

"Solidarność" przeciw połączeniu stoczni

Krótko po południu przy historycznej bramie Stoczni Gdańskiej, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców odbędzie się organizowana przez "Solidarność" pikieta "w obronie zakładu i całego przemysłu okrętowego". Według organizatorów zaproszenia wysłano m.in. do Lecha Wałęsy i wszystkich Klubów Parlamentarnych.

Pięć pubów mniej - każdego dnia

Każdego dnia z mapy Wielkiej Brytanii znika pięć pubów - wynika z danych związku przedsiębiorców tej branży. Powód to spowolnienie gospodarczej i trundiejsza sytuacja ekonomiczna Brytyjczyków, którzy mają coraz mniej pieniędzy do wydania na pintę piwa.

TVN24 bije rekordy

TVN24 jest najbardziej opiniotwórczą polską telewizją - wynika z lipcowego badania rynku mediów. Według tego raportu spośród wszystkich mediów elektronicznych to TVN24 była najczęściej cytowana przez inne stacje i gazety.

Polscy rybacy złowią więcej dorsza

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek zwiększenie o 15 proc. unijnej kwoty połowowej dorsza. Rybacy uważają ją jednak za daleko niewystarczającą.

"Nie będzie debaty o Gazociągu Północnym"

Niemiecki rząd nie widzi potrzeby otwierania na nowo debaty na temat Gazociągu Północnego. Gazociąg Północny to projekt gospodarczy - powiedział rzecznik rządu w Berlinie Thomas Steg, odpowiadając na pytanie o niedawną wypowiedź premiera Donalda Tuska.

Przetarg na budowę Stadionu Narodowego rozstrzygnięty

Wykonawcą pierwszego etapu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie będzie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua SA z Piaseczna. Taką decyzję podjęła w poniedziałek Komisja przetargowa przy Narodowym Centrum Sportu.

Interesy w Rosji a wojna

Patrząc na umacniającego się dolara i euro nieco głębiej zaczynają oddychać eksporterzy. Tyle tylko, ze dla tych, którzy robią interesy na wschodzie różnice kursowe to nie jedyny problem. Czy faktycznie ze wschodu w oczy przedsiębiorców wieje zimny wiatr, i ci którzy inwestują w tamtym regionie odczuwają skutki międzynarodowej politycznej zawieruchy.

Emerytury w komisjach

W Sejmie ważą się losy wypłaty świadczeń z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Posłowie przesłali do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o zakładach emerytalnych. Czasu jest niezwykle mało bo pierwsze emerytury muszą zostać wypłacone już w styczniu.

Internet za darmo, ale baaardzo wolny...

- Mieszkańcy Żoliborza już na początku przyszłego roku będą mogli korzystać z bezpłatnego Internetu - powiedział w TVN CNBC Biznes Tomasz Andryszczyk z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Według planu ratusza w 2009 roku mieszkańcy kolejnych dzielnic będą mogli korzystać z darmowego dostępu do sieci. Transfer danych nie będzie jednak szybki.

"Stoimy - dróg na Euro nie będzie"

Nie zdążymy z siecią dróg na euro 2012 - powiedział TVN CNBC Biznes prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa Wojciech Malusi. Budowa dróg i autostrad to pięta achillesowa każdego rządu. Mimo szumnych zapowiedzi rozpoczęcia budowy kolejnych 625 km autostrad i ponad 500 km dróg ekspresowych, wiele inwestycji zostało wstrzymanych ze względów formalno-prawnych.

Vista z ludzką twarzą

Microsoft przeznaczy 300 mln dol. na poprawę wizerunku systemu operacyjnego Windows Vista. To początek walki marketingowej, by zmienić wciąż niepochlebne opinie o tym produkcie.

Pocztex strzela Poczcie w stopę

Gdy kielecki oddział Poczty Polskiej ogłosił przetarg na sprzątanie swych placówek, jedna z zainteresowanych firm wysłała swoją ofertę kurierem Pocztexu. I być może dziś w Kielcach lśniłyby podłogi, gdyby nie to, że firma skorzystała z usług... Poczty Polskiej.

Marcinkiewicz - firma jednoosobowa

Jeszcze w piątek donosiliśmy o propozycji pracy dla Kazimierza Marcinkiewicza w firmie telekomunikacyjnej Netia. Bez względu na to, czy otrzyma nominację, były premier postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i założył własną firmę.

"W KRUS nie było nepotyzmu"

Odwołany szef KRUS Roman Kwaśnicki nie złamał ustawy antykorupcyjnej ani nie kierował się nepotyzmem - uważa Marek Sawicki. - Został odwołany, bo popełnił błędy organizacyjno-administracyjne, a spokój i bezpieczeństwo tej instytucji jest najważniejsze - podkreślił w "Sygnałach Dnia" minister rolnictwa.

700 milionów do zwrotu

Państwo polskie z powodu braku tłumaczenia unijnych przepisów, przez pół roku pobierało bezprawnie cło. Teraz organy celne czeka lawina wniosków o zwrot pieniędzy.

Właściciel Uszatka pogromcą "Wiedźmina"?

Polska firma Nicolas Games zamierza pobić sukces "Wiedźmina" i rusza z produkcją nowej gry komputerowej "Afterfall". W ekspansji firmie pomóc ma wirtualny "product placement".

Rząd USA przejmuje banki

Rząd USA przejął kontrolę nad Fannie Mae i Freddie Mac - dwoma zagrożonymi bankructwem amerykańskimi instytucjami finansowymi, gwarantującymi kredyty hipoteczne. Chce uratować je przed bankructwem, które spowodowałoby ogromne zakłócenia w gospodarce.

Armia mechaników kontra zarząd Boeinga

Negocjacje mechaników Boeinga z zarządem spółki w sprawie płac i premii zakończyły się fiaskiem. Dlatego największy związek zawodowy amerykańskiego koncernu w sobotę rozpoczął strajk.

Złote czasy dla producentów broni

Wojna w Afganistanie i konflikt na Kaukazie napędzają przemysł zbrojeniowy. Polskie firmy produkujące broń już dawno nie miały tak obfitych zamówień - fabryki amunicji pracują pełną parą, a prezesi firm tylko zacierają ręce - pisze "Rzeczpospolita".

Na waciki by starczyło

Ile kosztuje córka polityka? Okazuje się, że bardzo różnie. "Fakt" postanowił sprawdzić, ile firma reklamowa jest gotowa zapłacić za kampanię z udziałem sławnej córki. Rezultaty? Ola Kwaśniewska i Weronika Rosati nie mogłyby wprawdzie kupić sobie mieszkania, ale mały samochód - już tak. A reszta? Cóż, na waciki na pewno starczy.

Rubel jak na karuzeli, inwestorzy w odwrocie

Rynek spadł na dno i zaczął w nim ryć - alarmuje ekspert, bo rosyjska gospodarka przeżywa największy kryzys od krachu w 1998 roku. Tylko w piątek, jednego dnia, rosyjska giełda "schudła" o 50 mld dolarów, kurs rubla zmienia się kilka razy w ciągu dnia, a kapitał ucieka z kraju. O cenie, jaką Rosja płaci za wojnę z Gruzją pisze "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita".

Od druku do  e-booku

Czy nadchodzi zmierzch ery papierowych książek? Kiedyś przełomem był wynalazek druku, teraz może stać się nim czytnik e-booków - elektroniczna książka wyprodukowana przez firmę Sony. Do sprzedaży wypuściła go już sieć brytyjskich księgarni. Czy po wielu próbach i falstartach czytnikowi w końcu uda się przekonać do siebie europejskich konsumentów? Stany Zjednoczone zawojował.

Poseł Palikot bierze Sejm do galopu

Szef sejmowej Komisji Przyjazne Państwo Janusz Palikot zapowiada, że jeśli do końca października Sejm nie przyjmie 30-50 projektów przygotowanych w jego komisji - to zrezygnuje z jej kierowanictwa. Według niego w październiku potrzebne będą dwa dodatkowe posiedzenia Izby.

Rose jak różowe złoto

Różowa rewolucja na rynku wina. Po latach dominacji białego i czerwonego trunku na stoły całego świata triumfalnie wkracza rose - czyli wino różowe.

Plan najlepszy, bo jedyny

Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z ISD Polska ostateczny dokument w sprawie stoczni. Rząd i ISD spisały w nim wszystkie szczegóły projektu prywatyzacji, gotowy plan zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu w Brukseli.

McCain - książę przypływów

McCain zapowiada zmianę priorytetów polityki energetycznej USA: - Chcę zmniejszyć import ropy naftowej, eksploatować nowe złoża ropy, postawić na alternatywne źródła energii - oznajmił podczas konwencji wyborczej.

Związkowcy z "Budryka" z zarzutami

Liderzy strajku w Kopalni Budryk usłyszeli zarzuty karne. Prokuratura w Mikołowie zarzuca im m.in. naruszenia przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Śledztwo wciąż trwa.