Najnowsze

Najnowsze

Palikot o propozycji rządu: to propaganda

Janusz Palikot po raz kolejny stwierdza wprost: rządowa propozycja pomocy w spłacaniu kredytów hipotecznych dla bezrobotnych jest zła. Zdaniem posła PO, rząd powinien pomagać ludziom zarobić pieniądze, a nie rozdawać je, choćby w formie nieoprocentowanej pożyczki. Cieplej o pomyśle myślą ankietowani na zlecenie tvn24.pl Polacy.

General Motors tonie: 30 mld dol. strat

Nie pomogło 13 mld dol. rządowej pomocy. General Motors, drugi największy koncern motoryzacyjny świata, miał 9,6 mld dol straty w IV kwartale, a w całym 2008 roku sięgnęła ona 30,9 mld dol. Związkowcy z jego fabryki w Gliwicach dopominają się o pomoc polskiego, a prezesi - o pomoc amerykańskiego rządu.

Plany i wyniki spółki PKN Orlen

 Wyniki za IV kwartał ubieglego roku nie są najlepsze - PKN Orlen zanotował 3 miliardy złotych straty netto wobec 634 milionów złotych zysku netto w analogicznym okresie rok wcześniej. Jak zapewnia prezes PKN Orlen Jacek Krawiec gorsze wyniki koncernu są związane ceną ropy i wzrostem kursu złotego a nie z działalnością operacyjną. Czy przez gorsze wyniki spółki, stracą konsumenci? Co zamierza w tym roku prezes PKN Orlen

Chcecie euro? To na 2 lata idźcie do węża

Kraje kandydujące do strefy euro przed przyjęciem wspólnej waluty dwa lata w obowiązkowym systemie stabilizacji kursu ERM2 - potwierdziła w czwartek Komisja Europejska. W ten sposób Bruksela rozwiewa nadzieje, że w czasach kryzysu poluzuje kryteria przyjęcia do klubu euro.

NBP: za rok już będzie lepiej

Wzrost gospodarczy w Polsce będzie systematycznie się obniżał aż do trzeciego kwartału tego roku - wynika "Raportu o inflacji", opracowanego przez NBP i RPP. Według autorów opracowania później zacznie się przyspieszenie, a w 2011 roku wzrost PKB może już zbliżyć się do poziomu 4 proc.

Miliony Polaków nie płacą w terminie

1,3 mln Polaków zalega ponad 60 dni z płaceniem rat kredytów, rachunków za prąd, telefon, czynsz itp. - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Łączna kwota tych zaległości wyniosła w lutym tego roku 8,6 mld zł.

Kryzys odczuwa połowa z nas

Prawie połowa Polaków - 48 procent - odczuła już skutki światowego kryzysu. Jeszcze trzy miesiące temu było to zaledwie 18 procent respondentów - wynika z sondażu CBOS.

Ukraina się pogrąża

Sytacja gospodarcza Ukrainy ciągle się pogarsza. Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła o dwa poziomy rating długu po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił wypłaty kredytu. Na ulicach Kijowa protestują klienci banków, którzy stracili dostęp do depozytów. Według gości programu "Biznes Lunch" na sytuację ekonomiczną kraju przekłada się tak samo rywalizacja między premier Tymoszenko a prezydentem Juszczenko jak i światowy kryzys finansowy. Rozmawialiśmy z dr Tomaszem Kapuśniakiem z Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, Wojciechem Paczyńskim, ekspertem CASE oraz dr Maciejem Rasiem z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Sprzedaż spada, podobnie jak koszty

Grupa Ambra uzyskała w czwartym kwartale 2008 roku najwyższy w historii grupy zysk netto, na poziomie 22 milionów złotych. Gorzej nieco wypadają inne wyniki, m.in. zysk obrotowy. O szczegółowych danych finansowych i planach spółki mówi w "Dniu na Rynkach" jej prezes, Robert Ogór.

Czas stagflacji

Świat wchodzi w okres staglfacji, ale Polska sobie poradzi - uważa ekonomista, prof. Jan Winiecki. Gość programu "Dalszy Ciąg Poranka" zwraca uwagę na branżę usługową w naszej gospodarce i jakie ma znaczenie dla wzrostu Produktu Krajowego Brutto.

Obama chce cudu

Budżet na 2009 r., który prezydent USA Barack Obama ma przedstawić w czwartek, przewiduje deficyt w wysokości 1,75 biliona USD - informuje Reuters, powołując się na przedstawicieli administracji, którzy zastrzegli sobie anonimowość. Prezydent chce jednak, aby do 2013 roku deficyt zmalał do 1/3 tej kwoty.

Nowe kuchenki

W dzisiejszym wydaniu magazynu „Nieruchomości” przyjrzymy się kuchenkom gazowym i elektrycznym. Zastanowimy się również, czy opłaca się kupować mieszkanie w stanie surowym. Obejrzymy również apartament na Woli.

Laboratorium fotograficzne

Dziś w „Programie” dowiemy się, jak samodzielnie drukować swoje zdjęcia. Zobaczymy również, jak przenieść te stare – z klisz – na nośniki cyfrowe.

E-learning

Dziś w „Programie” przyjrzymy się z bliska zagadnieniu E-learningu, czyli pobierania nauki za pośrednictwem sieci Internet. Obejrzymy również najnowsze modele laptopów.

Halo? Tu Google…

Dziś w „Programie” przyjrzymy się nowemu telefonowi komórkowego od Google’a. Sprawdzimy też, czy warto kupować uniwersalnego pilota „do wszystkiego”.

Iphonomania

Iphone – najnowszy gadżet od Appl’a jeszcze przed premierą zyskał miano kultowego. Czy słusznie? Dziś w „Programie” pokażemy też, jak każdy może współtworzyć telewizję – czyli słów kilka o platformie Kontakt TVN.

Technologie sportowe

W dzisiejszym „Programie” przyjrzymy się technologiom, które pomogą zachęcić nas do.. uprawiania sportu. Zobaczymy również technologie wykorzystywane w rozrywce, czyli najnowsze akcesoria dla graczy.

Wakacyjne zabezpieczenia...

Dziś dowiemy się, jak na czas wakacyjnych wyjazdów zabezpieczyć swój sprzęt elektroniczny. Sprawdzimy również, jak połączyć dwa komputery za pomocą Wi-Fi.

Litwa pobudza gospodarkę

Litewski rząd zatwierdził w środę plan pobudzenia gospodarki opiewający na 5,7 miliardów litów (ok. 1,65 mld euro). - Nie należy spodziewać się natychmiastowego wzrostu gospodarczego - przyznał jednak litewski minister finansów Algirdas Szemeta.

Nano wjeżdża na salony

Indyjski koncern Tata Motors wypuści najtańszy samochód świata już 23 marca - podał w czwartek w oświadczeniu producent. Model Nano pojawi się najpierw w finansowej stolicy Indii Bombaju, a w całym kraju będzie prezentowany u dilerów Tata Motors od pierwszego tygodnia kwietnia.

Mission Impossible?

Dziś w „Programie” przyjrzymy się technologii znanej do niedawna jedynie z filmów – czyli zabezpieczeniom telemetrycznym. Przyjrzymy się również ciekawym cyfrowym kamerom i aparatom fotograficznym.

Wzrost gospodarczy według RPP

Projekcja zakłada wzrost gospodarczy w 2009 roku na poziomie 1,1 procent PKB. Jednak prof. Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej jest większym optymistą. Więcej o tym, ile może wynieść wzrost gospodarczy, a także co było przedmiotem lutowego spotkania RPP z ministrem finansów, gość mówi w programie "Pieniądze od Rana".

Niespokojna Ukraina

Sytuacja gospodarcza Ukrainy cały czas się pogarsza. Agencja ratingowa Standard and Poor's o dwa poziomy obniżyła rating długu po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zawiesił wypłaty kredytu. Na ulicach Kijowa protestują klienci banków, którzy stracili dostęp do depozytów. Jak z tą sytuacją poradzi sobie Ukraina i czy stadiony zostaną wybudowane na czas? Anna Górska z Ośrodka Studiów Wschodnich zauważyła w TVN CNBC Biznes, że mimo kryzysu Ukraincy mają pieniądze, by dokończyć budowę. Gorzej sytuacja wygląda z infrastrukturą.

Stopy po cięciach

Stopy obniżone o 25 punktów bazowych, ale klienci banków nie muszą tego odczuć. O tym, dlaczego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na cięcie stóp, co miało na to wpływ i czy możemy się spodziewać kolejnych obniżek, mówi w programie "Pieniądze od Rana" członek RPP, prof. Marian Noga.

Stopa depozytowa spadnie do zera?

Rada Polityki Pieniężnej myśli o obniżce stopy depozytowej do zera - przyznał w TVN CNBC Biznes członek Rady, prof. Marian Noga. Niewykluczony jest też dalszy spadek stóp procentowych. W środę RPP obniżyła główną stopę do 4 proc.

"Pogięło" prasę

Wyjątkowy cyfrowy czytnik czasopism ma trafić na rynek już w przyszłym roku. Konkurent dla produktów Amazon i Sony ma jedną przewagę - można go zwinąć w rulon i schować do torby, jak prawdziwą gazetę - pisze "Dziennik".

Kolejne cięcie..

Rada Polityki Pieniężnej obnizyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jest to kolejne cięcie, jednak analitycy spodziewali się bardziej znaczącego ruchu. O sytuacji w polskiej gospodrace rozmawialiśmy z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Banku.

Alkohol bez barier

"Wiele niepotrzebnych przepisów" zostanie wykreślonych z ustawy o wychowaniu w trzeźwości - powiedział przewodniczący sejmowej komisji Przyjazne Państwo Mirosław Sekuła. Wśród nich wymienia zakaz handlu alkoholem w pociągach i na dworcach kolejowych.

Instytucje, którym (nie) ufamy

Zaufanie do instytucji finansowych maleje - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Największy kredyt zaufania mają u nas jeszcze banki. Najgorzej wypadają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i Giełda Papierów Wartościowych.

Komórkowy internet odlicz od podatku

Jeśli w ubiegłym roku korzystaliście z internetu przez telefony komórkowe i zapłaciliście za niego rachunki, to macie prawo do ulgi podatkowej - przypomina "Gazeta Prawna". I tłumaczy, na co trzeba w tej sytuacji uważać.