Najnowsze

Najnowsze

Miliardy znów płyną do Detroit. Dla GM to za mało

Koncern General Motors otrzyma kolejną federalną pożyczkę, tym razem w wysokości pięciu mld dolarów, a Chrysler - pół mld dolarów - poinformowały we wtorek amerykańskie źródła rządowe. General Motors próbuje zdobyć także dodatkowe pieniądze i wystawia na sprzedaż brytyjskiego Opla - Vauxhalla.

Dokąd na wakacje?

Wybieramy się nad Bałtyk... albo... nad Morze Śródziemne? Podobnych dylematów, tuż przed sezonem doświadcza wielu podróżnych. Doświadczy i teraz. W dobie kryzysu, każdy szuka oszczędności, a biura podróży szukają sposobów, by przyciągnąć nowych klientów. Co wybiorą Polacy?

Mostostal chce więcej

Mostostal Warszawa chce rozszerzyć działalność i wpisać do statutu wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej. O planach rozwoju spółki mówił na antenie TVN CNBC prezes Mostostalu Jarosław Popiołek.

Pełny portfel zamówień Mostostalu Zabrze

Mostostal Zabrze kryzys odczuwa, ale się go nie obawia. 2009 rok to dla spółki pełen portfel zamówień. O realizacji planowanych projektów, sytuacji spółki i prognozach na najbliższe lata w TVN CNBC Biznes mówił prezes spółki Leszek Juchniewicz

Restrukturyzacja w Wola Info

W spółce Wola Info trwa restrukturyzacja obejmująca głównie zwolnienia pracowników. Czy odniesie zamierzony skutek? W jaki sposób na spółkę wpływa kryzys gospodarczy, który podobno w branży IT nie jest tak bardzo widoczny? Z prezesem spółki Wola Info Piotrem Majcherkiewiczem rozmawiał w programie "Dzień Na Rynkach" Mikołaj Kunica.

"Straty banków pochłoną cztery biliony dolarów"

Światowy kryzys finansowy będzie kosztować ponad 4 biliony dolarów - podał w przedstawionym we wtorek raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Szacunki obejmują okres od początków kryzysu latem 2007 roku do 2010 roku.

Po piance?

Latem wakacyjne zimne piwo na plaży... zimą grzane z sokiem na narciarskim stoku - Na pewno nie w Polsce - jeżeli w życie wejdzie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości nad którą dziś pracował rząd. Dodatowo może się okazać, że piwa nie kupimy ani na koncertach, ani majówkach czy piknikach. Dlaczego i czy takie zmiany w prawie w trudnych czasach wpędzą branże piwowarską w poważne tarapaty?

Pawlak za likwidacją "Belki"

Po raz kolejny pojawia się cień nadziei na likwidację państwowej daniny od tego, co zarobimy na giełdzie, czy choćby na lokacie, czyli tzw. podatku Belki. Tym razem orędownikiem jego zniesienia jest wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Polskie firmy niegotowe na euro

Prawie 60 proc. polskich przedsiębiorców nie rozpoczęło jeszcze żadnych przygotowań do wprowadzenia euro - wynika z badań firmy doradczej Deloitte. Zrobiło to zaledwie 9 proc., zaś planuje - 25 proc. Rząd chciałby przyjąć wspólną walutę 1 stycznia 2012 roku. Tymczasem działania takie instytucjom finansowym mogą zająć nawet 2,5 roku.

Wszyscy chwalą naszą gospodarkę

Choć kryzys nie oszczędził żadnego kraju na całym świecie, to jednak niektóre potraktował łaskawiej. Głównie te, które pilnowały dyscypliny finansowej i wstrzymywały się przed zbytnią rozrzutnością. Do tych krajów zalicza się Polska. I świat zaczyna to dostrzegać.

Poręczenia sposobem na kryzys

Niemal wszystkie firmy i całe branże zastanawiają się, jak ratować się w sytuacji, gdy banki udzielają im coraz mniej kredytów. I wpadły na pomysł, który może pozwolić przetrwać najgorsze czasy. Branża poligraficzna wymyśliła koncepcję branżowego funduszu poręczeniowego. Wszystko teraz zależy od tego, czy fundusz znajdzie poparcie rządu, a część ryzyka za wzajemne poręczenia przejmie na siebie państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gaz potanieje jeszcze bardziej?

Proponowana przez PGNiG obniżka taryfy gazowej o średnio 9 proc. jest dla Urzędu Regulacji Energetyki za niska. - To, co leży na stole, to jest za mało. Ceny gazu na rynkach tak spadły, że nie ma powodu, by w jakiejkolwiek grupie taryfowej łączne płatności za gaz rosły - powiedział w radiu PiN wiceprezes URE, Marek Woszczyk.

Kolejna próba ożywienia IKE

Po zwolnieniu z podatku Belki, powstał kolejny pomysł jak rozruszać Indywidualne Konta Emerytalne. Pytanie tylko, czy jakakolwiek ulga jest w stanie skłonić Polaków do zbierania na emeryturę. Na ten temat w programie "Biznes Lunch" Jolanta Wiśniewska rozmawiała z naszymi gośćmi którymi byli: Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych oraz Marcin Broda, redaktor naczelny Miesięcznika Ubezpieczeniowy.

Dla kogo ulga odsetkowa?

Tylko 9 dni zostało do rozliczenia z fiskusem. Tym razem w ramach akcji "Twój Brat PIT" rozmawiamy o tym, kto i na jakich zasadach może skorzystać z ulgi odsetkowej. Gościa "Biznes Lunchu", Adama Mariuka z Deloitte o szczegóły pytała Jola Wiśniewska.

Plany Ergis-Eurofilms

Ergis-Eurofilms zrezygnował z planów przejęcia zagranicznej firmy tworzyw sztucznych. Ergis i doradca zagranicznej spółki mieli rozbieżne oceny jej wartości. O wynikach i dalszych planach na przyszłość w programie "Dzień na Rynkach" z Tadeuszem Nowickim prezesem Ergis-Eurofilms rozmawiał Robert Stankiewicz.

Dobra forma Rafako

Portfel zamówień Rafako jest wart 2 miliardy złotych, ale spółka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Prezes Rafako powiedział w TVN CNBC Biznes, że do końca roku oczekuje podpisania kontraktów na kolejne kilkaset milionów złotych. Z prezesem Rafako w programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał również na temat przetargu na projekt energetyczny, do którego spółka startuje wraz z Mostostalem Warszawa.

Jest zgoda na Most Północny

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podpisał pozwolenie na budowę Mostu Północnego. Chwilę później umowę z wykonawcą mostu, konsorcjum, którego liderem jest Pol-Aqua, podpisała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przeprawa ma zostać oddana do użytku w 2011 roku.

Komisja Trójstronna bez porozumienia

Pakiet dla przedsiębiorców wciąż bez wersji finalnej. W Komisji Trójstronnej miało być porozumienie, a tymczasem trwają kolejne negocjacje. O to, kiedy strony się dogadają i co jest przedmiotem przedłużających się negocjacji, w "Dalszym Ciągu Poranka" gościa programu, Jacka Męcinę z PKPP Lewiatan, pytał Robert Stankiewicz.

S&P: Polska ze stabilną perspektywą

Polska jest wśród państw, które najlepiej zniosą kryzys - napisali analitycy agencji Standard&Poor's w swoim raporcie o rynkach wschodzących. Jednocześnie jednak ostrzegli, że w ostatnim czasie znacznie pogorszyły się warunki kredytowania w państwach zaliczanych do tej grupy.

Dlaczego kredyt umiera?

Prezes NBP Sławomir Skrzypek boi się, że już wkrótce banki całkowicie przestaną udzielać kredytów, co jeszcze bardziej osłabi gospodarkę. Dlaczego tak się dzieje, skoro wydaje się, że banki mają góry pieniędzy?

Piwo na ekranie znowu tylko w nocy?

Rząd zajął się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zakład on m.in., że reklamy piwa będą mogły być emitowane w mediach jedynie między godz. 23 a 6 rano. Teraz nadawane są już od godz. 20.

Szwecja ostro tnie stopy

Szwedzki bank centralny tnie stopy procentowe. We wtorek obniżył główną stopę z 1 do 0,5 procent - to najniższy poziom od 1994 roku, kiedy stopa repo została główną stopą procentową Riksbanku. Cięcie było dwa razy głębsze niż oczekiwali analitycy. Bank obniżył też mocno prognozę wzrostu gospodarczego kraju na ten rok.

ZEW nadziei z Niemiec

Kolejna jaskółka końca kryzysu nadleciała zza naszej zachodniej granicy. Indeks instytutu ZEW obrazujący nastroje wśród niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych bardzo pozytywnie zaskoczył. Zamiast spodziewanych 1,5 pkt. wyniósł w kwietniu aż 13 pkt.

Coraz większa dziura w NFZ

Do Narodowego Funduszu Zdrowia wpływa coraz mniej składek na ubezpieczenie zdrowotne. W marcu na kontach NFZ znalazło się o ponad 54 mln zł mniej niż zakładano w planie finansowym.

Giełda się odbiła?

Warszawskiej giełdzie nie grożą na razie dołki z lutego tego roku. O to, co czeka inwestorów w najbliższych tygodniach i jak wygląda sytuacja na giełdzie za oceanem, gościa "Dnia na Rynkach, Macieja Wiśniewskiego z Investors TFI, pytał Robert Stanilewicz.

Jeszcze daleko do wzrostów?

"Nie można administracyjnie żądać od banków, by udzielały kredytów" - uważa główny ekonomista BRE Banku. Wiesław Szczuka dodał, że zgadza się w tym względzie z raportem o sektorze bankowym sporządzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. "W strefie euro cały czas nie widać zmiany trendu" - mówił w TVN CNBC Biznes. Zdaniem Wiesława Szczuki przed krajami Unii jeszcze daleka droga do wzrostów.

Czyje głowy polecą w PKO BP?

Walne zgromadzenie PKO BP wymieniło w poniedziałek ponad połowę składu rady nadzorczej. Nieoficjalnie mówi się, że wkrótce stanowisko może też stracić prezes banku Jerzy Pruski.

Pakiet antykryzysowy w maju?

Zdaniem minister pracy Jolanty Fedak pakiet antykryzysowy zostanie uzgodniony w maju,a projekt nowej ustawy znajdzie się w Sejmie jeszcze przed wakacjami. Jednak pracodawcy i związkowcy są rozczarowani propozycjami rządu. Czy jest możliwe szybkie porozumienie w sprawie pakietu i czy wejdzie on w życie zanim skończy się kryzys? Zdaniem prezesa Związku Rzemiosła Polskiego do podpisania nie dojdzie wcześniej niż we wrześniu. Z Jerzym Bartnikiem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Irlandczycy sprzedadzą BZ WBK?

Irlandzki AIB potrzebuje 1,5 mld euro kapitału. Nie wykluczył pozbycia się swoich spółek, wśród których jest Bank Zachodni WBK - pisze "Rzeczpospolia".

Komisja Trójstronna nic nie wskórała?

Bez konkretnych ustaleń zakończyło się spotkanie Komisji Trójstronnej z udziałem rządu. Przedstawiciele Rady Ministrów mają wrócić do związkowców i pracodawców za tydzień - już ze szczegółowymi rozwiązaniami antykryzysowymi na rynku pracy. Pracodawcy i związkowcy skarżą się na opieszałość rządu w tej sprawie. O rozwiązaniach oraz propozycjach przedstawionych rządowi rozmawialiśmy ze Zbigniewem Żurkiem, wiceprezesem Business Centre Club.