Najnowsze

Najnowsze

MFW: Polska może notować wzrost gospodarczy wyższy niż 4 %

Ministerstwo Gospodarki podniosło prognozy, dotyczące wzrostu gospodarczego. Polska gospodarka przyspiesza także z perspektywy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który najpierw wycofał się z zapowiedzi niewielkiej recesji w Polsce, a teraz zapowiada dobre czasy dla polskiej gospodarki. W TVN CNBC Biznes mówi o nich Katarzyna Zajdel-Kurowska, polski przedstawiciel w MFW.

Już tylko jeden do Volvo

Volvo dla chińskiego Geely Automobile. Ford ogłosił, że ta firma jest obecnie preferowanym nabywcą dla szwedzkiej dotąd marki Volvo - czyli w praktyce zawęził liczbę potencjalnych nabywców do jednego. Według agencji Reutera ostateczne porozumienie zostanie jednak podpisane dopiero za kilka miesięcy.

III kwartał Jutrzenki

Grupa Jutrzenka zanotuje w III kwartale przychód od 143 do 155 mln złotych, co oznacza wzrost od 2 do 10%. Pomimo rozbieżności prognoz spółka powinna zanotować zysk netto około 10 mln złotych. Na pytania o wyniki Jutrzenki i o prognozy na kolejne kwartały Mikołaj Kunica pytał w "Dniu na rynkach" Jana Kolańskiego, prezesa spółki.

18 ton węgla przed biurem premiera

Ekolodzy z Greenpeace wzmagają naciski na europejskich przywódców przeciwko energetyce opartej na węglu. Na szwedzkiego premiera naciskają niemal dosłownie: przed wejściem do jego siedziby pojawiła się hałda 18 ton węgla.

Norwegia już nie boi się kryzysu

Norweski bank centralny, jako pierwszy w Europie, zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. W środę podniósł cenę swojego kredytu z 1,25 do 1,5 proc. Decyzja, choć zgodna z oczekiwaniami rynku, potwierdza, że sytuacja na rynku finansowym ulega poprawie, a w gospodarce pieniądz krąży coraz szybciej.

Debiut Asseco

28 października Asseco South Eastern Europe zadebiutowało na warszawskim parkiecie jednak na razie można mieć wątpliwości co do płynności spółki. O szczegóły debiutu i o prognozy dla Asseco Mikołaj Kunica pytał w "Dniu na rynkach" prezesa firmy Piotra Jeleńskiego.

Telekomunikacyjny gigant z zadyszką

Telekomunikacja Polska poniżej oczekiwań rynku. Największy polski operator zakończył III kwartał z prawie dwukrotnie niższym zyskiem netto niż przed rokiem. TP SA wypracowała wynik na poziomie 327 mln złotych - to o 293 mln mniej niż w III kw. zeszłego roku.

Dobre wyniki Bogdanki

Grupa "Bogdanka" jest pewna realizacji prognoz na rok 2009. 10 listopada zostaną ogłoszone wyniki spółki za III kwartał. O przyszłość "Bogdanki" Mikołaj Kunica pytał prezesa grupy Mirosława Tarasa.

Jeszcze za wcześnie na piwko

Trzeci do co wielkości browar na świecie Heineken podnosi prognozy i spodziewa się dwycufrowego wzrostu zysku w tym roku. Po to, by go wypracować, Heineken obniża koszty i utrzymuje na tyle wysokie ceny, by zniwelować spadki sprzedaży piwa.

Huebner atakuje Barroso

"Czy zamierza pan dokonać kroku wstecz i wyeliminować z budżetu UE regiony, mimo że wcześniej postrzegał Pan ich rolę jako kluczową?" - pyta retorycznie Danuta Huebner w liście wysłanym do szefa Komisji Europejskiej. Szefowa Komisji ds. Regionalnych PE zaprotestowała przeciw propozycjom reformy budżetu UE po roku 2013. Reforma oznacza radykalne cięcia funduszy regionalnych.

Prognozy Centrum Klima

Centrum Klima zdecydowała się na nową emisję akcji w cenie 10,50 zł. Firma była zmuszona do takiego kroku niechęcią banków do udzielania kredytów. O podsumowanie III kwartału i sytuację Centrum Klima w "Dniu na rynkach" Mikołaj Kunica pytał prezesa firmy Marka Perendyka.

Stal przyniosła zyski

Największy na świecie producent stali i właściciel największych polskich hut poinformował o osiągnięciu 903 mln USD zysku w trzecim kwartale. To jego pierwszy zysk po trzech kwartałach strat - podaje pb.pl.

Rząd myśli, jak obniżyć nam emerytury

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa zmiany w podziale składek między OFE i ZUS. Większa ich część miałaby wpływać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a mniejsza do Otwartych Funduszy Emerytalnych - proponuje szefowa resortu pracy. Giełda nie załatwi nam - bez pracy - świetlanej przyszłości - tłumaczyła w TVN CNBC Biznes Jolanta Fedak.

Pakiet (anty)kryzysowy

Będą zmiany w pakiecie antykryzysowym. O rządową pomoc wystąpiło zaledwie 29 przedsiębiorców a dofinansowanie przyznano na razie tylko jednemu. O szczegóły zmian w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak.

Kłopoty z gazem

PGNiG będzie negocjować z Gazpromem stawki za tranzyt gazu z Rosji do Niemiec. We wtorek, 27 października wicepremier Waldemar Pawlak przyznał, ze osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie dodatkowych dostaw od przyszłego roku a także podziału udziałów w EuRoPol Gazie i wydłużenia do 2037 roku kontraktu jamajskiego. O szczegóły porozumienia w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał Janusza Steinhoffa, byłego ministra gospodarki.

Akcje PGE poszły jak ciepłe bułeczki

Oferta publiczna akcji PGE przeszła wszelkie oczekiwania. Inwestorzy indywidualni chcieli kupić akcje za 25,6 mld zł. Dostaną tylko 3,5 akcji ze 100, na które się zapisali, co oznacza, że redukcja zapisów wyniosła 96,5 proc.

Niepełnosprawni w pracy

28 października odbędzie pod patronatem TVN CNBC Biznes konferencja "Włącz korzyści", na której zostaną poruszone problemy związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. O sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał Włodzimierza Sobczaka prezesa Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Reklama ożyje za dwa lata

W przyszłym roku rynek reklamy się ustabilizuje, natomiast w 2011 może nastąpić już wzrost - przewiduje, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl, prezes ZenithOptimedia Jakub Potrzebowski. Według niego, wciąż niedocenianym przez reklamodawców medium jest internet.

Czy gazety znikną z kiosków?

Dwaj najwięksi dystrybutorzy prasy w Polsce - Ruch i Kolporter - idą na wojnę z wydawcami. Powód? Chcą wyższych marż, bo twierdzą, że do interesu musza dokładać. Sieci sprzedaży się kurczą, a koszty rosną - pisze "Puls Biznesu".

Rodzina na wynajętym

Zamiast dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie "Rodzina na swoim", rząd chce zachęcić deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Po dziesięciu latach lokatorzy mogliby je wykupić - informuje "Gazeta Wyborcza".

Gudzowaty: Umowa z Rosją to nowa Targowica

W Moskwie dalszy ciąg negocjacji w sprawie dostaw gazu do Polski. Porozumienie możliwe jest jeszcze w tym tygodniu, ale może też się przeciągać z powodu konfliktu o wysokość taryf na tranzyt gazu. Tymczasem Aleksander Gudzowaty, którego firma ma być wykluczona z gazowego biznesu ostrzega: Rosja będzie zarabiać, a my nic z tego nie będziemy mieli. I dodaje - jeśli rząd podpisze umowę, to zwiększy przez to nasze uzależnienie od Rosji.

Hazard - kto i ile za to płaci

Kto i ile płaci za hazard? W odróżnieniu do zwykłych firm, które muszą płacić podatek dochodowy (CIT), firmy hazardowe dodatkowo płacą "podatek od gier". Jego wysokość jest określona w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. I właśnie te stawki rząd teraz chce podnieść.

Fiat zawładnie amerykańskimi szosami?

Amerykański koncern samochodowy Chrysler zamierza zaprzestać produkcji niektórych swoich modeli i zastąpić je na amerykańskim rynku samochodami Fiata - informuje "Wall Street Journal".

To się nazywa przedsiebiorczość.

20 lat przemian ustrojowych, Komisja Przyjazne Państwo, niezliczone raporty, próby naprawy sytuacji i wszystko na nic. Przedsiębiorcy wciąż skarżą się na absurdalne przepisy utrudniające rozwój polskiej gospodarki. Dziś śladem urzędniczych i prawnych absurdów poszła Karolina Hytrek-Prosiecka.

Polska absurdami stoi

Pakiet Kluski, pakiet Szejnfelda, komisja "Przyjazne Państwo" czy słynne "jedno okienko" - politycy od lat zapowiadają, że wreszcie ułatwią życie przedsiębiorcom. Zazwyczaj na zapowiedziach się kończy - a urzędnicze absurdy jak były, tak są codziennością polskich firm. I nie ma nikogo, kto wziąłby za nie odpowiedzialność.

Nie wszystko stracone dla Cegielskiego.

Protestujący kilka dni temu na ulicach Poznania pracownicy tych zakładów mają nadzieję, że szansą dla nich może być produkcja silników dla brazylijczyków. Dzisiaj prezes firmy spotkał się z brazylijską misją handlową. W przyszłym tygodniu polska delegacja wybiera się do Brazylii. Jakie są szanse, że te rozmowy zakończą się sukcesem?

Polsko-rosyjskie negocjacje gazowe

Organizacyjne zmiany w gazowych spółkach z negocjacjami w sprawie dostaw surowca w tle. Ale to właśnie tło jest dla polskiej gospodarki dziś najważniejsze. Wczoraj agencja Interfax podała, że strony porozumiały co do udziałów Gazpromu i PGNiG w Europolgazie, które powinny wynosić po 50 proc. To oznaczałoby usunięcie z Europolgazu - spółki zarządzającej gazociągiem w Polsce - firmy kontrolowanej przez Aleksandra Gudzowatego. Wieczorem wicepremier Pawlak poinformował, że Polska i Rosja nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski, nie uzgodniono też wspólnego stanowiska w sprawie taryf tranzytowych dla rosyjskiego gazu przez terytorium Polski. Na jakim faktycznie etapie są polsko-rosyjskie negocjacje gazowe?

Mniejsza składka do OFE...

...większa wpłata do ZUS. Zyski dla emeryta to niższe, ale pewne świadczenie. Dla budżetu państwa byłaby to poważna ulga związana z dotacjami do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które rosną z roku na rok. Propozycję przedstawiło ministerstwo pracy. Jakie faktycznie mogłyby być konsekwencje wprowadzenia takiego rozwiązania?

Jak pracować, to w Google

Najpierw internetowy gigant Google, potem firma doradcza PricewaterhouseCoopers, ewentualnie informatyczny potentat Microsoft - to trzy najbardziej pożądane miejsca pracy, wybrane przez studentów z 11 krajów w sondażu przeprowadzonej przez firmę Universe.

Najmniejszym łatwiej będzie uciec od VAT-u

Rząd ułatwia życie najmniejszym firmom: według przyjętego we wtorek projektu ustawy firma, której obrót w przyszłym roku nie przekroczy 20 tysięcy euro, będzie zwolniona z podatku VAT. W roku 2011 limit zostanie podniesiony do 30 tysięcy euro.