Najnowsze

Najnowsze

Dzień z farmaceutyką

Ile wydajemy na leki, na ile sobie nimi szkodzimy ich nadmiarem? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Piotrem Paterem, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przedsiębiorczość rodzinna w czasie kryzysu

Wamech produkuje wózki przemysłowe wykorzystywane na przykład w magazynach, ale ma też nietypowe zlecenia: na przykład wózki zaprojektowane dla ekspedycji pieszej przez pustynię Gobi i Wielką Pustynię Piaszczystą w Australii. Jakie wyzwania i problemy wiążą się z prowadzeniem rodzinnego przedsiębiorstwa i dlaczego nie szykują się na giełdę mówi prezes firmy Wamech, Piotr Wąsik.

W USA przybyło bezrobotnych

Dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się dużo gorsze od oczekiwań rynku. W listopadzie w sektorze pozarolnicznym powstało 39 tysięcy nowych miejsc pracy, a rynek oczekiwał 140 tysięcy. Stopa bezrobocia wzrosła do 9,8 proc., a to oznacza, że Fed nie zatrzyma pompowania pieniędzy do gospodarki.

Co mogą zmienić obligacje?

Ekonomiści chłodzą optymizm premiera co do sukcesu obligacji emerytalnych. Główny ekonomista Societe Generale mówi w TVN CNBC, że pomysł obligacji jest jedynie zabiegiem, który wprowadza zamieszanie na rynku, a nie prowadzi do skutecznej naprawy sektora emerytalnego. Premier Donald Tusk przyznał, że rozmowy z funduszami w sprawie obligacji są bliskie kompromisu. W połowie grudnia rząd będzie przedstawiał pomysł z obligacjami na szczycie państw Unii. Gościem magazynu „90 minut” był Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale

U-RODZINY 2010

Jak zbudować poprawne i skuteczne dla biznesu relacje kierując firmą rodzinną? O tym w magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" z Helmutem Glaeserem, socjologiem i ekonomistą, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Jeśli nie OFE to co?

W magazynie "Godzina Dla Pieniędzy" przyglądamy się IKE w bankach. O szczegółach z Karolem Wilczko z Comperia.pl, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Gazety dalej tracą czytelników

Sprzedaż gazet wciąż spada - wynika z comiesięcznych badań ZKDP. W październiku łączna sprzedaż pięciu największych gazet ogólnopolskich w kraju ("Fakt", "Gazeta Wyborcza", "Super Express", "Rzeczpospolita" i "Dziennik Gazeta Prawna") obniżyła się o 7,4 proc., do 1,2 mln egzemplarzy w porównaniu z październikiem 2009 - podaje rp.pl.

III Zjazd firm rodzinnych U-Rodziny

Z uczestnikiem trzeciego zjazdu firm rodzinnych w Kędzierzynie Koźlu- Mieczysławem Łaisem, prezesem Osi Computrain, rozmawiał Paweł Blajer.

III Zjazd firm rodzinnych U-Rodziny

Trzeciemu zjazdowi firm rodzinnych w Kedzierzynie Koźlu patronuje TVN CNBC. Jednym z uczestników zjazdu jest firma Sądecki Bartnik, zajmująca się pszczelarstwem. Z prezesem firmy Sądecki Bartnik, Januszem Kasztelewiczem, rozmawiał Paweł Blajer.

III Zjazd firm rodzinnych U-Rodziny

Trzeciemu zjazdowi firm rodzinnych w Kędzierzynie Koźlu patronuje TVN CNBC. Jednym z uczestników zjazdu jest firma rodzinna Gleg, zajmująca się kompleksową obróbką metalu. Z prezesem Gelgu Grzegorzem Grupińskim, rozmawiał Paweł Blajer.

200 km na jednej baterii

Pierwszy seryjny elektryczny samochód pokonał 200 kilometrów na jednym ładowaniu baterii. Nissan ogłasza przełom w produkcji elektrycznych aut. Zasięg na poziomie 200 km pozwala bowiem swobodnie używać auta w mieście. Dla porównania - konkurencyjny Chevy Volt ma zasięg zaledwie 80 kilometrów.

Prąd podrożeje, ale nie więcej niż o 10 proc.

Urząd Regulacji Energetyki nie zgodzi się, żeby prąd podrożał o więcej niż 10 proc. Zaakceptuje natomiast jednocyfrowy wzrost cen i daje sprzedawcom na odpowiedź na wezwanie do ponownej korekty taryf czas do 10 grudnia - powiedział PAP dyrektor departamentu taryf w URE Tomasz Kowalak.

Święta na bogato

Przed nami szał zakupów, jak wynika z badania Pentora dla TVN CNBC Polacy średnio wydadzą na święta prawie 560 złotych, a na prezenty nieco ponad 340. Jednak, jak powiedział na naszej antenie profesor Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego, warto nie dać się ponieść euforii zakupów i poczekać z wydatkami do... stycznia. Na pewno będzie taniej.

Prospekt emisyjny Electusa zatwierdzony

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Electus Hipoteczny, która należy do grupy DM IDMSA. Firma specjalizuje się w inwestowaniu w wierzytelności zabezpieczone hipotecznie oraz restrukturyzacji zobowiązań zabezpieczonych na nieruchomościach. Udziela też krótkoterminowych pożyczek hipotecznych. O przyszłości spółki i czego firma szuka na giełdzie mówi Mirosław Magda, prezes Electus Hipoteczny.

Co ze składką rentową? Rząd przemyśli

Rząd będzie się jeszcze zastanawiał, czy nie podnieść składki rentowej, a premier taki krok uważa za ostateczność. - Decyzję w sprawie podwyższenia składki rentowej trzeba dokładnie przemyśleć - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Szef rządu zapewnił, że jeżeli nie będzie bezwzględnej potrzeby, to on nie będzie rekomendował takiego rozwiązania.

Sejm uchwalił zwolnienia urzędników

Do 2013 roku co dziesiąty urzędnik w administracji publicznej straci pracę. Sejm uchwalił w piątek ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych, która zakłada, że o 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji do 2013 roku. Cięcia nie obejmą jednak policji, straży pożarnej i granicznej.

Pieniądze w grze

Rosja i Katar - to zwycięzcy walki o Mundiale w Piłce Nożnej. Jak podała FIFA, mistrzostwa w 2018 roku zorganizuje Rosja, a w 4 lata później - Katar. O tym w magazynie Superserwis z zarządzającym Deka Investment- Patrykiem Jabłonowskim, rozmawiał Marek Klapa.

Dzień z farmaceutyką

Druk-Pak to producent opakowań z tektury litej dla przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i technicznego. Głównym produktem są opakowania do leków. Ponad 80% sprzedaży jest kierowana do firm farmaceutycznych i opatrunkowych. Druk-Pak idzie na NewConnect. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezesem Druk-Paku- Pawłem Kalbarczykiem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Etyka w kryzysie

III zjazd firm rodzinnych w Kędzierzynie Koźlu pod hasłem U-rodziny 2010 Etyka w kryzysie. Jedną z uczestników zjazdów jest firma Herbewo. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezesem Herbewa - Andrzejem Barańskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Atom we czwórkę nie ma szczęścia

Przetarg na budowę nowej siłowni atomowej na Litwie zakończył się fiaskiem: wycofał się z niego jedyny oferent, konsorcjum Korea Electric Power Corp. Budowa nowej siłowni atomowej na Litwie jest wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii.

Plany Introlu

Puchnie portfel zleceń spółki Introl. Na przyszły rok jego wartość ma ponad 100 mln złotych. Spółka lada moment podpisze kolejne kontrakty, część z nich ma być zrealizowana w 2012 roku. O planach spółki z wiceprezesem Introlu, Włodzimierzem Bartoldem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

DPTG kontra TP SA

Telekomunikacja Polska podważa arbitraż w sporze z DPTG. Pozew wpłynął do sądu w Austrii. Polska spółka chce uchylenia wyroku Sądu Arbitrażowego, który nakazał jej wypłatę gigantycznego odszkodowania - ponad półtora miliarda złotych. TP SA  zapłaciła duńskiej firmie 100 milionów euro i uważa sprawę za zamkniętą. O szczegółach z prezesem TP SA, Maciejem Wituckim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Rewizje w koncernach farmaceutycznych

Przedstawiciele organów Unii Europejskiej przeszukują pomieszczenia kilku europejskich koncernów farmaceutycznych - donosi z Brukseli agencja dpa. Czynności mają związek z podejrzeniami, że koncerny - pojedynczo lub wspólnie blokowały produkcję leków generycznych przez konkurentów - poinformowano w Brukseli.

Kasa zostaje w Lasach

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. warunkowe podwyżki VAT, gdyby dług publiczny przekroczył poziom 55 proc. PKB. Opozycja i PSL wybroniły oddzielną kasę Lasów Państwowych, pozostałe jednostki sektora finansów publicznych muszą oddać pieniądze ministrowi finansów.

Kratka odchodzi do historii

Likwidacja pełnego odliczenia VAT-u od aut z kratką jednak od stycznia. Sejm nieoczekiwanie przegłosował zmiany w ustawie o VAT, które ograniczą do 6 tysięcy złotych odliczenie podatku od firmowych aut. Samochody z kratką pod względem podatkowym teraz będą traktowane tak samo, jak zwykłe osobowe - co oznacza, że zapewne znikną z rynku.

Brat VAT

Podwyżka stawek podatku VAT o 1 punkt procentowy spowoduje wzrost cen mieszkań i domów o 1% - pod warunkiem, że są one objęte definicją budownictwa społecznego – wylicza Accreo Taxand. W tym przypadku VAT zostanie podniesiony do 8%. W pozostałych przypadkach stawka VAT wzrośnie do 23% co spowoduje wzrost cen nawet 4%. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z Pawłem Tońskim z Accreo Taxand, rozmawiał Robert Stankiewicz.

W Niemczech tylko na zimówkach

Od soboty w Niemczech wchodzi w życie nakaz poruszania się na oponach zimowych, jeśli na jezdni jest śnieg lub oblodzenie. Kto w takich warunkach będzie jechał na oponach letnich, naraża się na mandat w wysokości 40 euro.

TP SA walczy w sądzie

Telekomunikacja Polska podważa arbitraż w miliardowym sporze z firmą DPTG i składa pozew do sądu w Austrii. Polska spółka chce uchylenia wyroku sądu arbitrażowego, który nakazał TP SA wypłatę gigantycznego odszkodowania - ponad 1,5 miliarda złotych.

Rostowski: Podwyżka składki rentowej? To plotka

Minister finansów Jacek Rostowski nazywa plotką informację o podwyżce składki rentowej. "Rzeczpospolita" w dzisiejszym wydaniu napisała, że rząd podjął już taką decyzję i trwają tylko dyskusje jak wysoka będzie podwyżka. Zwiększeniu miałaby ulec część składki płacona przez pracodawców, ta płacona przez pracowników miałaby pozostać bez zmian.

Do Rosji przez Grzechotki

Oficjalne otwarcie nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu, ale korzystać można z niego już od dziś. Najnowsze - i największe - przejście graniczne Grzechotki - Mamonowo II do Rosji jest już czynne.