Najnowsze

Najnowsze

Polak za miesiąc pracy kupi 0,8 m2 mieszkania

W Polsce brakuje półtora miliona mieszkań, a za przeciętne miesięczne zarobki da się kupić 0,8 metra kwadratowego powierzchni mieszkaniowej, podczas gdy w Zachodniej Europie zarobki wystarczają na 2-3 metry kw. - takie dane zawiera dokument o budownictwie mieszkaniowym w Polsce, przyjęty przez Sejm.

Opłaty dworcowej nie będzie (na razie)

Urząd Transportu Kolejowego nie zatwierdził stawek tzw. opłaty dworcowej - poinformował prezes UTK Krzysztof Jaroszyński. Oznacza to, że opłata taka na razie nie zostanie wprowadzona. Jednak kolej może uzupełniony wniosek ponownie skierować do Urzędu.

ETF, czyli kup sobie indeks

Lyxor ETF WIG20 - pierwszy tego typu fundusz notowany na warszawskiej giełdzie właśnie wypłacił posiadaczom jednostek uczestnictwa pierwszą dywidendę. Niedługo będzie można grać także na indeksach niemieckim i amerykańskim - zapowiada z Aleksandrą Kosmulską z Lyxor Asset Management.

Dla Solorza Plus najwięcej wart

O Polkomtel - operatora sieci komórkowych Plus, Sami Swoi i 36,6 - targować się będzie siedmiu oferentów - donosi "Puls Biznesu". Najwyższą ofertę ma deklarować firma Zygmunta Solorza.

Odchodzi w niesławie za kontakty z Kaddafim

Dziekan London School of Economics odchodzi ze stanowiska, bo uczelnia - jedna z najbardziej prestiżowych w Europie - utrzymywała kontakty z reżimem w Libii. "Financial Times" podaje, że uczelnia wyszkoliła 400 libijskich urzędników i wzięła za to od rządu Kaddafiego ponad 2,2 miliony funtów.

Wykupisz polisę zdrowotną, dostaniesz ulgę podatkową

Ulga podatkowa dla wykupujących polisę dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego - to jedno z głównych założeń rządowego projektu zmian w systemie ochrony zdrowia. Dodatkowe ubezpieczenia miałyby być możliwe od przyszłego roku, jednak z szybkim wprowadzeniem ulgi podatkowej mogą być problemy.

Nord Stream zdobył 2,5 mld euro

Udziałowcy konsorcjum Nord Stream podpisali w Berlinie dokumenty dotyczące finansowania drugiej fazy budowy Gazociągu Północnego. Jak poinformował dyrektor zarządzający konsorcjum Matthias Warnig, koszty realizacji drugiego etapu inwestycji wyniosą 2,5 mld euro.

OFE dzieli i rząd, i związki, i pracodawców

Pracodawcy i związki zawodowe nie osiągnęli porozumienia w sprawie proponowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym - powiedział spotkaniu obu stron wiceprezes BCC Zbigniew Żurek. Jak wynika z wypowiedzi innego z uczestników spotkania, zgodne stanowisko ma pięć z siedmiu uczestniczących w nim organizacji.

Mniej do OFE

Czy rząd wysłucha argumentów przeciwko zmianom w systemie emerytalnym? Profesor Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady FOR i były prezes NBP podkreśla, że brakuje na ten temat rzeczowej debaty. O przyszłości polskiego systemu emerytalnego z prof. Balcerowiczem rozmawiał Roman Młodkowski.

Wkrótce nawet Pb 95 będzie za 5 zł

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych będą nadal rosły, a benzyna Pb95 przekroczy 5 złotych za litr - wynika z analizy portalu e-petrol.pl.

Rynki w góre, RDO w dół

Rynek idzie do góry a nasz wirtualny portfel Rynków Dla Opornych niestety traci. Sprzedaliśmy akcje spółki Vedia i niestety straciliśmy na niej 13%. Zarabiamy między innymi na akcjach Taurona i BSC Druk. Widz proponuje zakup akcji spółki CPEnergia. Czy to dobra inwestycja? O szczegółach Jan Niedziałek i Marek Tejchman.

KE zadowolona z listu z Polski

Komisja Europejska wstępnie zadowolona z polskiego listu z planem zejścia z deficytem do 3% PKB w 2012 roku. O deficycie, długu i sposobach na jego obniżenie Marcin Kowalski rozmawiał z prof. Stanisławem Gomułką, głównym ekonomistą BCC.

Gazele Biznesu 2011 - zachodniopomorskie

Trwa konkurs Gazele Biznesu. Dziś nagrodzono liderów biznesu w województwie zachodniopomorskim, a o perspektywach dla tego regionu, szansach i zagrożeniach Marcin Kowalski rozmawiał z Dariuszem Więcaszkiem, prezesem Północnej Izby Gospodarczej.

Bezrobocie wciąż rośnie

Stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 13,2 proc. z 13 proc. w styczniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Liczba bezrobotnych, według stanu na koniec lutego, wyniosła 2,151 mln osób.

Będą spore zmiany w radiu i telewizji

Zasady stosowania product placement, dopuszczalna częstotliwość nadawania reklam oraz konieczność puszczania większej liczby polskich piosenek w radiach w dzień - m.in. takie kwestie reguluje nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji, którą uchwalił dziś Sejm. Nowela wdraża do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy audiowizualnej.

Brak pomysłów na sobotę? Odwiedź fiskusa

Urzędy skarbowe w całym kraju będą jutro otwarte dla podatników. Urzędnicy będą przyjmować zeznania podatkowe osób, które samodzielnie rozliczają się z fiskusem z dochodów za 2010 r. Kolejna taka sobota pracująca w urzędach - 30 kwietnia.

Specjaliści mogą przebierać w ofertach

W tym roku firmy przygotowały 46,5 tys. ofert pracy dla ekspertów i menedżerów. To niemal o połowę więcej niż rok temu. Co drugi pracodawca planuje dalsze rekrutacje - pisze "Rzeczpospolita".

Setki milionów na budowę fabryk

Ministerstwo Gospodarki rozdzieliło dotacje na budowę fabryk. Największe przypadły w udziale firmom Pilkington, Bioton i DSS - dowiedział się "Puls Biznesu".

Internet ma być tak szybki, jak w reklamie

Rząd forsuje zapisy, które mają zagwarantować, że dostawcy internetowi nie będą obiecywać klientom gruszek na wierzbie. Już wkrótce rzeczywista minimalna prędkość przesyłu danych nie będzie mogła być niższa niż 90 proc. tej, o której mówi się w reklamach - pisze "Gazeta Wyborcza".

Mazda wycofuje tysiące aut. Problem: pająki

Japoński koncern Mazda wezwał do warsztatów 65 tys. samochodów modelu 6 z 2009 i 2010 r. Powód? Pewien gatunek pająków upodobał sobie układ paliwowy tych aut jako miejsce do wicia swych sieci. To może prowadzić do pękania zbiornika paliwa, wycieków, a nawet pożarów - tłumaczą oficjalnie przedstawiciele Mazdy.

Stacje paliw bez alkoholu?

Grupa 17 senatorów z PiS, PSL i PO przygotowuje zmianę w prawie, polegającą na zakazaniu sprzedaży alkoholu w sklepach przy stacjach benzynowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Stopy EBC bez zmian. I co dalej?

Podczas konferencji prezesa Europejskiego Banku Centralnego na żywo komentujemy wypowiedzi Jeana Claude'a Tricheta. EBC zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, ale nie wykluczono podwyżki za miesiąc. Jak decyzje banku wpłyną na gospodarkę strefy euro i polską, a także na rynek walutowy rozmawiamy z ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacym Morawskim oraz szefem działu analiz TMS Brokers Markiem Wołosem.

Spał w piwnicy, by dłużej pracować

Największa na świecie agencja pracy tymczasowej Adecco zadeklarowała radykalną zmianę sytuacji w swoim norweskim oddziale. Firma stoi w obliczu szeregu zarzutów naruszenia przepisów prawa pracy, obowiązujących w tym kraju.

Droga do milionów

Wskaźniki C/Z, C/W – jak je czytać? Jakie spółki z GPW dobrze wypadają według ich analizy? W drodze do milionów podpowiemy dlaczego te wskaźniki są istotne i co z nich wynika - czyli co teraz kupić na GPW? Naszym gościem jest Grzegorz Zalewski z Futures.pl

Jak wybrać dobrą lokatę?

Stopy teraz bez zmian, ale w kwietniu niemal na pewno pójdą w górę. Co zrobić z gotówką trzymaną w bankach? Jeśli teraz zwiążemy się z bankiem na lokatę 6 proc. rocznie, to za pół roku możemy pozbawić się możliwości zysku rzędu 2-4 proc. Podobnie z lokatami antybelkowymi, które mają zmieniać się w zwykłe - jeśli przepisy się zmienią. Tyle, że zmiana oprocentowania w czasie może uczynić taka lokatę mało opłacalną. Do tego jeszcze straszy nas inflacja... Jak nie stracić na lokacie radzi Paweł Majtkowski z Expandera.

Ferro: Lepsze przychody, słabsze zyski

Grupa Ferro to drugi największy gracz na polskim rynku armatury oraz części instalacji sanitarnych i grzewczych. W 2010 spółka poprawiła przychody ze sprzedaży, ale zarobiła mniej niż przed rokiem. Na spadek zysku netto wpłynęło spowolnienie gospodarcze, wysokie ceny surowców i niestabilność kursów walut - tłumaczy prezes spółki Aneta Raczek.

Zapałki znów do kupienia

Resort skarbu szuka kupca Fabryki Zapałek "Czechowice". Firma z Czechowic-Dziedzic to potentat na krajowym zapałczanym rynku, ale chętnych na nią nie było w trzech poprzednich próbach sprzedaży.

Dziedziczenie w ZUS unicestwi reformę OFE?

Pracodawcy oświadczają, że oferta rządu ws. reformy OFE zamyka pole dyskusji. Prawnicy zwracają zaś uwagę, że proponowane rozwiązania może zakwestionować Bruksela - i próba ograniczenia deficytu finansów publicznych może się nie powieść. W najnowszej wersji rządowego projektu podtrzymany został wcześniej proponowany podział składki między OFE a ZUS, zadeklarowano natomiast dziedziczenie zgromadzonych w ZUS środków.

Lego urosło jak nigdy dotąd

Duński koncern zabawkarski LEGO z dumą obwieszcza: jesteśmy numerem 4. na świecie. Z zeszłym roku Duńczykom na całym świecie udało się sprzedać klocki, figurki i inne drobiazgi za równe 16 miliardów koron, czyli równowartość 2,15 mld euro.