Najnowsze

Najnowsze

Brat VAT

Obrót trudnymi wierzytelnościami bez podatku VAT. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że firma, która skupuje trudne wierzytelności nie świadczy usług. Czy to orzeczenie oznacza korektę złożonych rozliczeń podatkowych? Tłumaczy Andrzej Dębiec, partner, radca prawny w Hogan Lovells.

Dzień bez przemytu

W ciągu jednej minuty, budżet państwa traci na przemycie 13. tysięcy złotych. Tylko w zeszłym roku do państwowej kasy nie wpłynęło ok. 6 mld zł z cła i akcyzy od przemyconego paliwa, papierosów i alkoholu. Rozmowa z Maciejem Ptaszyńskim, dyrektorem generalnym Polskiej Izby Handlu oraz Przemysławem Filipowiczem, menedżerem w Japan Tobacco International.

Praca w święto

Święto Wszystkich Świętych jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Kto może pracować w ten dzień i jak rozliczyć dodatkową godzinę pracy w weekend wynikającą ze zmiany czasu z letniego na zimowy, mówi Magdalena Zwolińska z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Ograniczenia w ruchu TIR-ów

W poniedziałek wieczorem 31.10. i we wtorek 1.11. po drogach nie mogą poruszać się ciężarówki o masie powyżej 12 ton. Co grozi za złamanie tego zakazu, tłumaczy Aleksandra Kobylska z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Rekordowo drogie paliwo

Ile trzeba będzie zapłacić za benzynę i olej napędowy przed długim weekendem? Jakie są prognozy cen na listopad i grudzień? Rozmowa z Urszulą Cieślak z BM Reflex.

Rynki po szczycie

Decyzja UE ws. Grecji uspokoiła rynki. Teraz jest ważne, by podtrzymać optymizm, mówi Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP.

Kleszcze Długu

Chiny pomogą strefie euro, bo chcą zdywersyfikować rezerwy dolarowe, uważa prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Veno chce ostro przyspieszyć

W 2013 roku supersamochody Veno trafią do produkcji. Spółka chce przeprowadzić nową emisję akcji. Mamy projekt kolejnego superlekkiego samochodu, mówi Arkadiusz Kuich, prezes spółki Veno.

Eurocash vs Emperia

Emperia chciała sprzedać Tradis Eurocashowi. Eurocash czekał na zgodę UOKiK, w międzyczasie Emperia się rozmyśliła, czego Eurocash nie przyjął do wiadomości. Teraz UOKiK wydał zgodę do transakcji, której nie chce sprzedający. Rozmowa z Jackiem Owczarkiem, członkiem zarządu, dyrektorem finansowym Eurocash.

Dzień bez przemytu

Szara strefa w handlu alkoholem to ponad 10 proc. rynku napojów spirytusowych - oceniają przedstawiciele branży. Rozmowa z Leszkiem Wiwałą, prezesem Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Dzień bez przemytu

Ile pieniędzy na przemycie traci budżet państwa a ile cała gospodarka? O skali, konsekwencjach i przyczynach kontrabandy rozmawiamy z dr. Pawłem Gembickim, ekspertem Pracodawców RP.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Banki, które mają greckie papiery dłużne, zgodziły się umorzyć połowę ich wartości - a to znaczy, że darują Atenom około stu miliardów euro. Będą też musiały zebrać dodatkowy kapitał. Rada Europejska nakazała podniesienie go bankom w sumie o 106 miliardów euro do końca czerwca przyszłego roku. Jak ustalenia Rady wpłyną na polski sektor bankowy? O opinię spytaliśmy Maurycego Kuhna, członka zarządu Getin Noble Bank.

Węgry – najlepsze w Europie do kupna nieruchomości. Polska 11.

Najlepszy kraj do kupna nieruchomości w Europie to Węgry – uważa prestiżowy portal Global Property Guide. Na Węgrzech najszybciej można zarobić na nieruchomości i ponieść najniższe koszty podczas transakcji, poza tym prawo sprzyja robieniu inwestycji. Polska uplasowała się na 11. miejscu. Doceniono w naszym kraju silną gospodarkę, ale za największą wadę uznano zbyt wysoki podatek.

Kleszcze długu

Banki w UE muszą podnieść wskaźnik adekwatności kapitałowej z 5 proc. do 9 proc. Co się stanie w kredytami? Rozmowa z Wiesławem Rozłuckim, doradcą strategicznym Rothschild Polska i prof. Andrzejem Sławińskim, dyr. generalnym Biura Ekonomicznego NBP.

Kleszcze Długu

Europejskie banki muszą podnieść kapitał Tier 1 i odpisać na straty połowę greckich obligacji. O konsekwencjach decyzji Rady Europejskiej, mówi Wojciech Kwaśniak, z-ca przewodniczącego KNF.

Rynki po szczycie

Solidne wzrosty na rynkach po udanym szczycie Rady Europejskiej. Patryk Jabłonowski, zarządzający Deka Investment spodziewa się, że euforia będzie krótkotrwała.

Nadzieja na rynkach

TVN CNBC patronuje raportowi PAN "Gospodarka Polski - prognozy i opinie". Rozmowa z Jerzym Mycielskim z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.

100 mld dol. od Chin? "Na razie nie ma negocjacji"

Szef Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) Klaus Regling oświadczył, że nie oczekuje by podczas wizyty w Pekinie osiągnął porozumienie z władzami Chin w sprawie zaangażowania tego kraju w fundusz ratunkowy dla państw strefy euro.

Urzędnicy bez "trzynastek"?

Rada Służby Cywilnej postuluje likwidację trzynastek i innych stałych dodatków do pensji. Uważa też, że wynagrodzenie pracowników administracji publicznej powinno zależeć od efektywności i jakości ich pracy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Kupisz hamburgera, zareklamują Ci dietę

Visa i Mastercard chcą, by informacje o transakcjach klientów trafiały do firm reklamowych, które następnie będą mogły przesyłać im wybrane oferty przez internet - pisze "The Wall Street Journal".

Kupujemy mieszkanie w USA

Czy warto kupić nieruchomość w USA? Jak wygląda stopa zwrotu z zakupu domu na Florydzie w porównaniu z zakupem mieszkania np. w Warszawie? Na te pytania odpowiada Bartosz Turek z Home Broker.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

Krajobraz po szczycie. Złoty zyskał wobec euro 1,1% od środowego zamknięcia. Jak w dłuższym trendzie będzie zachowywała się polska waluta? O opinię spytaliśmy Jarosława Kosatego, eksperta rynku walutowego PKO BP.

Obawy przed chińską pomocą

- Czy można sobie wyobrazić, że Chiny przyjdą strefie euro na pomoc, nie żądając nic w zamian? - pytają retorycznie politycy francuskiej lewicy. O wsparcie dla chwiejącej się strefy euro prosił już prezydent Francji Nicolas Sarkozy, dziś ma to robić szef Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej Klaus Regling, ale eksperci ostrzegają, że my, Europejczycy, nie mamy co liczyć na bezinteresowne wsparcie ze strony Państwa Środka. Część z nich w ogóle wątpi w to, że Chińczycy będą chcieli zaryzykować i pomóc euro.

Sarkozy: Uniknęliśmy globalnej katastrofy

Gdyby nie decyzje szefów państw strefy euro w nocy ze środy na czwartek "to w katastrofie pogrążyłaby się nie tylko Europa, ale cały świat" - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy w czwartkowym wywiadzie dla francuskich telewizji. Sarkozy mówił też o tym, że przyjęcie Grecji do eurogrupy było błędem oraz że trzeba będzie zrewidować w dół prognozy wzrostu dla Francji.

Jest dokapitalizowanie banków

W Brukseli bez fajerwerków, ale jest krok w stronę walki z kryzysem. Premier Donald Tusk, po zakończeniu szczytu przywódców Unii Europejskiej w Brukseli, oznajmił, że jest porozumienie ws. podniesienia kapitałów banków w Unii Europejskiej. Więcej o tym w rozmowie z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości.

Krakchemia - biznes w trudnych czasach

Niepewność na rynkach, także surowcowych, utrudnia biznes Krakchemii. Przez wysoki kurs euro i wahania cen ropy naftowej spadają marże spółki. Z powodu sytuacji na rynkach, właściciel 50% akcji Krakchemii, czyli giełdowa Alma, zawiesiła plany sprzedaży swoich udziałów. O planach spółki i perspektywach branż,y na antenie TVN CNBC, mówił Andrzej Zdebski, prezes Krakchemii.

Merkel z prezydentem Rosji otworzą Nord Stream

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Francji Francois Fillon otworzą 8 listopada w Lubminie, w Niemczech, Gazociąg Północny (Nord Stream) między Rosją a Europą Zachodnią - poinformował w czwartek francuski rząd.

Rozpędzona Ameryka

Amerykańska gospodarka nabiera rumieńców. Według wstępnego odczytu, w trzecim kwartale PKB Stanów Zjednoczonych urósł o 2 i pół procent wobec 1,3 procent w drugim kwartale. O komentarz poprosiliśmy Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI.

Kleszcze długu - krajobraz po szczycie

„Gospodarka Polski – prognozy i opinie. Kryzys euro w polskiej perspektywie.” Jakie wnioski z europejskiego szczytu płyną dla naszej gospodarki? Czy polskie firmy powinny już zaciskać pasa i inaczej konstruować budżety na kolejny rok? O opinię spytaliśmy Ryszarda Petru, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich.