• rozwiń

Zmiany w centralnej ewidencji pojazdów. Będą dodatkowe informacje o autach

Szykują się zmiany w CEPiK Odtwórz: Szykują się zmiany w CEPiK
Szykują się zmiany w CEPiK "Źródło: TVN24 BiS"

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców zostanie wzbogacona o kolejne dane. W bazie będą zapisywane informacje o stanie licznika, spisane podczas policyjnych kontroli, oraz o poważniejszych szkodach. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl wystarczy wpisać numer rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji i możemy poznać część historii pojazdu, który mamy lub który właśnie zamierzamy kupić.

W raporcie znajdą się m.in. informacja o stanie licznika z ostatniego badania technicznego, polisie OC oraz liczbie dotychczasowych właścicieli.

Zmiany w CEPiK

- Od połowy lutego będzie można również sprawdzić przebieg licznika zanotowany przez służby podczas kontroli drogowej - wyjaśnia Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Obowiązek spisywania stanu drogomierza policjanci mają od początku 2020 roku.

W bazie mają pojawić się też informacje o wymianie drogomierza oraz o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

Najważniejszą nowością ma być informacja o szkodach istotnych w pojeździe, co było zapowiadane przez rząd jeszcze w 2018 roku.

- Bardzo długo czekaliśmy, by w systemie ewidencji pojazdów dało się przeczytać również historię wypadkową. I to jest super, bo wreszcie ubezpieczyciele muszą pokazać informację o tym, jakie auto naprawiali - uważa Przemysław Szafrański z TVN Turbo.

Informacje o szkodach istotnych, czyli takich, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i kwalifikujących pojazd po wypadku do dodatkowego badania technicznego, będą wprowadzane do CEPiK od 1 marca.

- Będą to tylko szkody zgłoszone z polisy ubezpieczeniowej, a jeśli sprawca nie miał polisy, to z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - tłumaczy radca prawny Paweł Tuzinek ze Związku Dealerów Samochodowych. Tuzinek tłumaczy, że jeżeli nawet auto było "skasowane", ale nie zostało to nigdy zlikwidowane przez ubezpieczyciela, to informacji o tym zdarzeniu w rejestrze nie będzie.

CEPiK cieszy się dużą popularnością wśród kierowców - w 2019 roku Polacy skorzystali z bazy danych blisko 130 mln razy.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane