• rozwiń

"Jesteśmy na ostrym zakręcie". Premier szykuje duże zmiany dla kierowców

Premier o zmianach dla kierowców Odtwórz: Premier o zmianach dla kierowców
Premier o zmianach dla kierowców "Źródło: tvn24"

Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy; możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym i ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu powiedział na konferencji prasowej w Warszawie, że pod względem bezpieczeństwa na drogach "jesteśmy na ostrym zakręcie".

Propozycje

- Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej (...). Jesteśmy w samym ogonie Unii Europejskiej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ginie w ostatnich latach średnio około trzy tysiące osób na drogach - mówił premier.

Morawiecki zapowiedział - oprócz wprowadzania obowiązku jazdy "na suwak" i "korytarza życia", które obowiązują od 6 grudnia - dodatkowe zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

- W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia - po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę - poinformował premier.

Obecnie, jak wyjaśnia w mediach społecznościowych Kancelaria Premiera, w godzinach 23:00-5:00 można jechać z prędkością 60 km/h.

- Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy - stwierdził szef rządu.Mateusz Morawiecki zapowiedział także powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

"Piratów na drogach trzeba wyeliminować"

Premier mówił w niedzielę na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, gdzie odbywa się akcja edukacyjna #DobryKierowca, że czasami widzimy w przekazach medialnych "straszne wypadki". - Wszyscy wtedy nad tym bolejemy - podkreślił. - Ale za tymi wypadkami kryją się tragedie poszczególnych osób, złamane życiorysy, czasami kalectwo do końca życia - zaznaczył.

- Piratów na drogach trzeba wyeliminować, wyeliminować skutecznie - podkreślił szef rządu. - Musimy zatem doprowadzić do zmian przepisów ruchu drogowego w taki sposób, żeby zmniejszyć wypadki, zmniejszyć śmiertelność wypadków na drogach - zapowiedział premier Morawiecki.

Jak wskazał, będzie to czynione poprzez inwestycje w infrastrukturę, ale także poprzez "powielanie najlepszych wzorców tych państw Europy Zachodniej, Unii Europejskiej", które - jak wskazał - mają znacząco ograniczaną liczbę śmiertelnych wypadków na drogach.

- Zadbajmy o to, żeby już te święta najbliższe, święta Bożego Narodzenia, były świętami bezpiecznymi, czego życzę wszystkim kierowcom i wszystkim pieszym - powiedział.

Expose

Zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego były zapowiadane przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas listopadowego expose.

Wówczas szef rządu deklarował także wprowadzenie możliwości korzystania z buspasa przez auta osobowe, gdy znajdują się w nich minimum cztery osoby. - Buspas spełnia swoją funkcję, gdy rozładowuje ruch drogowy, a nie kiedy pozostaje pusty - tłumaczył Morawiecki.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (45)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Krzysztofsboa
Trzeba się naprawdę źle czuć żeby z dnia na dzień wprowadzać takie zmiany z pieszymi. Do tego potrzeba dużo czasu i zmiany mentalności ludzi. Sam mówi że że ludzie są roztropni na przejściach dla pieszych i co robi ? Znowu gra pod publiczkę.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
musiejuk_jacek
Ex prezydent Komorowski też poszedł na wojnę z kierowcami i jak skończył? To on podpisał ustawę o zabieraniu prawka na 3m-ce i przyrzekłem sobie że na niego nie zagłosuję. Panie Morawiecki żegnam Pana NIECZULE!!!
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
MackoWSz
Przekroczenie o 50km/h i utrata prawa jazdy = duży plus, tak powinno być. Nikt normalny nie przekracza prędkości tak bardzo...
 • 4
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Wielki Magu
Wy rozwiążcie problem dróg wewnętrznych. Jesteśmy jedynym krajem w Europie gdzie jest podział na drogi publiczne, strefy ruchu, strefy zamieszkania i drogi wewnętrzne.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane