• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

500 złotych mandatu za "niekompatybilność światła". Ostrzeżenie dla kierowców

500 złotych madnatu za żarówki LED w samochodzie Odtwórz: 500 złotych madnatu za żarówki LED w samochodzie
500 złotych madnatu za żarówki LED w samochodzie "Źródło: TVN Turbo"

Co dziesiąty samochód ma źle ustawione lampy albo zamontowane niewłaściwe żarówki. Tak wynika z kontroli przeprowadzonych przez policję w ramach kampanii "Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo". Coraz więcej kierowców tradycyjną żarówkę wymienia na zestaw LED-owy, grozi im za to utrata dowodu rejestracyjnego, a także kilkuset złotowy mandat. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Dr inż. Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Drogowego wskazał, że niektóre z zestawów LED-owych świecą dobrze.

- Natomiast wiele z nich świeci zdecydowanie gorzej od żarówki. Są takie zamienniki, które mogą oślepiać innych kierowców, a przy okazji gorzej oświetlać drogę przed kierowcą, choć on może mieć subiektywne odczucie, że widzi więcej światła na drodze - powiedział Targosiński.

Mandat za złe oświetlenie

Należy pamiętać, że takich żarówek LED-owych w Polsce nie można używać na drogach publicznych.

- Jeśli policjant zatrzyma do kontroli pojazd, który powinien mieć źródło światła halogenowe, a ma inną żarówkę, to my nazywamy to niekompatybilność światła z reflektorem - wyjaśniał podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Niekompatybilność może kosztować kierowcę utratę dowodu rejestracyjnego, a nawet mandat w wysokości 500 złotych.

Żarówek LED-owych teoretycznie nie powinien dopuścić do ruchu diagnosta na stacji kontroli pojazdów.

- Jeżeli producent określił, że źródłem światła jest żarówka H7, to ta żarówka powinna być zamontowana, a nie jakieś LED, nie wiadomo, jakiej produkcji. Chociaż uznani producenci też przewidują zestawy montażowe i zaznaczają, że to są zestawy do użytku poza drogami publicznymi, więc to takie trochę kpienie z prawa - powiedział Marcin Barankiewicz z Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.

Darmowe kontrole

Dlatego Instytut Transportu Samochodowego zaprasza na darmowe sprawdzanie oświetlenia na wybranych stacjach diagnostycznych.

- Liczymy, że w tym roku, tak jak w latach ubiegłych na około 300 stacjach w całej Polsce będziemy mogli bezpłatnie zweryfikować stan oświetlenia pojazdu i sprawdzić granice światła i cienia, czyli czy światła nie świecą za nisko bądź za wysoko, jednocześnie oślepiając kierowców, oraz ich natężenie, czy nie świecą zbyt słabo lub zbyt mocno - poinformował Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Akcja darmowego sprawdzania oświetlenia odbędzie się 16 i 23 listopada.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
janko_emigrant
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marekqq
Nikt nie mówi w tym artykule o żarówce nad tablicą rejestracyjną ale o światłach mijania / drogowych. Przeczytaj artykuł jeszcze raz ...ze zrozumieniem tekstu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane