• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Od dziś ostrzejsze kary dla kierowców. Zobacz, co się zmienia

Zaostrzenie kar dla kierowców. „Dotknie przestępców drogowych” Odtwórz: Zaostrzenie kar dla kierowców. „Dotknie przestępców drogowych”
Zaostrzenie kar dla kierowców. „Dotknie przestępców drogowych” "Źródło: tvn24"

Podniesienie do dwóch lat dolnej granicy więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości oraz wyższa kara za jazdę z zakazem - to tylko niektóre ze zmian, które wprowadza obowiązująca od dziś nowelizacja Kodeksu karnego. Poniżej wskazujemy najważniejsze zmiany dla kierowców.

1. Jazda pod wpływem

Zgodnie z nowelizacją, kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafi do więzienia minimum na 2 lata. Do tej pory było to co najmniej 9 miesięcy.

Kara nie będzie mogła być zawieszana.

Ministerstwo Sprawiedliwości, które było inicjatorem zmian, wskazywało, że w 2015 roku na 112 wyroków skazujących 26 sprawcom wymierzono kary w zawieszeniu, w 2014 roku było 38 zawieszeń na 151 wyroków, a w 2013 roku - 93 na 252 wyroki.

2. Ucieczka przed policją

Ostrzej będzie również traktowana świadoma ucieczka przed pościgiem policji. Według nowelizacji, jest to przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Do tej pory było to wykroczeniem, za które groziła grzywna i kara do 30 dni aresztu.

Skazując za to kierowcę, sąd będzie orzekał wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W 2015 roku było ponad 2600 ucieczek przed policją.

3. Zakaz sądowy

Z poważnymi konsekwencjami muszą liczyć się również ci, którzy jeżdżą z zakazem. Podniesiono bowiem dla nich górną granicę więzienia.

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Do tej pory groziła za to kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Resort sprawiedliwości wskazuje, że do tej pory taki zakaz był stosowany bardzo rzadko.

Ministerstwo w trakcie prac nad nowelizacją zaznaczało, że w 2015 roku spośród prawie 1400 osób skazanych za jazdę bez uprawnień odebranych administracyjnie, zaledwie wobec czterech orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

4. Przedawnienie i wyroki

Wydłużono także okres przedawnienia. Zgodnie z nowelizacją, wykroczenia w komunikacji będą się przedawniać po trzech latach od chwili popełnienia czynu, a nie jak obecnie po dwóch.

Autorzy nowych przepisów zmianę uzasadniają zbyt wieloma sprawami, które dziś się przedawniają. Wskazywano, że w 2015 roku przedawniło się ponad tysiąc wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

To nie koniec zmian.

Nowelizacja zakłada bowiem także, że sądy, wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, muszą zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w prowadzonej przez policję ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe. Do tej pory sądy, orzekając w sprawie przestępstw drogowych, nie wiedzą, czy podsądny popełniał wcześniej wykroczenia drogowe.

Cel ustawy

Według Ministerstwa Sprawiedliwości zaostrzenie było oczekiwane od lat. - Trzeba powiedzieć "stop" temu, co się dzieje na polskich drogach. Koniec z piractwem drogowym - podkreślał na środowej konferencji prasowej wiceszef resortu Michał Wójcik.

Jak podkreślił, statystyki drogowe są porażające: w Polsce dochodzi do ponad 30 tysięcy wypadków rocznie, w których ginie ponad 3 tysiące osób. Ponad 40 tysięcy osób odnosi obrażenia, w tym 12 tysięcy ciężkie.

ZOBACZ NOWELIZACJĘ KODEKSU KARNEGO

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Łukaszegha
Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym 2 lata więzienia to jakiś absurd! Za zabicie człowieka powinno być dożywocie! Polskie sądownictwo to śmiech na sali, ze sprawiedliwością nie ma nic wspólnego. WSTYD!
 • 2
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Konford
Teraz rozczarowani rodzicielstwem beneficjenci 500+, po pijaku potrącą swoje dziecko se skutkiem śmiertelny 3 lata i mogą układać sobie życie na nowo.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane