• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Nowa broń kierowców przeciwko oszustom. "Zakup auta stanie się bezpieczniejszy"

"Zakup stanie się bezpieczniejszy" Odtwórz: "Zakup stanie się bezpieczniejszy"
"Zakup stanie się bezpieczniejszy" "Źródło: tvn24"

Kupujący zyskali nową możliwość weryfikacji pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Rozszerzona o zagraniczne samochody została bowiem rządowa usługa "Historia Pojazdu". - Dzięki temu zakup stanie się bezpieczniejszy - ocenia w TVN24 Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

W poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o rozszerzeniu usługi "Historia Pojazdu" o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a już są oferowane do sprzedaży.

W systemie zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach: kradzież, złomowanie, powypadkowy, uszkodzony,"przekręcony' licznik", niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi.

- Troszkę jest tych informacji, dzięki temu zakup stanie się bezpieczniejszy - ocenia Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Weryfikacja samochodu

Jak dodaje, "to dobra podstawa żeby zweryfikować nie tylko jaki jest przebieg auta, ale czy był wypadkowy, czy był używany, jako auto jeżdżące na taksówkach".

- Wtedy wiadomo, że te przebiegi są zdecydowanie inne, auto jest inaczej traktowane - mówi gość TVN24.

Przykładowo z danych dostępnych w usłudze będziemy mogli się dowiedzieć, że samochód był zarejestrowany jako taksówka, tymczasem po 10 latach ma przebieg rzędu zaledwie 70 tysięcy kilometrów.

- To jest taka polska specyfika, że im starsze auto, tym mniejszy przebieg. To się powoli kończy, bo jeżeli jeszcze nie tak dawno mówiliśmy o przebiegach dochodzących do 100 tysięcy kilometrów w przypadku najstarszych aut, bo "Niemiec jeździł głównie do kościoła" i jak "sprzedawał to płakał", dzisiaj już te przebiegi przekraczają 100 tysięcy, ale i tak nie zawsze odzwierciedlają one rzeczywistość - zwraca uwagę Wojciech Drzewiecki.

- Sam weryfikowałem kilka aut, deklarowany przebieg był na poziomie 70 tysięcy. Weryfikacja pokazała, że ostatni zapis w systemach niemieckich dotyczących tego auta, to 470 tysięcy i auto było po ciężkim wypadku, bo duża część elementów została wymieniona - wskazuje.

Kary za przekręcanie liczników

Ekspert ma nadzieje, że "działania, które ma podjąć rząd, a także działania na poziomie Unii Europejskiej doprowadzą do tego, że przekręcenia liczników nie będzie".

Jak wskazuje, chodzi nie tylko o pomysł karania za ingerowanie w stan licznika. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy resortu sprawiedliwości, ma za to grozić od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. - Z drugiej strony rekomendacje Unii idą w tym kierunku, aby przebieg był zapisywany w zabezpieczonych urządzeniach, z których nie można wykasować danych, ani nie można manipulować - mówi Drzewiecki.

- W momencie, kiedy przebieg został zapisany, możliwości cofania liczników będzie zdecydowanie mniej (...) zostanie to wyeliminowane szczególnie, jeśli policja włączy się w trakcie kontroli z zapisywaniem stanu - uważa gość TVN24.

O usłudze

Według Ministerstwa Cyfryzacji serwis historiapojazdu.gov.pl od momentu uruchomienia w czerwcu 2014 roku cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.

"Historia Pojazdu" umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji), a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. W tym gronie, przynajmniej na razie, nie ma między innymi Niemiec.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane