• rozwiń
  • WIG20 2199.86 -0.56%
  • WIG30 2488.41 -0.47%
  • WIG 57799.50 -0.32%
  • sWIG80 11453.84 0.00%
  • mWIG40 3658.13 +0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:27

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Śmiertelne wypadki drogowe w Unii Europejskiej. Polska w niechlubnej czołówce

Droga hamowania samochodu przy znaczym przekroczeniu prędkości Odtwórz: Droga hamowania samochodu przy znaczym przekroczeniu prędkości
Droga hamowania samochodu przy znaczym przekroczeniu prędkości "Źródło: tvn24"

Około 25 tysięcy osób zginęło w ciągu roku w wypadkach drogowych w Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych podanych przez Eurostat. Bułgaria znajduje się na czele unijnej statystyki, w czołówce niechlubnych statystyk znalazła się również Polska.

Z danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że pasażerowie samochodów stanowili prawie połowę (46 procent) wszystkich ofiar wypadków drogowych w 2017 roku. Ponadto 21 procent z nich to piesi, 15 procent - motocykliści, a 8 procent - rowerzyści. Ofiary wypadków z udziałem innych rodzajów transportu stanowiły 10 procent.

Wypadki drogowe w UE

Jak podał Eurostat, Bułgaria znajduje się na czele unijnej statystyki. To właśnie w tym kraju zginęło w wypadkach drogowych najwięcej pasażerów samochodów. Wskaźnik ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców wyniósł 64, przy średniej unijnej 23.
Główną przyczyną dużej liczby wypadków jest przekraczanie maksymalnej dozwolonej prędkości. W ubiegłym roku takich naruszeń było 286 tysięcy, a w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku - o 114 tysięcy więcej.

Udział takich poważnych wypadków jest w Bułgarii prawie sześciokrotnie wyższy w porównaniu z Maltą i Holandią (11 ofiar), które zajmują ostatnie miejsce w unijnej statystyce wypadków drogowych. Bułgaria wyprzedza Chorwację, gdzie wskaźnik ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców wyniósł 45.

Polska znalazła się na wysokim 5. miejscu z 34 ofiarami śmiertelnymi na milion mieszkańców.

Z danych Eurostatu wynika, że wskaźnik ofiar śmiertelnych wśród pieszych jest najwyższy w Rumunii i wynosi 37 zgonów na milion mieszkańców. Polska, podobnie jak w statystyce dotyczącej pasażerów, znalazła się na piątym miejscu. Wskaźnik ofiar śmiertelnych wśród pieszych na milion mieszkańców wyniósł 23, przy średniej unijnej 11. Najlepiej sytuacja wygląda w Danii - 3 ofiary na milion mieszkańców.

Grecja znajduje się na czele niechlubnej statystyki ofiar śmiertelnych wśród motocyklistów. Jak wynika z danych Eurostatu, w tym kraju zanotowano 20 ofiar na milion mieszkańców. Dla porównania w Polsce było to 6 ofiar na milion mieszkańców, przy średniej unijnej 8. Wśród rowerzystów najgorzej sytuacja wygląda w Rumunii. Średnio 10 ofiar na milion mieszkańców. Polska znalazła się na 6. pozycji w UE - 6 ofiar na milion mieszkańców, przy średniej unijnej 4.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Michał800
Co zrobił rząd przez cztery lata aby poprawić bezpieczeństwo na drogach?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane