• rozwiń

Duża fabryka baterii do samochodów powstanie na Węgrzech

Duża fabryka baterii do samochodów powstanie na Węgrzech
Foto: Shutterstock Foto: Węgry. Samsung zbuduje fabrykę baterii do aut elektrycznych

Koreański gigant planuje budowę gigantycznej fabryki baterii do samochodów elektrycznych na Węgrzech. Samsung ma wydać na to 100 mld forintów (ok. 1,45 mld zł). Fabryka powstanie w mieście Goed, na północ od Budapesztu – poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Samsung w ten sposób podjął rękawicę w walce o rynek baterii do samochodów elektrycznych.

Koreański producent elektroniki, u którego w baterie zaopatruje się między innymi grupa BMW, oznajmił dzisiaj, że planowane przedsięwzięcie zlokalizowane będzie pod Budapesztem.

Produkcja w nowej fabryce zacznie się w drugiej połowie 2018 roku, a produkcja baterii osiągnie poziom wystarczający na zasilenie 50 tys. samochodów elektrycznych. Pracę w nowym zakładzie znajdzie około 600 osób.

- Lokalizacja fabryki pomoże nam zaoszczędzić koszty logistyki oraz szybko reagować na zmieniający się popyt klientów, których część pobudowała fabryki właśnie na terenie Węgier - powiedział przedstawiciel Samsunga.

Obecnie firma produkuje m.in. baterie do BMW i3 w Korei Południowej. W zeszłym roku ruszyła też duża fabryka koncernu w Chinach, które do tej pory są największym rynkiem samochodów elektrycznych na świecie, podał Reuters. Jednak tamtejsze regulacje dotyczące dotacji utrudniają wejście w ten rynek.

Również konkurencyjny koncern LG Chem planuje zbudować fabrykę baterii do aut elektrycznych. Ma ona powstać w Polsce, by sprostać wciąż rosnącemu popytowi europejskich producentów samochodów - podał Reuters w kwietniu tego roku, powołując się na źródło osobowe.


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane